کانادا ورود ورود بیش از ۱۰ هزار مقام عالی‌رتبه سپاه به این کشور را ممنوع کرد

نخست‌وزیر کانادا اعلام کرد اقداماتی برای ممنوعیت ورود اعضای ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به این کشور در حال انجام است.

جاستین ترودو روز جمعه ۱۵ مهرماه در ادامه گفت این تصمیم بر نیمی از اعضای ارشد سپاه که حدود ۱۰ هزار نفر هستند تاثیر خواهد داشت و برای همیشه ورودشان به خاک کانادا ممنوع خواهد شد.

تصمیم دولت کانادا درباره تحریم اعضای ارشد سپاه در حالی گرفته شده که شهرهای مختلف ایران طی روزهای اخیر صحنه اعتراضات گسترده‌ای بوده، اما نیروهای حکومتی این اعتراضات را به شدت سرکوب کرده‌اند.

اخیرا برخی نمایندگان پارلمان در نشستی با حضور آقای ترودو با اشاره به سرنگونی هواپیمای مسافربری ۷۵۲ اوکراین با موشک‌های سپاه پاسداران در دی‌ ماه ۹۸ و کشته شدن ده‌ها شهروند کانادایی، و همچنین سرکوب گسترده اعتراضات مردمی ایران به دست نیروهای امنیتی، خواستار قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی کانادا شدند.

نمایندگان پارلمان کانادا سال ۲۰۱۸ نیز با تصویب طرحی از دولت این کشور خواسته بودند که سپاه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد.

کانادا قبلا نیروی قدس سپاه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده، اما درباره کل مجموعه سپاه چنین تصمیمی نگرفته است.

هم‌زمان کریستینا فریلد، معاون آقای ترودو در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با نخست وزیر کشور گفت عملا دولت کانادا سپاه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است.

به گفته او، «تطبیق قوانین منع ورود و مهاجرت اعضای سپاه و در سطح گسترده‌تری مقامات ارشد ایران به کانادا، به معنای شناختن سپاه به عنوان یک گروه تروریستی است».

با این حال، آقای ترودو در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا دولت کانادا قصد دارد به صورت رسمی سپاه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد، گفت که چنین احتمالی را در آینده رد نمی‌کند، اما این کار علیه رژیم‌هایی مانند رواندا و بوسنی در دهه ۱۹۹۰ که مرتکب جنایات جنگی و نسل‌کشی شده‌اند، انجام می‌شود.

آقای ترودو همچنین گفت: «ما از قدرتمندترین ابزاری که در اختیار داریم برای فشار بر «رژیم بی‌رحم جمهوری اسلامی استفاده می‌کنیم. ما بر توسعه دامنه تحریم‌ها علیه ایران ادامه داده و ۷۶ میلیون دلار منابع مالی برای اجرای تحریم‌ها و توقیف دارایی‌های افراد تحریم شده اختصاص می‌دهیم.»

دولت کانادا روز دوشنبه ۱۱ مهر نیز در واکنش به قتل مهسا امینی و سرکوب خونین اعتراضات ایران، ۹ نهاد و ۲۵ شخصیت از جمله مقامات ارشد سیاسی و فرماندهان بلندپایه سپاه پاسداران را تحریم کرد.
+127
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین

  البته اگر با جیب خالی بیان زیاد ژست انساندوستانه نگیر مردک صهیونیست
  34
  3
  جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۱
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  نمیدونم مثبت بدم یا منفی، جاستین جان دستت درد نکنه،اما این تعداد از چه زمانی تو کانادا تشریف داشتند ؟!؟
  0
  33
  جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه

  این جاستین تورودو آدم قالتاق و ناتویی هست، همینکه میگوید نیمی از اعضای سپاه، منظورش آن نیمه بی پول میباشد، آنهایی که کرور کرور پول برده اند در آن نیمه آزاد هستند!
  1
  31
  جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران

  یکی نیست بگه نمیخواد اونایی که نیامدن رو تحریم کنی همونایی که الان آمدن یا همین بچه خزعلی چرا توقیف امول نمیکنی؟ دوم اینکه دولت کانادا اسامی و مشخصات ده هزار نیروی رده بالای سپاه رو داره! این خودش خیلی مهمه ولی چرا آمار اونایی که الان تو کانادا مستقر هستند رو نداره؟ الان واقعا نمیدونید پسر خزعلی کارش چیه؟ حوزه فناوری و فیلترینگ!؟مشخصه عمده حملات سایبری رژیم در غرب باید سرورهای مطمن داشته باشه و گروههایی باشند که بتونند رد مراکز مهم رو‌بزنند و اطلاعات سایبری جمع کنند و نقاط ضعف مراکز رو بررسی کنند و از طرفی برای سرکوب سیستماتیک قطعات و‌نرم افزارهای جاسوسی به اسم کانادا بخرن ولی در عمل در جای دیگه نصب و فعال میشه.
  0
  25
  جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  نخست وزیر کانادا دستور فرمایند توله های مسئولین نظام و سرداران بی بوته سپاه پاسداران که سالهاست در کانادا جا خوش کرده اند را اخراج کنن. بعدا" دستور فرمایند که ویزا به فرمانده ان سپاه ندهند که به کانادا سفر کنن .
  0
  28
  جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  خدا کنه مؤثر باشه اگر اعضای سپاه شاخداران همیشه به کانادا مسافرت میکنند ولی اگر اصلاً به کانادا مسافرت نکنند چی؟
  0
  16
  جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  احتراز - دورف، آلمان

  اگر راست میگی بچه هاشون بیرون کن
  0
  30
  جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  سوسمار ولایت - دهلی، اتریش

  بچه هاشونو چی؟ پاسپورت جعلی ها رو چی ؟ این ها فیس دیتکشن دارن ولی‌نمیدونم چرا برای بچه های سپاه کار نمیکنه؟ الان دختر حداد عادل عاشورا امسال میخواد شرکت کنه برامون عربی برقصه مجددا؟ این ها رو نمیخوای بیرون کنی؟ پسر خاوری را چی؟ عکسش رو مجلم میره! میدونی سر این پول های تریلیونی چقدر جوان بی گناه زندگیاشونو از دست دادن؟
  0
  27
  جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  این پسرک ترودر هم انگار با دسته کورا طرفه ! این لیست ده هزارتایی شاید نود درصدشون تا بحال کانادا نرفته و قصدی هم واسه رفتن به کانادا ندارند ! این عوضی اسمی از نه تنها سپاهی ها که مابقی عُمال و دست نشونده های رژیم که میلیونها دلار از پولهای غارت شده رو اونجا برده اند رو نیاورد!! این بی شرفها ، همه سرو ته یک کرباسن .
  0
  21
  شنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۱ - ۰۰:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین
  خب معلومه جیبشون پر پوله کلی اختلاس و دزدی و قاچاق کرده اند ذر این ۴۴ سال
  0
  16
  شنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۱ - ۰۰:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.