فرانسه بازداشت پنجمین تبعه‌اش را تایید کرد: از ایران خارج شوید

کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه
کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه تایید کرد تعداد اتباع بازداشتی این کشور در ایران به پنج نفر رسید.

او این خبر را پس از این اعلام کرد که هفته گذشته گفته بود کشور در حال بررسی است تا روشن شود یک تبعه دیگر این کشور در ایران بازداشت شده است یا نه.
 
یک هفته پس از آن که پاریس بررسی گزارش‌ها از بازداشت یک فرانسوی دیگر در ایران را آغاز کرد، کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه، حضور پنج فرانسوی زندانی در ایران را تایید کرد و از تحریم‌های قریب‌الوقوع علیه جمهوری اسلامی خبر داد.
 
به گفته وزیر خارجه فرانسه، تحریم‌ها علیه ایران در جلسه روز دوشنبه آینده شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا به تصویب خواهد رسید و اواسط هفته آینده نیز در شورای اتحادیه اروپا به تصویب می‌رسد.
 
خانم کولونا روز سه‌شنبه، ۱۹ مهر، در گفت‌وگو با رادیو فرانس‌انتر گفت: «امروز بعدازظهر از وزیر خارجه ایران یک بار دیگر آزادی فوری همه هموطنان‌مان را که در ایرانی زندانی هستند، خواهم خواست. در حال حاضر پنج نفر هستند.»
 
پیشتر همزمان با اوج‌گیری اعتراضات مردمی در ایران، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی با اعلام بازداشت ۹ تبعه خارجی، آنان را به دست داشتن در «صحنه یا پشت صحنه» اعتراضات متهم کرده است.
 
در این بیانیه آمده بود که این «۹ تبعه بیگانه از اتباع آلمان، لهستان، ایتالیا، فرانسه، هلند، سوئد و ...» هستند.
 
پیشتر رسانه‌های ایتالیایی مشخصات هویتی شهروند ایتالیایی بازداشت شده را منتشر کرده‌اند، اما هنوز هویت فرد فرانسوی و دیگر بازداشت‌شدگان خارجی اخیر مشخص نیست.
 
اکنون فرانسه از اتباع خود خواست هر چه زودتر ایران را ترک کنند و گفت آنها در معرض خطر «بازداشت‌های خودسرانه» قرار دارند.

پیشتر چهار شهروند فرانسوی با اتهام‌‌های امنیتی در ایران زندانی بودند. دولت فرانسه خواهان «آزادی فوری» شهروندان خود شده بود اما مقام‌های ایران مدت‌هاست که موضوع «تبادل زندانیان» را مطرح کرده‌اند.
وزیر خارجه فرانسه نام پنجمین شهروند بازداشتی فرانسه در این کشور را اعلام نکرد.
شهروندان فرانسوی بازداشتی در ایران با اتهام های امنیتی:
   * فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر ایرانی-‌فرانسوی بازداشت در ۱۳۹۸
   * بنجامین بر‌یر، گردشگر ۳۶ ساله، بازداشت در سال ۱۳۹۹
   * سیسیل کوهلر عضو فدراسیون آموزش و فرهنگ سندیکای نیروی کار فرانسه بازداشت در اردیبهشت ۱۴۰۱
  *  ژاک پاریس شهروند فرانسوی، بازداشت اردیبهشت ۱۴۰۱
پخش اعتراف تلویزیونتصویری که تلویزیون ایران از سسیل کولر در حال اعتراف تلویزیونی پخش کرده استدر روزهای گذشته نیز حکومت ایران اعترافات تلویزیونی دو شهروند فرانسوی را پخش کرد که گفتند سفرشان به ایران «برای آماده کردن شرایط برای انقلاب و سرنگونی رژیم اسلامی ایران» بوده است.

این دو تن، سسیل کولر، عضو فدراسیون آموزش و فرهنگ سندیکای نیروی کار فرانسه و همسرش ژاک پری بودند که ۵ ماه پیش در ایران بازداشت شدند. حکومت ایران اما مدعی شده آنها با سازمان امنیت فرانسه همکاری داشتند و به افرادی «اسلحه» تحویل داده‌اند.

این اعترافات تلویزیونی که فرانسه آن را «شرم‌آور» خوانده در حالی پخش شد که در پی کشته شدن مهسا امینی زن ۲۲ ساله در بازداشت پلیس، ایران صحنه اعتراضاتی گسترده ضد حکومتی بوده است.

نهادهای مستقل کارگری از جمله شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران این اعترافات را «سناریوسازی‌های تکراری وزارت اطلاعات علیه فعالان کارگری و سندیکایی» خواند.
دو زندانی دیگر: فریبا عادل‌خواه و بنجامن بر‌یر

تیرماه امسال وزارت خارجه فرانسه بخش توصیه‌های مسافرتی خود را به روز کرد و از شهروندان خود از جمله شهروندان با تابعیت مضاعف ایرانی خواسته از سفر به ایران خودداری کنند.

هشدار تیرماه پس از آن صادر می‌شود که گزارش شده حکم هشت سال زندان بنجامن بر‌یر یک شهروند فرانسوی دیگر در ایران تایید شد.

. سعید دهقان وکیل او اعلام کرده که در حکم موکلش فرانسه به عنوان دولت متخاصم معرفی شده و «تخصص بنجامین بریر در رشته انفورماتیک، داشتن بیش از یک هارد و تلفن همراه» و همچنین «همدردی با قربانیان هواپیمای ساقط شده اوکراینی»

فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر ایرانی-‌فرانسوی که در سال ۱۳۹۸ بازداشت شد دیگر تبعه بازداشتی فرانسه در ایران است.
 
+66
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  rahjoo - مازندران، ایران

  واقعا شما غربیها کودن هستین که بخاطر دوزار منفعت این حکومت اسلامی خامنه ای رو تحمل می کنین!. کله پا کردن رژیم برا غرب با توجه به نفرت مردم ایران کار یه هفته است! اما بازهم این غرب بی شعور طماع دنبال حالا ببینیم چی میشه هست
  12
  41
  ‌سه شنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  فرانسه همیشه رابطه خوبی با مسئولین جمهوری اسلامی داشته ولی چون حکومت ایران وجه خوبی در دنیا نداره و معامله و تعامل با یک چنین رژیمی هزینه حیثیتی داره برای همین فرانسه اتباع خودش رو به ایران میفرسته تا گروگان گرفته شوند و با بهانه آزادسازی گروگانها تعامل خودش رو با جمهوری اسلامی توجیه میکنه درواقع این یک ترفنده
  2
  19
  ‌سه شنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.