خبرهای کوتاه اعتراضات و ناآرامی های شهرهای مختلف ایران

عفو بین‌الملل: دست‌کم ۲۳ کودک در اعتراض‌های اخیر ایران کشته شده‌اندعفو بین‌الملل در گزارشی اعلام کرد که نیروهای امنیتی ایران در اعتراض‌های اخیر دست‌کم ۲۳ کودک را کشته‌اند. این نهاد تاکید کرد که قربانیان ۱۱ تا ۱۷ ساله و شامل ۲۰ پسر و سه دختر هستند.

این نهاد حقوق بشری تصریح کرد که اغلب قربانیان کودک با گلوله‌هی جنگی کشته شده‌اند، دو نفر از قربانیان نیز با گلوله‌های ساچمه‌ای هدف قرار گرفته بودند و سه دختر و یک پسر نیز بر اثر ضرب و جرح شدید نیروهای امنیتی جان باختند.

طبق این گزارش، ۱۰ تن از کودکان قربانی بلوچ‌هایی هستند که در جمعه خونین زاهدان کشته شدند. عفو بین‌الملل می‌گوید دست کم هفت قربانی هدف گلوله به قلب، سر یا سایر اندام‌های حیاتیشان قرار گرفتند. 
پسر هما روستا به «استفاده بی‌اجازه» از عکس مادرش اعتراض کرد و خواهان حذف عکس او از بیلبورد حکومتی شد
کاوه سمندریان، پسر هما روستا بازیگر ایرانی به «استفاده بی اجازه» از عکس مادرش در بیلبورد حکومتی میدان ولیعصر تهران اعتراض کرد و گفت که هر چه زودتر عکس او را بردارند.

او گفت: «مادرم، هما روستا در تمام مدت زندگی شخصی و هنریش در کنار مردم بود و با شرافت و سربلند زندگی کرد‌.»

آقای سمندریان به سختی‌ها و محدودیت‌هایی که مادر و پدرش،‌ حمید سمندریان در سال‌های پس از انقلاب متحمل شدند اشاره کرد و گفت: «حالا بعد فوتش، تصویرش را تصاحب کرده و در میدانی نصب کردید که مدتیست به لطف شما، منظره کریه ارعاب و بی‌احترامی به زنان و مردان را هر روز در آنجا با چشم خود شاهدم.»

نصب بیلبوردی از تصاویر زنان سرشناس در ایران در گوشه میدان ولیعصر تهران همزمان با سرکوب اعتراضات در ایران واکنشهای زیادی داشته است.

دستکم سه تن از این زنان فاطمه معتمد آریا، مرضیه برومند و پروانه کاظمی در پیام هایی ویدئویی و اینستاگرامی به تصویر خود در این بیلبورد واکنش نشان دادند و خواهان حذف عکس خود شدند.
ادامه واکنش‌ها به پوستر زنان میدان ولی‌عصر تهران؛ نفیسه مرشدزاده هم اعتراض کرد
نفیسه مرشدزاده، سردبیر سابق مجله همشهری جوان و بنیانگذار و مدیرعامل انتشارات اطراف که عکس او در پوستر جنجالی «زنان سرزمین من» در میدان ولی عصر چاپ شده بود با انتشار پستی در شبکه اجتماعی-کاریابی لینکدین به «استفاده بدون اجازه» از عکس خود اعتراض کرده و نوشته: «خشمم بیشتر از آن است که چیزی درباره‌اش بنویسم».
 
خانم مرشدزاده در این پست آورده: «بابت این که از عکسم استفاده ابزاری شده، از همه این زنان شرمنده‌ام. لابد به‌خاطر حجاب عکسم را از پروفایل اکانت اینستاگرامی که در آن درباره مادرم و دخترم می‌نوشتم برداشته‌اند تا تعادل موهوم آن بیلبورد برقرار شود».
 
