«برای ...» شعری که مردم سرودند و شروین آن را ترانه‌ای برای اعتراض کرد

 شروین حاجی پورصدای آمریکا: در روزهای آغازین اعتراضات مردم ایران به مرگ مهسا امینی در مقر پلیس امنیت اخلاقی تهران و دیگر معضلات دامن‌گیر جامعه، جنبشی در فضای مجازی و توییتر ایجاد شد که از دل آن یک ترانه اعتراضی انگیزشی بیرون آمد به نام «برای ...»

این ترانه را شروین حاجی‌پور ، خواننده جوان اهل مازندران با در کنار هم قرار دادن آرزوهای مردم و اهداف معترضان از انقلاب و ایجاد تغییر در نظام ایران برآمده از یک موج حسی در توییتر فارسی اجرا کرد.

او توییت‌های منتخب ایرانیان از دلایل اعتراضاتشان را کنار هم قرار داد و آن را به یک ترانه ماندگار در تاریخ مبارزاتی مردم ایران به‌خصوص در ۴۰ سال گذشته تبدیل کرد.

ترانه «برای ...» به سرعت در جامعه اعتراضی ایران دیده و شنیده شد، در کمتر از سه روز بعد از انتشار در صفحه اینستاگرام شروین بیش از ۴۰ میلیون بار دیده و تایید شد.
آهنگ «برای ...» شروین حاجی‌پور را صدها نفر در شیکاگوی آمریکا خواندندشروین که سال قبل تلاش کرده بود با حضور در یک برنامه استعدادیابی در تلویزیون جمهوری اسلامی تواناییهای خود را به رخ بکشد ناگهان با انتشار ترانه «برای...» به مشهورترین و محبوبترین خواننده ایران تبدیل شد تا جایی که شماری از ایرانیان تلاش می‌کنند او و ترانه‌اش را در رخداد موسیقایی «گرمی» مطرح کنند.

هر چند نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی شروین حاجی‌پور را دستگیر کردند و او را مجبور کردند تا ترانه «برای...» را از صفحه اینستاگرامش پاک کند، اما این ترانه جای خود را در میان ایرانیان معترض در سراسر جهان باز کرد، در بسیاری از تجمعات داخل و خارج از ایران توسط مردم معترض بازخوانی شد و شمار زیادی از خوانندگان ایرانی و غیرایرانی هم آن را بازخوانی کردند.

علی پهلوان خواننده گروه «آریان» بلافاصله بعد از دستگیری شروین ، ترانه «برای ...» را بازخوانی کرد و به تازگی رعنا منصور این ترانه به برگردان انگلیسی اجرا کرده است.
اجرای ترانه «برای» شروین به زبان انگلیسی؛ رعنا منصورشماری از خواننده‌های غیرایرانی نیز در ابراز همبستگی با مردم معترض ایران ترانه «برای ...» را اجرا و آن را منتشر کرده‌اند.

حالا این ترانه که از صدای سوزناک شروین و از قلب و قلم صدها ایرانی معترض منتشر شده به یک شیوه اعتراضی و مانیفست جدید معترضان ایرانی تبدیل شده که واژه‌هایش برای غیر فارسی زبانان نیز قابل درک هستند.
+35
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.