معاون وزیر کشور با «تهدید» معترضان ایرانی چند بار قانون را نقض کرده؟

بی بی سی: حسین اسماعیلی
مجید میراحمدی همچون وزیر کشور، درجه دار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. گفته های او دارای موارد متعددی از نقض قوانین جاری در جمهوری اسلامی ایران است.

مجید میراحمدی، معاون وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران گفته است از این به بعد «دستگیرشدگان صحنه اغتشاشات، تا زمان محاکمه دیگر به هیچ وجه آزاد نخواهند شد و دادگاه‌های آنها  به‌ سرعت برگزار می‌شود و احکام بسیار قاطع و بازدارنده‌ای برای آن‌ها صادر خواهد شد.»

آقای میراحمدی همچون وزیر کشور، درجه دار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. گفته های او دارای موارد متعددی از نقض قوانین جاری در جمهوری اسلامی ایران است.
نقض تفکیک قوا و دخالت سیاسی در امر قضایی
سرتیپ میراحمدی در بخش اول اظهارات خود گفته ««دستگیرشدگان صحنه اغتشاشات، تا زمان محاکمه دیگر به هیچ وجه آزاد نخواهند شد». او پدیده ای به نام اعتراض را که قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آن را به رسمیت شناخته، برای معترضان ایرانی به کار نبرده و صفتی به آنها نسبت داده تا زمینه تعقیب قضایی آنها فراهم شود.

وظیفه وزارتخانه ای که سرتیپ میراحمدی معاون آن است، حمایت از تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز شهروندان ایرانی است. تاکنون هیچگاه وزارت کشور به وظیفه خود در این زمینه عمل نکرده است.

 در ادامه اما اصل تفکیک قوا که باز هم در قانون اساسی فعلی مورد تاکید قرار دارد را نقض کرده و به عنوان یک مقام سیاسی دولتی در کار نهاد قوه قضائیه به صراحت دخالت کرده و تهدید به ادامه بازداشت معترضان کرده و بر خلاف قانون که باید برای متهم قرار صادر شود، گفته این افراد تا زمان دادگاه که زمان آن نامعلوم است، در بازداشت می مانند.
فرض بر متهم بودن هر شهروند دستگیر شده
آقای میراحمدی در بخش دوم جمله خود می گوید « دادگاه‌های آنها (معترضان) به‌ سرعت برگزار می‌شود». معاون سیاسی وزارت کشور فرض را بر متهم بودن هر شهروند  معترض دستگیر شده گذاشته است.

به بیان دیگر مفروض او قابل محاکمه بودن هر معترض ایرانی است در حالی که اولا اعتراض «حق» شهروندان است و دوم اینکه صرفا به دلیل معترض بودن و ابراز آن از دید سرتیپ میراحمدی فعل مجرمانه ای از شهروند سر زده و سوم اینکه اگر چنین فعلی در حین اعتراض صورت گرفته به جای مقام صالح قضایی، مقام نظامی حاضر در دولت برای آن تعیین تکلیف کرده است.

تشخیص اینکه آیا فرد معترض دست به اقدام مجرمانه ای زده یا نه ابتدا باید با دادسرا و در یک روند کاملا قضایی باشد و در صورت تشکیل پرونده و متهم شناختن فرد، در نهایت با دادگاه است که وی را مجرم می داند یا نه در حالی که سرتیپ احمدی معترض را از ابتدا و به صورت پیش فرض متهم دانسته و به عنوان یک سپاهی حاضر در دولت، برای قوه قضائیه و دادگاه تعیین تکلیف کرده است.
دستور به صدور مجازات سنگین برای معترضان
اما اظهارات خلاف قانون و مصداق فعل مجرمانه سرتیپ پاسدار مجید میراحمدی در فراز پایانی جمله اش، تشدید شده و گفته در دادگاه برای معترضان «احکام بسیار قاطع و بازدارنده‌ای صادر خواهد شد.» او نه تنها معترض را بالقوه متهم و فاقد حقوق شهروندی مندرج در آیین دادرسی فرض کرده و برای قوه قضائیه دستور صادر کرده که حتی پا را از این هم فراتر گذاشته و معترض را مجرم و مستحق مجازات «بسیار سنگین» دانسته است.
ارتکاب فعل مجرمانه «تهدید» 
سرتیپ میراحمدی در اظهاراتش معترضان مسالمت جو را «اغتشاشگر» خوانده که به معنی وارد کردن تهمت است و در مرحله بعد شهروندان معترض را «تهدید» به بازداشت بدون حکم قانونی و در نهایت محکوم به مجازات با «احکام سنگین» کرده است.

