«اسرائیل اطلاعات پهپادهای ایرانی را در اختیار اوکراین قرار داده است»

 پهپادهای ایرانییورونیوز: اسرائیل اطلاعات مربوط به پهپادهای ایرانی را که روسیه از آنها در حملات اخیر به اوکراین استفاده می‌کند در اختیار کی‌یف قرار داده است. همزمان با این ادعای جروزالم پست، اوکراین از حمله پهپادی دیگری به منطقه پیرامون پایتخت این کشور در روز پنجشنبه ۱۳ اکتبر خبر داد.

جروزالم پست در گزارشی با طرح این ادعا به نقل از نیویورک تایمز آورده است که اسرائیل «اطلاعات اولیه» در خصوص پهپادهای ایرانی مورد استفاده قرار گرفته توسط ارتش روسیه را به مقامات اوکراینی منتقل کرده است.

بر اساس این گزارش، یک مقام ارشد اسرائیلی موضوع اطلاع رسانی در باره پهپادهای ایرانی به کار گرفته شده در اوکراین را با روزنامه تایمز در میان گذاشته و همچنین یادآور شده است که یک شرکت خصوصی اسرائیلی تصاویری ماهواره‌ای ازمواضع نیروهای روسی را در اختیار مسئولان اوکراینی قرار می‌دهد.

مقامات اوکراینی، آمریکایی و بریتانیایی در گزارش‌هایی اطلاعاتی جداگانه تایید کرده‌اند که نیروهای ارتش روسیه دست کم از ماه اوت به این سو از چندین نوع پهپاد ایرانی در عملیات تهاجمی خود به اوکراین استفاده کرده‌اند.

 ولودیمیر زلنسکی روز دوشنبه گذشته در پی حملات گسترده روسیه به چندین شهر اوکراین گفت که بخشی از این حملات با پهپادهای انتحاری شاهد-۱۳۶ صورت گرفته است.

جروزالم پست در گزارش خود با اشاره به پهپادهای شاهد که از سوی ایران تحویل روسیه شده می‌نویسد که استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در مجموع با «موفقیت‌های محدودی» در صحنه نبرد همراه بوده است.

وزارت دفاع بریتانیا نیز روز چهارشنبه قابلیت پهپادهای شاهد را زیر سوال برد و گفت که از سرعت بالایی برخوردار نیستند و در ارتفاع پایین پرواز می‌کنند؛ مسئله‌ای که سبب می‌شود «تک پهپادها» به سادگی هدف سامانه‌های متعارف پدافند هوایی قرار گیرند.

در گزارش وزارت دفاع بریتانیا اما در عین حال آمده است که روسیه با به پرواز درآوردن همزمان تعدادی از این پهپادها سعی در برطرف کردن ضعف یاد شده داشته و به موفقیت‌هایی هم دست پیدا کرده است.

ارتش اوکراین مدعی است که تاکنون تعدادی از هواپیماهای شاهد-۱۳۶ را که از سوی روسیه در حملات به این کشور مورد استفاده قرار گرفته، سرنگون کرده است.

کی‌یف به تازگی در همین خصوص مدعی شده است که دست کم ۶۰ درصد از ۸۶ پهپاد شاهد به کار گرفته شده از سوی روسیه در حملات روز دوشنبه را منهدم کرده ست.

مقامات بلند پایه ایرانی از جمله حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه این کشور به تازگی و بار دیگر تحویل پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین را رد کرده‌اند.

یک مسئول اروپایی نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در حملات به اوکراین در صورت تایید تبعاتی برای تهران به همراه خواهد داشت.
حمله دوباره به مناطق پیرامون کی‌یف با پهپادهای انتحاری ایران
همزمان با انتشار گزارش جروزالم پست، اوکراین بار دیگر از حمله روسیه با پهپادهای ساخت ایران به حومه کی یف، پایتخت، در روز پنجشنبه ۱۳ اکتبر خبر داد.

الکسی کولِبا، فرماندار منطقه کی‌یف با اعلام این که این حمله پهپادی به منطقه پیرامون پایتخت صورت گرفته است، اشاره‌ای نکرد که آیا این حمله تلفات جانی در پی داشته است یا نه.

کیریلو تیموشنکو، معاون مسئول در دفتر ریاست جمهوری اوکراین هم در تلگرام نوشت که به «تاسیسات زیرساختی حیاتی» حمله شده است. وی نیز اشاره‌ای به جزئیات این حمله پهپادی نکرد.
+69
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  sahandoglu - لندن، انگلستان
  در ایران همیشه احمق سالاری حاکم بوده و هیچ شناختی از سیاست و منافع کشور ندارند. روسیه بازنده بدون چون و چرایی این جنگ خواهد بود و بد جوری هم شکست خواهد خورد و شاید به ویرانی و تجزیه روسیه ختم شودو ایران تمام منافع کشور را فدای بازنده و در واقع آقای خود و استعمار گر خود کردو مطمن باشید بعد از روسیه در خانه ایران را خواهند زد و بد جوری هم خواهند زد و هدفشان تجزیه ایران به دهها کشور کوچک است
  14
  18
  ‌پنجشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.