وزارت دفاع بریتانیا: پهپادهای ایرانی کاربرد مورد نظر روسیه را نداشته‌اند

قطعات یک پهپاد در خارکیف که به گفته مقام‌های اوکراین از نوع شاهد-۱۳۶ ساخت ایران استبی بی سی: وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید به نظر نمی‌رسد که پهپادهای شاهد ایران برای حمله به اهدافی که روسیه در عمق خاک اوکراین در نظر دارد، چندان کارآمد باشد.

وزارت دفاع بریتانیا که هر روز گزارشی اطلاعاتی از وضعیت جنگ اوکراین منتشر می‌کند، گزارش روز چهارشنبه ۱۲ اکتبر را به پهپادهای شاهد ایران و کاربرد آن برای روسیه اختصاص داده است.

در این گزارش گفته شده است که هواپیماهای بدون سرنشین ساخت ایران از جمله پهپاد تهاجمی و یک طرفه شاهد-۱۳۶ از اوت ۲۰۲۲ در روسیه مستقر شده‌اند.

بولتن اطلاعاتی وزارت دفاع بریتانیا با تایید اظهارات رهبران اوکراین می‌گوید انواع پهپاد شاهد ساخت ایران در موج حملات روسیه علیه اوکراین در روز ۱۰ اکتبر مورد استفاده قرار گرفته است.

مقام‌های ایران همواره فروش تسلیحات به طرف‌های جنگ اوکراین را تکذیب کرده‌اند.

ستاد ارتش اوکراین پیشتر گفته بود که ۶۰ درصد از ۸۶ پهپاد شاهد-۱۳۶ ساخت ایران را که در حملات روز دوشنبه شلیک شده، در آسمان منهدم کرده است.

در گزارش تازه وزارت دفاع بریتانیا گفته شده که این پهپادها سرعت بالایی ندارد و در ارتفاع پایین پرواز می‌کنند، به همین دلیل هدف قرار دادن «پهپاد تنها» با پدافند هوایی آسان است.

با این توضیح گفته شده است که به احتمال زیاد روسیه با پرتاب همزمان تعداد زیادی از این پهپادها توانسته موفقیتی نسبی در زدن اهدافی در اوکراین کسب کند.

به نوشته بولتن اطلاعاتی وزارت دفاع بریتانیا با وجود برد اعلام‌شده ۲۵۰۰ کیلومتری شاهد-۱۳۶، این پهپادهای انتحاری، قدرت و ظرفیت انفجاری پایینی دارند.

بنا بر این گزارش بعید است که این پهپادها کاربردی را که روسیه در نظر داشته، یعنی حملات عمیق در خاک اوکراین را برآورده کند.

گزارش امروز وزارت دفاع بریتانیا از جنگ اوکراین در پایان گفته است که با در نظر گرفتن این که جت‌های جنگنده روسیه هم‌چنان دستاورد و برد محدودی در آسمان اوکراین دارند، نبود توان عملیاتی قابل اعتماد، پایدار و دقیق در این زمینه یکی از مهم‌ترین شکاف‌های توان نظامی روسیه است.
تحولات اوکراین؛ دستگیری‌های روسیه در ارتباط با انفجار پل کریمه
سرویس امنیت فدرال روسیه می‌گوید هشت نفر را در ارتباط یا بمب‌گذاری روز شنبه ۸ اکتبر روی پل کرچ دستگیر کرده است. این پل شبه‌جزیره کریمه را که روسیه در سال ۲۰۱۴ ضمیمه خاک خود اعلام کرد، به خاک اصلی روسیه وصل می‌کند.

به گفته سرویس امنیت فدرال روسیه (اف‌اس‌بی) پنج نفر از بازداشت‌شدگان شهروند روس و سه نفر دیگر از اوکراین و ارمنستان هستند.

اف‌اس‌بی سرویس اطلاعاتی اوکراین را مسئول انفجار پل کرچ دانسته و گفته است مواد منفجره که در پوشش پلاستیکی پنهان شده بود با قایق از اوکراین و سپس از طریق زمینی و با گذر از خاک سه کشور بلغارستان، گرجستان و ارمنستان به محل انفجار منتقل شده بود.

اوکراین رسما مسئولیت این انفجار را نپذیرفته است.
اجلاس بروکسل برای حمایت بیشتر از اوکراین
در تحولی دیگر وزرای دفاع ناتو در بروکسل، پایتخت بلژیک گرد آمده‌اند تا نشستی دو روزه برای بررسی راه‌های افزایش حمایت از اوکراین برگزار کنند.

این اجلاس محدود به کشورهای عضو ناتو نیست و بیش از ۵۰ کشور در آن حضور دارند.

از جمله مهم‌ترین محورهای بحث در این اجلاس فراهم کردن پدافند هوایی بیشتر و قوی‌تر برای اوکراین در برابر حملات موشکی وپهپادی روسیه است.

این موضوع یکی ازمهم‌ترین درخواست‌های ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین از رهبران گروه هفت در جلسه اضطراری این گروه بود.

آقای زلنسکی با استقبال از وعده‌های کشورهایی مانند آلمان و آمریکا در تامین تجهیزات پدافند هوایی، از غرب خواست که یک سپر دفاعی در آسمان اوکراین ایجاد کند.
+25
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.