تهمت زدن به شهروندان و تهدید کردن آنها به وارد کردن آسیب های جسمی، مالی و حیثیتی از سوی مقام غیرقضایی و حتی مقام قضایی خارج از روال قانونی (مثل تهدید به بازداشت با زمان نامعلوم، تهدید به جریمه نقدی یا تهدید انتقام گونه به صدور احکام سنگین مثل حبس و زندان) در قوانین جزایی ایران از جمله قانون مجازات اسلامی و قانون تعزیرات حکومتی جرم است و برای این عمل مجازات شلاق و حبس پیش بینی شده است.
+5
رأی دهید
-56

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  این قیافه اش به آدم نمیخوره اونوقت شما به چرندیاتی که بلغور کرده ایراد حقوقی میگیرید؟
  2
  22
  ‌چهارشنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  مرگ بر خامنه ای لعنت بر خمینی! بابا این یارو با این قیافه اُزگلش اصلا حتی یکبار کتاب قانون رو از نزدیک دیده که حالا بتونه قانونی صحبت کنه؟ وقتی مملکت میفته دست یه سری آدمای نفهم و بیشعور خب نتیجه ش میشه همین که الان داریم می بینیم!
  2
  22
  ‌چهارشنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  واه واه واه قیافه رو !! شبیه یک نوع حشره آفریقایی میمونه، مردم باید خودشان را برای یک مبارزه تن به تن آماده کنند و خودشان را مجهز به تجهیزات دفاعی کنند اگر صدهزار نفر خوشان را مجهز کنند آنوقت اینها هیچ کاری نمیتوانند بکنند
  2
  17
  ‌چهارشنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا
  دوستان هم‌رزمان عاشقان ایران بزرگ درود بر شما، قانونی که دزدان متجاوزین مختلسین و اشغالگران سرزمین مقدس مان وضع کرده باشند، نه وجه قانونی دارد و نه وجه جهانی. تمام موارد رسیدگی به قانون در ایران بعد از سال ننگین ۵۷ غیر قانون انسانی بوده در آنها رشوه، کارچاق کنی، حیله، حق کشی افترا، شهادت دروغ ووووو موجود بوده و هیچکدام نباید از طرف مردم ایران مورد تایید قرار بگیرند. ما ایرانیان این به اصطلاح قوانین را تایید نکرده و خارج از صلاحیت میدانیم. قوانین انسانی جدید در حکومت مردمی شایسته بعدی ایران بر اساس عدالت و حقانیت و به پشتیبانی دو قوه مجریه و قضائیه وضع و اجرای کامل و بی نقص آن محرز خواهد بود، البته بعد از بیداری کامل همه ما ایرانیان. پاینده باد پرچم سه رنگ ایران با آرم باستانی شیرو خورشید 🌱🌿🌹
  2
  18
  ‌چهارشنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران
  من یه موضوع را درک نمی کنم و آن اینکه از خمینی هندی زاده ح. .ا.م.ی تا علی چلاق گدا همیشه می گفتند آمریکا و غرب هیچ غلطی نمی توانند بکنند و هر موقع اعتراضی بر علیه رژیم اشغالگر ایران صورت بگیرد بخصوص قیام اخیر را همیشه به پای آمریکا و غرب می گذارند، من نمی دونم آخر آمریکا و غرب می تواند غلطی بکند یا نه!!!. ۴۳ سال با دشمن فرضی مردم را فریب دادید ولی نمی دانستید دشمن اصلی شما اشغالگران خود مردم شریف ایران است.
  2
  20
  ‌چهارشنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.