جزئیات تازه از درگیری‌ها در زندان لاکان رشت

رادیو فردا: با گذشت یک روز از درگیری در زندان لاکان رشت که روز یکشنبه ۱۷ مهر خبرهایی از آن منتشر شد، ابعاد این واقعه و تعداد دقیق کشته‌شدگان احتمالی هنوز روشن نیست، اما برخی منابع جزئیاتی را در اختیار رادیو فردا قرار دادند.

بر اساس برخی گزارش‌ها، زخمی‌های این درگیری به بیمارستان پورسینا در رشت منتقل شده‌اند و فضای اطراف زندان، که بزرگ‌ترین زندان استان گیلان است، امنیتی است.

مسیرهای منتهی به زندان نیز توسط نیروهای نظامی و امنیتی مسدود شده و به کسی اجازه نزدیک‌شدن به زندان داده نمی‌شود.

مهدی فلاح میری، دادستان عمومی و انقلاب مرکز گیلان، گفت که «تعدادی از زندانیان بند ۸ زندان لاکان رشت که محکوم به قصاص قتل عمد هستند، بر اثر اختلافات شخصی با هم درگیر شدند که با پیوستن تعداد دیگری از زندانیان، فضای این بخش از زندان رشت به صورت موقت و محدود متشنج شد».

اما منابع رادیو فردا می‌گویند که مسئله ارتباطی به درگیری شخصی بین زندانیان نداشته است. به‌گفته این منابع که خواسته‌اند ناشناس باقی بمانند، مسئله نه دعوای بین زندانیان محکوم به قصاص بلکه «شورش» زندانیان بوده است.

این منابع به رادیو فردا گفتند: «زمانی که نگهبانان برای انتقال یک زندانی به بند دیگری وارد بند ۸ شدند، زندانیان دست به شورش زدند و مأموران افسر نگهبان را گروگان گرفته و بعد وارد راهروها شد‌ند».

آن‌ها افزودند: «شورش با اتصال سیم‌های برق و آتش‌سوزی به راه افتاد و تا نزدیکی صبح ادامه ‌داشت و ماموران در گروگان زندانیان بودند».

منابع رادیو فردا همچنین گفتند که «با پیوستن زندانیان بندهای دیگر به این زندانیان، درگیری‌ها بالا گرفت و گارد زندان نتوانست که اوضاع را کنترل کند و از بیرون زندان مأموران وارد زندان شدند».

به‌گفته آن‌ها، «کامپیوترها و دوربین‌های زندان از بین رفته و تلفن کل زندان، چه در بند مردان و چه بند زنان، قطع است».

این در حالی است که گزارش‌هایی از آتش‌سوزی در زندان لاکان هم در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

دادستان گیلان گفته است که «زندانیان با آسیب وارد کردن به لوازم برقی موجب جرقه زدن و قطع برق سالن بند شده‌اند که تشدید درگیری را به دنبال داشت، اما بلافاصله مأموران مستقر در زندان و اطراف زندان خودشان را به بند رسانده‌اند و برای آرام و پراکنده کردن زندانیان از گاز اشک‌آور استفاده کرده‌اند».

اما منابع رادیو فردا از شلیک گاز اشک‌آور در داخل زندان و همچنین تیراندازی خبر می‌دهند.

برخی منابع در شبکه‌های اجتماعی هم از «کشته‌شدن چهار سرباز و چهار زندانی» خبر داده‌اند و برخی دیگر شمار کشته‌ها را «بیش از ۱۷ زندانی» عنوان کرده‌اند.

به‌گفته دادستان گیلان، «با توجه به قطعی برق به جهت تخریب تأسیسات»، برخی از مجروحان فوت کرده و مابقی جهت مداوا به بیمارستان منتقل شده‌اند.

زندان لاکان رشت در پنج کیلومتری جنوب رشت بزرگ‌ترین زندان استان گیلان است که بیش از پنج هزار زندانی مرد و دویست زندانی زن در آن نگهداری می‌شوند.

گزارش‌هایی نیز در شبکه‌های اجتماعی از فرار برخی زندانیان منتشر شده است. این در حالی است که دادستان رشت موضوع فرار زندانیان را تکذیب کرده و گفته است «تعدادی از زندانیان در بندها پنهان شده‌اند و آتش رؤیت‌شده از سمت زندان‌بان‌ها برای خنثی‌کردن گاز اشک‌آور بوده است».

درگیری در زندان لاکان رشت در حالی رخ داده است که اعتراضات سراسریِ پیوسته علیه جمهوری اسلامی وارد چهارمین هفته شده است.
+23
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.