میوه‌ها و سبزیجات مفید برای قلب در فصل پاییز

دویچه وله: هیچ زمانی بهتر از فصل پاییز برای خرید مواد غذایی رنگارنگ و مغذی برای قلب نیست.

به‌گزارش Everyday Health؛ گیاهان نه تنها مملو از ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند، بلکه دارای مواد مغذیمانند فیتوکمیکال‌هایی هستند که خواص ضد‌التهابی و کاهش‌دهنده کلسترول دارند.

کلم بروکسل

کلم بروکسل یک سبزی چلیپایی سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها از جمله گلوکوزینولات است که بدن در طی هضم، آن را به ایزوتیوسیانات (ترکیبات مفید برای قلب) تبدیل می‌کند. آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند به کاهش التهاب در بدن کمک کنند. به‌عنوان‌مثال، بر اساس مطالعه‌ای که در ماه می ۲۰۲۲ در Food Chemistry منتشر شد، مصرف سبزیجات چلیپایی سرشار از ایزوتیوسیانات‌ها - مانند کلم بروکسل - با کاهش ۱۰ درصدی خطر مرگ‌و‌میر ناشی از همه علل مرتبط است. کلم بروکسل منبع خوبی از فیبر است. طبق گفته کلینیک مایو، غذاهای غنی از فیبر می‌توانند به کنترل قند خون و وزن کمک کنند، که هر دو خطر بیماری قلبی را کاهش می‌دهند.

کدو حلوایی

آنتی‌اکسیدان‌هایی به نام کاروتنوئیدها رنگ قرمز، نارنجی و زرد به کدو حلوایی می‌دهند. بتاکاروتن، آلفاکاروتن، لوتئین و زآگزانتین همگی در این گروه از ترکیبات قرار دارند. یک متاآنالیز که در آوریل ۲۰۲۲ در مجله Frontiers in Nutrition منتشر شد، نشان داد که این ترکیبات ممکن است به مبارزه با استرس اکسیداتیو، که با التهاب و چندین بیماری مزمن، از جمله بیماری‌های قلبی‌عروقی، دیابت نوع ۲، بیماری‌های عصبی، برخی سرطان‌ها مرتبط است، کمک کند. نصف فنجان کدو حلوایی ۲۲۰ درصد از نیاز روزانه شما به ویتامین A را تامین می‌کند. ویتامین A دارای خواص آنتی‌اکسیدانی است که از بیماری قلبی محافظت می‌کند.

سیب‌زمینی شیرین

مانند کدو حلوایی، سیب‌زمینی شیرین سرشار از بتاکاروتن برای سلامت قلب است. بر اساس مطالعه‌ای که در آگوست ۲۰۲۲ در مجله Antioxidants منتشر شد، سیب‌زمینی شیرین دارای اسپورامین‌ها، آنتی‌اکسیدان‌های قوی منحصر‌به‌فرد است که برای اثرات مثبتشان بر سرطان روده بزرگ مورد بررسی قرار گرفته‌اند. این سیب‌زمینی‌ها مملو از فیبر هستند. حتی اگر دیابت نوع ۲ دارید، می‌توانید سیب‌زمینی شیرین بخورید چون شاخص گلیسمی پایینی دارد، به‌این‌معنی که قند خون را حتی در افراد مبتلا به دیابت افزایش نمی‌دهد.

چغندر

به‌عنوان منبع طبیعی نیترات شناخته می‌شود که بدن آن را به نیتریت تبدیل می‌کند تا شریان‌های شما را سالم نگه دارد. آب چغندر می‌تواند به مدیریت فشار خون بالا کمک کند. با‌ این‌ حال، اگر بعد از خوردن چغندر ادرارتان صورتی یا مدفوع قرمز شد، نگران نباشید.

انار

اسید الاژیک موجود در این میوه ممکن است به جلوگیری از تجمع کلسترول در شریان‌ها کمک کند. انار منبع خوبی از پتاسیم و برای کنترل فشار خون بالا مفید است. سعی کنید از دانه‌های انار در بلغور جو، ماست، غلات، سالاد استفاده کنید.

لوبیا سبز

لوبیا و حبوبات یکی از اصلی‌ترین غذاهایی هستند که برای سلامت قلب توصیه می‌شود. آنها سرشار از فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی بدون چربی اشباع هستند. لوبیا سبز همچنین منبع خوبی از فیبر و ویتامین B6 است که به بهبود سلامت قلب کمک می‌کند.
+7
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.