پدر مهسا امینی: تحت هیچ شرایطی نمی‌توانم نظر پزشکی قانونی را تایید کنم

صدای آمریکا: سه هفته پس از کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، و در حالی که سازمان پزشکی قانونی ایران روز جمعه ۱۵ مهر با انتشار گزارشی در این باره مدعی شد علت مرگ او «ناشی از اصابت ضربه به سر و اعضا و عناصر حیاتی بدن نبوده است»، امجد امینی، پدر مهسا، در گفت‌وگویی اختصاصی با صدای آمریکا صحت این گزارش را رد کرد.

آقای امینی در مصاحبه‌ای با منوچهر پردل از بخش فارسی صدای آمریکا گفت، قرار بوده جلسه‌ای با حضور جمعی از متخصصان و جراحان مشهور تهران در سازمان پزشکی قانونی برگزار شود و آنها نظر خود را درباره علت مرگ ژینا اعلام کنند. اما متاسفانه بدون برگزاری این جلسه، این اظهار نظر جدید درباره مرگ ژینا اعلام شد.

پدر مهسا امینی به صدای آمریکا گفت تحت هیچ شرایطی نظر پزشکی قانونی را نمی‌تواند تایید کند. او گفت با چشمان خود دیده که روی پیکر دخترش، در ناحیه پشت گردن و گوش رد خون بوده و قسمت زیادی از بدن او از جمله پاهایش کبود شده بود. به گفته امجد امینی، چطور می‌شود پذیرفت که مهسا مورد ضرب و شتم قرار نگرفته باشد؟

امجد امینی در ادامه سخنانش گفت بارها از مقامات جمهوری اسلامی خواسته ویدیوی داخل ون گشت ارشاد را به مردم نشان دهند. اما آنها در پاسخ می‌گویند شارژ دوربین‌ها تمام شده است. او افزود این در حالی است که به هنگام بازداشت ژینا، به دخترخاله‌اش که همراه او بوده گفته بودند عقب بایستد چون اگر تصویر او نیز ضبط شود، مجبور خواهند بود او را هم با خود ببرند.

آقای امینی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا ژینا در هشت سالگی از ناحیه سر تحت عمل جراحی قرار گرفته، گفت در شش هفت سالگی «کیست مانندی در سرش بود» و پس از عمل جراحی تا دو سال تحت نظارت جراحش، «دکتر شیروانی» بود. بعد دو سال به ژینا گفتند «هیچ مشکلی ندارد» و دیگر لازم نیست برای معاینه پیش دکتر برود. آقای امینی افزود ژینا پس از آن نه هیچ جایی بستری شد، نه دارویی مصرف کرد، و نه مریضی‌ای داشت.

او گفت هفته گذشته نیز با جمعی از پزشکان «از جمله همان دکتر شیروانی جلسه‌ای برگزار کردیم و ایشان گفتند این قضیه هیچ ارتباطی با آن عمل جراحی ندارد مگر اینکه ضربه‌ای به آنجا وارد شده باشد.»

امجد امینی همچنین در واکنش به گزارش پزشکی قانونی مبنی بر این که ژینا تحت درمان بوده و هر روز قرص مصرف می‌کرده، گفت قرصی که ژینا مصرف می‌کرد به دلیل تیروئید بود و به آن عمل جراحی که پانزده سال قبل‌تر انجام شده بود هیچ ربطی نداشت .

لازم به ذکر است پزشکی قانونی در گزارش خود گفته است مهسا امینی «در هشت سالگی دچار اختلال در محور مهم هیپوتالاموس ـ هیپوفیز و غدد تحت فرمان آن (از جمله آدرنال و تیروئید) شده است. به علت این بیماری زمینه‌ای متوفیه تحت درمان با داروهای هیدروکورتیزون، لووتیروکسین و دسموپرسین بوده است.»

در این گزارش ادعا شده «ایشان در تاریخ ۱۴۰۱/۶/۲۲ از ساعت ۱۹:۵۶ بطور ناگهانی دچار افت هوشیاری شده و متعاقب آن بر زمین می‌افتد که با توجه به بیماری زمینه‌ای، متوفیه توانایی لازم جهت جبران و تطابق با وضعیت ایجاد شده را نداشته، لذا در شرایط مذکور دچار اختلال ریتم قلب و کاهش فشار خون و متعاقب آن کاهش سطح هوشیاری شده است.»

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا، منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

اعتراض‌ها به کشته شدن او در سه هفته گذشته در ایران و بسیاری از شهرهای جهان ادامه داشته است و در این مدت مقامات امنیتی، قضایی و نظامی ایران ده‌ها نفر از معترضان را زخمی و کشته‌اند و یا تهدید، احضار و بازداشت کرده‌اند.
+57
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران
  والا هیچ عقل سالمی ( بجز فاطی زهرا کپنهاگ ) هم نمیتونه این اراجیفو قبول کنه
  0
  0
  شنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.