بیش از ۱۳۰۰ هوادار بریتانیایی از حضور در جام‌ جهانی قطر منع شدند

العربیه:دولت بریتانیا از ممنوعیت حضور تعدادی از هواداران فوتبال این کشور در جام جهانی قطر خبر داد.

خبرگزاری بریتانیایی «بی‌ای مدیا»، دوشنبه 10 اوت، در گزارشی نوشت، بیش از 1300 شهروند این کشور که مشمول ممنوعیت حضور در مسابقات فوتبال هستند، می‌بایست تا اواسط ماه جاری گذرنامه‌های خود را به پلیس تحویل دهند.

تدابیری که از جمعه جاری اجرایی می‌شود، از سفر هواداران «خشونت‌طلب و هنجارشکن» دو کشور انگلیس و ولز برای حضور در رقابت‌های جام جهانی قطر که از ماه آینده (نوامبر) آغاز می‌شود، جلوگیری می‌کند.

وزارت کشور بریتانیا در بیانیه‌ای توضیح داد، چنانچه برخی از شهروندان این کشور از تحویل دادن گذرنامه‌های خود به پلیس این کشور خودداری کنند و قصد سفر به قطر را داشته باشند، ممکن است با مجازات شش ماه زندان و پرداخت جریمه نقدی رو‌به‌رو شوند.

در ادامه بیانیه آمده است که این هواداران برای حفظ گذرنامه‌های خود در بازه زمانی 20 نوامبر تا پایان مسابقات، باید «مجوز ویژه» دریافت کنند.

بیست‌ودومین دوره جام جهانی فوتبال از 20 نوامبر تا 18 دسامبر سال جاری به میزبانی قطر برگزار می‌شود.

همچنین پلیس بریتانیا به سایر هواداران هشدار داده اگر هرگونه تخلفی از آن‌ها سر بزند، پنج هزار پوند جریمه خواهند شد و شش ماه حبس هم در انتظار آن‌ها خواهد بود.

سوئلا براورمن، وزیر کشور انگلیس در این باره گفت: «همه ما دوست داریم تا تیم ملی انگلیس هواداران زیادی در جام جهانی 2022 قطر داشته باشد، اما اجازه نخواهیم داد رفتار اقلیتی از قانون‌شکنان، ماهیت این مسابقات را خدشه‌دار کند.»

داده‌های اخیر وزارت کشور بریتانیا نشان‌ می‌دهد که از سه هزار و 19 بازی انجام شده در فصل گذشته، هزار و 609 مورد هنجارشکن گزارش شده که این آمار بیانگر بی‌نظمی در بیش از نیمی از کل بازی‌ها است.

با این حال، تعداد افرادی که اجازه سفر به کشور قطر ندارند، اندکی بیش‌تر از هزار و 200 بریتانیایی است که چهار سال پیش از سفر به روسیه منع شده بودند.

پیش از این در جام‌های جهانی 2014 برزیل و 2010 آفریقای جنوبی به‌ترتیب حدود دو هزار و 200 و سه هزار 200 هوادار از سفرشان به کشور میزبان جلوگیری شده بود.
+15
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.