چگونه در حین اعتراض ایمن بمانیم؟

دویچه وله: در حین تجمعات اعتراضی در برخی نقاط جهان معترضین اغلب با شلیک گاز اشک‌آور و سایر سلاح‌های کنترل جمعیت و همچنین با سرکوب خشونت‌آمیز مأموران اجرای قانون مواجه می‌شوند.

به‌گزارش Everyday Health به نقل از وب‌سایت PHR  (Physicians Human Rights) این سلاح‌ها که به‌عنوان «کم‌تر کشنده» شناخته می‌شوند، در واقع می‌توانند باعث صدمات شدید و حتی مرگ شوند. پزشکان به‌طور گسترده روی تأثیرات این سلاح‌ها بر سلامتی کار کرده‌اند و دستورالعمل‌های زیر را برای کمک به افرادی که به دنبال حق خود هستند، صادر کرده‌اند.

هنگام اعتراض برای محافظت از خود در برابر گاز اشک‌آور و سایر محرک‌های شیمیایی چه چیزهایی باید بپوشید؟

ماسک‌ها یا روسری‌هایی که به اندازه کافی بزرگ باشند تا صورت شما را از بینی تا چانه بپوشانند، می‌توانند گزینه خوبی باشند.

محافظت از چشم نیز بسیار مهم است. برای این کار باید از عینک آفتابی مقاوم در برابر شکستن یا حتی از عینک شنا استفاده کنید.

برای جلوگیری از اثرات مضر گاز اشک‌آور یا اسپری فلفل، لباسی انتخاب کنید که تا حد امکان تمام پوست شما را بپوشاند.

کفش‌های راحت، بسته و محافظ بپوشید.

از استفاده از لنزهای تماسی خودداری کنید، زیرا می‌توانند مواد شیمیایی تحریک‌کننده مانند پودر گاز اشک‌آور را به دام بیندازند. اگر از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید، همیشه یک ماسک ضد گاز یا عینکی که کامل صورت را بپوشاند، داشته باشید. دقیقا به‌همین‌ دلیل از آرایش‌کردن مانند کشیدن خط چشم خودداری کنید.

برای اعتراض چه چیزی باید همراه داشت:

آب در بطری پلاستیکی برای نوشیدن و شستشوی پوست یا چشم به‌همراه داشته باشید.

اطلاعات تماس را روی پوست خود بنویسید.

یک دستبند هشدار پزشکی یا اطلاعاتی در مورد هر گونه بیماری مزمن به همراه داشته باشید.

عامل CS، رایج‌ترین شکل مورد استفاده گاز اشک‌آور، یک پودر کریستالی است که به اسپری تبدیل می‌شود. عامل OC که معمولاً به‌عنوان اسپری فلفل شناخته می‌شود، اساساً یک شکل بسیار غلیظ فلفل تند است. هنگامی که کپسول گاز اشک‌آور منفجر می‌شود، پودر CS به هوا پاشیده شده و به هر رطوبتی که می‌تواند پیدا کند می‌چسبد، از جمله اشک در چشمان شما، عرق روی پوست، چربی موجود در موهای شما، بزاق و مخاطی که دهان شما را پوشانده است و راه‌های تنفسی.

بر اساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده CDC، علائم قرار گرفتن در معرض گاز اشک‌آور می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

چشم: اشک، قرمزی، سوزش، تاری دید

پوست: سوختگی و بثورات

دهان: سوزش، تحریک، ترشح آب دهان، مشکل در بلع

بینی: آبریزش، سوزش و تورم

ریه‌ها: تنگی قفسه سینه، تنگی نفس، خس‌خس سینه، سرفه، احساس خفگی

معده: حالت تهوع و استفراغ

هرچه زودتر از ابر گاز اشک‌آور خارج شوید. به دنبال ارتفاعات باشید، زیرا بیشتر انواع گاز اشک‌آور سنگین هستند. هر چه به زمین نزدیک‌تر باشید، غلظت گاز بیشتر می‌شود.

راه بروید. ندوید. دویدن ممکن است باعث شود که نفس سنگین‌تری داشته باشید و ریه‌های شما با گاز اشک‌آور بیشتری پر شود. سعی کنید تنفس خود را یکنواخت نگه دارید.

اگر چشمان شما می‌سوزد یا تار می‌شود، فوراً آنها را با آب بشویید. سعی کنید به چشم، بینی یا دهان خود دست نزنید. از آب بطری برای شستشو استفاده کنید. اگر می‌توانید، چشمان خود را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با آب بشویید.

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد جوش شیرین یا شیر بهتر از آب خنک برای شستشوی چشم است. استفاده از دستمال مرطوب کودک یا دستمال مرطوب آرایشی در صورتی که آب در دسترس نباشد، ممکن است باعث تحریک بیشتر شود.

سعی نکنید کپسول‌های گاز اشک‌آور را بردارید، زیرا انجام این کار ممکن است شما را در معرض خطر بیشتر قرار دهد.

هرچه زودتر لباس خود را عوض کنید. به‌محض‌اینکه به مکانی با دوش رسیدید، بدن خود را بشویید. کفش‌های خود را بیرون از خانه در بیاورید تا از آوردن هرگونه پودر به داخل خانه جلوگیری کنید.

تمام لباس‌هایی را که پوشیدید، بیرون بریزید و حداقل ۴۸ ساعت قبل از شستن، آن‌ها را در فضای باز و دارای تهویه آویزان کنید. اگر نمی‌توانید آنها را در یک مکان باز نگهداری کنید، آنها را در یک کیسه در بسته قرار دهید تا زمانی که برای شستشو آماده شوند. آنها را با لباس‌های آلوده دیگر مخلوط نکنید، زیرا پودر CS می‌تواند تا پنج روز پس از آزاد شدن فعال باشد.

حداقل ۲۰ دقیقه دوش آب سرد بگیرید تا از تحریک بیشتر پوست توسط مواد شیمیایی جلوگیری کنید. تمام تلاش خود را بکنید که در حین دوش‌گرفتن چشمان خود را بسته نگه دارید. موهای خود را به‌خصوص خوب بشویید.

اگر پس از ۳۰ دقیقه یا بیشتر پس از انجام همه این کارها همچنان علائمی مانند مشکلات چشمی یا ریوی دارید، به‌دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.
+17
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.