آمریکا و بریتانیا رزمایش پهپادی در خلیج فارس برگزار کردند

 «سیلدرون» یا پهپاد دریایی آمریکا در دریای سرخیورونیوز: نیروهای دریایی آمریکا و بریتانیا روز جمعه ۷ اکتبر یک رزمایش مشترک پهپادی در خلیج فارس برگزار کردند. پهپادهای دریایی آمریکایی که در این رزمایش استفاده شده‌اند از نوع همان پهپادهایی هستند که پیش‌تر ایران اقدام به توقیف دو فروند از آن‌ها کرده بود.

نیروی دریایی آمریکا همزمان با برگزاری این رزمایش به خطوط کشتیرانی تجاری در خاورمیانه اعلام کرده است که به استفاده از پهپادهای دریایی در منطقه ادامه خواهد داد.

رزمایش مشترک آمریکا و بریتانیا در حالی برگزار می‌شود که تنش‌ میان واشنگتن و تهران در دریاها در بحبوحه بن‌بست مذاکرات احیای برجام و همچنین گسترش اعتراض‌های خیابانی در ایران، همچنان شدید است.

تیموتی هاوکینز، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در خاورمیانه در گفتگو با آسوشیتدپرس گفت که رزمایش پهپادی مشترک روز جمعه، شامل دو ناو جنگی آمریکا و بریتانیا در خلیج فارس و همچنین سه شناور پهپادیاب است.

پهپادهای دریایی شرکت‌کننده در این رزمایش، پس از دنبال کردن اهدافی در دریا، تصاویر دوربین‌های خود را به کشتی‌های جنگی و مرکز فرماندهی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین ارسال می‌کنند و سپس در آنجا عکس‌ها با استفاده از سیستم هوش مصنوعی تجزیه و تحلیل می‌شوند.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا سال گذشته گروه ویژه ۵۹ خود را راه‌اندازی کرد. پهپادهای استفاده شده توسط نیروی دریایی آمریکا شامل پهپادهای «سی‌هاک»، «سی‌هانتر» و پهپادهای کوچک‌تر زیر آبی هستند.

هاوکینزگفت: «با وجود رویدادهای اخیر، ما این سامانه‌ها را به راحتی، مسئولانه و مطابق با قوانین بین‌المللی استفاده می‌کنیم و به این کار ادامه خواهیم داد.»

او گفت: «پهپادهای نیروی دریایی آمریکا به طور قانونی در آب‌های بین‌المللی مطابق با حقوق و آزادی‌های شناخته‌شده بین‌المللی عمل خواهد کرد.» بنابراین به گفته این مقام نظامی آمریکا، هر گونه دخالت در ماموریت‌های پهپادهای نیروی دریایی آمریکا نقض حقوق بین‌الملل دریایی تلقی خواهد شد.
+29
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  kalo palang - لندن، انگلستان
  این تخم و ترکه های ماکیاولی خلیج فارس رو تبدیل کردن به آزمایشگاه ‌و انبار سلاح و بمب و رزمایش. همه هم تحت یک عنوان: رفع تحدید ایران. اونوقت شما توقع دارید به همین راحتی از جمهوری اسلامی دست بکشن
  4
  5
  شنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  kalo palang - لندن، انگلستان
  دارن از داخل سیاست های ایران رو به وسیله موزدوران وطن فروش و انیرانی دیکته میکنن که بتونن سلاح بفروشن و تفرقه بندازن. فکر نکنین اینها فقط برای منافع سیاسی اقتصادی این کار ها رو میکنن. از خون ریزی و‌کشتار لذت میبرن. واقعا لذت میبرن. از دیدن درد و رنج ملت های دیگه خوشحال میشن. واقعا خوشحال میشن
  6
  2
  شنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.