تهدید سپاه پاسداران به عملیات نظامی در کشورهای همسایه

 تصویری از پیامد حملات جمهوری اسلامی ایران به روستای زرگوێز، محل اسکان حزب کوملە کردستان ایران، در نزدیکی سلیمانیه، کردستان عراق. ٢٨ سپتامبر ٢٠٢٢صدای آمریکا: همزمان با گسترش اعتراض‌های ضدحکومتی در ایران، رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران کشورهای همسایه را به عملیات نظامی تهدید کردند.

به نوشته این رسانه‌ها، در صورتیکه کشورهای همسایه ایران گروه‌های مخالف را از مناطق مرزی اخراج نکنند، یگان‌های زرهی و تکاوری نیروهای مسلح حکومت ایران علیه این گروه‌ها وارد عمل می‌شوند.

این رسانه‌ها از هیچ کشوری نام نبرده‌اند، اما با توجه به حملات اخیر علیه مواضع احزاب کُرد مخالف در نقاط مرزی با اقلیم کردستان عراق، به نظر می‌رسد منظور آنها عراق باشد.

همزمان مجلس عراق روز شنبه در مورد حملات اخیر سپاه پاسداران علیه مواضع این احزاب در اقلیم کردستان تشکیل جلسه داد.

پس از پایان این جلسه، محمد حلبوسی، گفت عراق در جلسه‌های این اتحادیه، یک بند اضطراری را ارائه می‌کند. به گفته او این بند با هدف حفظ حاکمیت ملی، توقف حملات و همچنین دخالت در امور داخلی عراق ارائه می‌شود.

شاخَوان عبدالله، معاون رئیس مجلس، هم گفته مجلس عراق موظف شده تا اقدامات لازم را برای جلوگیری از حملات ترکیه و ایران به اقلیم کردستان در پیش بگیرد.

حملات توپخانه‌ای و پهپادی سپاه پاسداران علیه مواضع احزاب کُرد مخالف در اقلیم کردستان به ویژه در مناطق مرزی تا جمعه هم ادامه داشت.

در حمله موشکی و پهپادی شش مهرماه سپاه پاسداران به مقر های اصلی احزاب کُرد در سلیمانیه و اربیل، دستکم ۱۵ تن کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، هم جمعه در گفت‌وگویی تلفنی با فواد حسین همتای عراقی خود مدعی شد که احزاب کُرد از خاک اقلیم کردستان، امنیت ایران را تهدید می‌کنند.

احزاب کُرد این ادعاها را رد کرده و می‌گویند هدف جمهوری اسلامی از این حملات، وصل کردن اعتراضات مردمی به خارج از کشور است.
+18
رأی دهید
-66

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۲
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  زن ، زندگی ، آزادی - - - مرد ، میهن ، آبادی
  3
  56
  شنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  peshawaqazi - لندن، انگلستان

  دیکتاتورها همیشه برای ماندن دنبال یک جنگی هستند تا افکار عمومی را گمراه کنند، اگر راست میگی برو اسراییل یا خود آمریکا را بزن
  3
  69
  شنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  این دفعه اگر جنگ راه بندازن کی میخواد بره براشون بجنگه اون موقع که مردم با دل و جون در جنگ علیه عراق جنگیدند گذشت اون موقع همه امیدوار به وعده های پوچ و تو خالی خمینی ملعون بودند. البته خیلی هم جوگیر شده بودند.
  2
  45
  شنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  متاسفانه کردها در طول تاریخ همیشه بازیچه قدرتها شدن و به همین خاطر کشورهای همسایه به آنها بسیار بدبین هستند. در شرایط حاضر هم در صورت اراده دوباره محاصره هوایی و زمینی سه کشور ترکیه و عراق و ایران به دلیل اینکه به دریا راهی ندارن مثل آب خوردن به زانو درخواهند آمد پس فردا هم که آمریکا منطقه رو خالی کنه رو سیاهی براشون میمونه. امیدوارم از الان خودشونو اصلاح کنن.
  0
  2
  دوشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.