نصب این پوستر در میدان ولی عصر تهران که به نظر می‌رسد واکنشی حکومتی در برابر انتشار عکس‌های دختران و زنان معترض در یک ماه گذشته صورت گرفته باشد، روز پنچشنبه با اعتراض چند نفر از آنها از جمله فاطمه معتمد آریا، مرضیه برومند و فرزند هما روستا روبرو شد.
اعتراض گروهی از معلمان سقز به ورود ماموران لباس‌شخصی به مدارس و بازداشت معلمان و دانش‌آموزانهمزمان با انتشار خبر ورود ماموران لباس‌شخصی به برخی از مدارس از جمله در شهر سقز و بازداشت تعدادی از دانش‌آموزان،‌ گروهی از اعضای انجمن صنفی معلمان سقز امروز در مقابل ساختمان آموزش و پروش این شهر تجمع کردند.
این تجمع در اعتراض به «ورود بدون مجوز نیروهای لباس شخصی بە مدارس، شلیک نیروهای سرکوب بە داخل مدارس و آسیب بە دو همکار خانم و عملکرد خارج از وظایف سازمانی برخی مدیران در معرفی دانش‌آموزان بە نهادهای امنیتی» برگزار شده است.

معلمان معترض نسبت به سهل انگاری اداره آموزش و پرورش در حمایت و حفاظت از معلمان و دانش آموزان اعتراض کردند و هشدار دادند که از طریق دعوای حقوقی پیگیری خواهند کرد.

همزمان با کشیده شدن اعتراضات در ایران به مدارس در شهرهای مختلف ایران در روزهای گذشته گزارشهایی از بازداشت دانش‌آموزان منتشر شده است.

تشکل‌های صنفی معلمان در روزها گذشته بارها نسبت به آنچه که «همکاری مدیران مدارس با ماموران امنیتی برای شناسایی و معرفی دانش آموزان و در اختیار قرار دادن فیلم‌های سیستم‌های مدار بسته مدارس برای شناسایی دانش آموزان خوانده شد» هشدار دادند.
فرمانده کل سپاه: اتفاقات امروز کشور تراکم شکست‌های متوالی و سریالی نظام سلطه است
حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، گفته است که اعتراضات جاری در ایران «تقابل جهل و آگاهی» است.

آقای سلامی با انتساب معترضان به آمریکا و عربستان سعودی گفته این وقایع نشان دهنده «تراکم شکست‌های متوالی و سریالی نظام سلطه طی بیش از چهار دهه از انقلاب اسلامی است.»

او همچنین پیروزی‌های متعدد حکومت ایران را ستایش کرده است.

این فرمانده نظامی دلیلی برای ادعای ارتباط معترضان با کشورهای خارجی ارائه نکرده است.
فاطمه معتمد آریا: عکس من را از ولیعصر پایین بیاورید
فاطمه معتمد آریا، هنرپیشه سرشناس ایرانی، در واکنش به اقدام شهرداری تهران به نصب کولاژی از تصاویر زنان مشهور بر بیلبوردی در میدان ولیعصر تهران، گفته است خود را مانند مادر قربانیان خشونت حکومت می‌داند.

خانم معتمدآریا گفته: «عکس من را از دیواره میدان ولیعصر پایین بیاورید.»

فاطمه معتمدآریا چندی پیش در مراسم تشییع جنازه امین تارخ بدون روسری حاضر شد و سخن گفت.
ممنوعیت فروش بنزین در ظرف برای جلوگیری از ساخت کوکتل‌مولوتوف‌
برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی سندی را منتشر کرده‌اند که بر اساس آن به جایگاه‌های پمپ بنزین دستور داده شده است که بنزین را در ظرف نفروشند. گزارش‌ها حاکی است که این ممنوعیت برای جلوگیری از ساخت کوکتل‌مولوتوف‌ صادر شده است.
پایین کشیدن بنر سوگواری جواد حیدری، از قربانیان سرکوب اعتراضات
ماموران امنیتی بنر سوگواری برای جواد حیدری، از قربانیان سرکوب اعتراضات را بدون اطلاع خانواده پایین کشیده‌اند.
 
روی این بنر مرگ جواد حیدری «شهادت» توصیف شده است.
+25
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.