پخش «اعترافات» تلویزیونی دو شهروند فرانسوی بازداشت شده در ایران و اعتراض فرانسه

تصویری که تلویزیون ایران از سسیل کولر در حال اعتراف تلویزیونی پخش کرده استبی بی سی: وزارت خارجه فرانسه پخش «اعترافات» تلویزیونی دو شهروند این کشور که بیش از ۵ ماه است در ایران زندانی شده‌اند را‌ اقدامی «شرم آور» و «مغایر قوانین بین‌المللی» خواند.
وزارت خارجه فرانسه این دو معلم فرانسوی را که با ویزای توریستی به ایران سفر کرده بودند و در روز جهانی کارگر در ایران دستگیر شده بودند را «گروگان‌های دولتی» خوانده است.

سسیل کولر، یکی از این معلمان بازداشتی در ویدیوی ضبط شده‌ای که امروز،‌ پنجشنبه از تلویزیون دولتی ایران منتشر شد، می‌گوید که سفرشان به ایران «برای آماده کردن شرایط برای انقلاب و سرنگونی رژیم اسلامی ایران» بوده است.

ژاک پری همسر خانم کولر هم در این ویدئو می‌گوید که «هدف» سازمان امنیت خارجی فرانسه «فشار بر دولت ایران است.»
خانم سسیل کولر به همراه همسرش ۵ ماه پیش در تظاهرات روز کارگر در ایران دستگیر شدندسسیل کولر، عضو فدراسیون آموزش و فرهنگ سندیکای نیروی کار فرانسه و همسرش ژاک پری ۵ ماه پیش در ایران بازداشت شدند.

«اعترافات» آنها امروز از صداوسیمای جمهوری اسلامی پخش شد.

این زن و شوهر فرانسوی هر دو با ویزای گردشگری به ایران سفر کرده بودند و همزمان با تجمعات روز جهانی کارگر در ایران بازداشت شدند.

او دراین ویدئو گفت که آنها برای «تامین مالی اعتصاب‌ها و تظاهرات و حتی استفاده از سلاح برای مبارزه با پلیس» برنامه‌ریزی کرده بودند.

ژاک پری همسر خانم کولر هم در این ویدئو می‌گوید که «هدف» سازمان امنیت خارجی فرانسه «فشار بر دولت ایران است.»

پیشتر این دو نفر که همزمان با تظاهرات روز جهانی کارگر در ایران بازداشت شده بودند،‌ با این اتهام روبرو بودند که «ماموریت داشتند» از اعتراض‌های صنفی و معیشتی در ایران برای «شبکه‌سازی و مرتبط‌ سازی افراد و شبکه‌های آلوده داخلی» استفاده کننده تا «جامعه را با موج سهمگینی از تخریب و شرارت و ناامنی مواجه نمایند.»

دولت فرانسه بارها این اتهامات را بی اساس خوانده بود و خواستار آزادی این دو و همه شهروندان زندانی خود در ایران شده است.

وزارت اطلاعات ایران صبح روز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت خبر از بازداشت این دو نفر باعنوان «سازمان‌دهنده آشوب و بی‌نظمی» در ایران داده بود.

در آن زمان وزارت اطلاعات بدون انتشار جزییاتی درباره هویت یا ملیت این دو نفر، تنها بر «اروپایی» بودن آنها تاکید کرده بود.
+11
رأی دهید
-50

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  چه شوهر خوش اشتهایی!
  11
  1
  ‌پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  golden remix - استکهلم، سوئد
  فرانسه ید طولا درفقر بدبختی ملت ها داشته, چرا باید به رژیم فاسد ایران فشار بیاره که !
  1
  13
  ‌پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.