نشست کم سابقه استادان دانشگاه تهران درباره وقایع اعتراضی ایران+ ویدیو

بی بی سی: معترضان در ایران که دامنه آن به نوجوانان در مدارس رسیده با شعار «زن، زندگی، آزادی» خواهان لغو قانون حجاب اجباری و تغییر سیاست های جمهوری اسلامی هستند

همزمان با ادامه اعتراضات در ایران، دانشگاه تهران جلسه‌ای کم سابقه برگزار کرد و اساتید دانشکده‌های مختلف درباره وضعیت جاری و مخالفت گسترده با سیاست‌های جمهوری اسلامی از جمله حجاب اجباری، دیدگاه‌های خود را بیان کردند.

محمدجواد ظریف، غلامعلی حداد عادل، علی طیب نیا وزیر پیشین اقتصاد و شمار دیگری از استادان دانشگاه که اغلب دارای سمت‌های مهمی بوده یا هستند، در این جلسه حاضر بوده‌اند.
شبکه دانشگاه تهران ویدئویی کوتاهی از این جلسه را منتشر کرده است. به غیر از محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران که از بازداشت دانشجویان تلویحا دفاع می‌کند، دیگران در این ویدئو از شیوه فعلی اداره کشور انتقاد کردند و سرکوب اعتراضات را بی‌فایده خواندند.

این جلسه مربوط به روز یکشنبه دهم مهر ماه است اما ویدئوی آن تازه منتشر شده است. در شامگاه همانروز، ماموران امنیتی با حمله به دانشجویان معترض در دانشگاه صنعتی شریف، با شدتی کم‌سابقه آنها را هدف ضرب و جرح قرار دادند و شماری از آنها را دستگیر کردند.
مهدی سنایی سفیر سابق ایران در مسکو، داماد وزیر اطلاعات پیشین ایران«مشکلات خیلی عیان که جلوی چشم مردم است، حل و فصل نمی‌شوند»
در این جلسه که ظاهرا پیش از حمله ماموران به دانشگاه صنعتی شریف برگزار شده، لعیا جنیدی عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و معاون حقوقی رئیس جمهور ایران در زمان حسن روحانی، خواستار آزادی فوری دانشجویان از جمله دانشجویان دانشگاه تهران شد و به رئیس دانشگاه تهران گفت: «از هر اختیاری که دارید استفاده کنید که دانشجویان یک ساعت هم در بازداشت نمانند.»

محمد جواد ظریف وزیر خارجه سابق و از اعضای هیات علمی دانشکده مطالعات جهان گفت «مردمی داریم که جلوی حرف نادرست مقاومت می‌کنند» و «تصور اینکه بتوان مردم را با خشونت حفظ کرد تصوری است که خداوند به پیامبر می‌فرماید تو هم نمی‌توانی».

مهدی سنایی سفیر سابق ایران در مسکو، داماد وزیر اطلاعات پیشین و عضو هیأت علمی دانشکده مطالعات جهان نیز از «افزایش بی اعتمادی به حکومت و ناامیدی از کارایی سیستم» گفت: «مشکلات خیلی عیان که جلوی چشم مردم است، حل و فصل نمی‌شوند».
محمد جواد ظریف وزیر خارجه سابق گفته «مردمی داریم که جلوی حرف نادرست مقاومت می کنند»غلامعلی حداد عادل از اقوام آیت‌الله خامنه‌ای (پدر زن مجتبی خامنه‌ای) و از اساتید دانشکده ادبیات و علوم انسانی گفت جامعه به شدت به سوی دو قطبی شدن پیش می‌رود و «عده‌ای حزب‌اللهی محض و عده‌ای صددرصد مخالف آنها هستند». او خواستار بازگشت «عقلانیت» به موافقان حکومت شد.
«مداح‌ها در کشور حاکمند»
پیروز حناچی شهردار سابق تهران و عضو هیأت علمی دانشکده معماری در این جلسه گفت: «نگاهی در کشور وجود دارد که همه مسائل را امنیتی کرده است که بزرگترین سم برای کشور است.»

تقی آزاد ارمکی عضو هیأت علمی دانشکده علوم اجتماعی هم گفت: «وقتی مداح‌ها در این کشور حاکمند، چرا نباید سلبریتی‌ها نقش‌آفرین باشند؟»
محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران تلویحا از بازداشت دانشجویان دفاع کرده استصادق زیباکلام عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی هم گفت: «ما حکومتی داریم که هیچ نهاد مستقلی نمی‌خواهد، نه دانشگاه مستقل می‌خواهد، نه مجلس مستقل، نه مجمع تشخیص مصلحت نظام مستقل، نه شورای نگهبان مستقل، هیچ نهاد مستقلی نمی‌خواهد، این را باید به شکلی سامان داد.»
حکومتی که سرمایه اجتماعی‌اش از بین رفته،«قادر به کنترل بحران‌ها نیست»
الهه کولائی دیگر عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران هم گفت: «حکومتی که با سیاست‌های نادرست سرمایه اجتماعی‌اش را از بین ببرد یا آن را به شدت تحلیل ببرد، قادر به کنترل بحران‌ها نیست.»

علی طیب‌نیا عضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران و وزیر پیشین اقتصاد ایران هم گفت: «از کسی که آینده روشنی ندارد، چیزی ندارد که از دست بدهد نباید انتظار بیشتری داشت» و «عجیب نیست» معترضان که بیشتر از نسل جوان هستند، «نتوانند تصویر روشنی از آینده خودشان را درک کنند».مهسا (ژینا) امینی در بیمارستاناعتراض‌های اخیر در ایران ابتدا در اعتراض به مرگ مهسا امینی شهروند۲۲ ساله آغاز شد که در بازداشت گشت ارشاد به اغما رفت و سپس در بیمارستان درگذشت.

این اعتراضات از شهرهای سقز و سنندج به سرعت به سایر شهرهای ایران گسترش یافت و ایرانیان در ۱۵۰ شهر جهان به حمایت از هموطنان خود در ایران و اعتراض به جمهوری اسلامی تظاهرات برپا کردند.

معترضان با شعار «زن، زندگی، آزادی» خواهان لغو قانون حجاب اجباری و تغییر سیاست‌های جمهوری اسلامی هستند.

در سومین هفته اعتراضات، آیت‌الله علی خامنه ای با حضور در یک پادگان در تهران و در جمع فرماندهان نیروهای مسلح، «حوادث اخیر» را به تحریک خارجی نسبت داد و برخی از معترضان را از «خانواده‌های ساواکی» نامید.

با اینکه در اعتراض‌های گسترده قبلی، پس از سخنرانی آقای خامنه‌ای بر شدت سرکوب اضافه می‌شد و اعتراض‌ها فروکش می‌کرد، این بار شهروندان همچنان به اعتراض ادامه می‌دهند و دامنه آن به مدارس هم کشیده شده است.
+11
رأی دهید
-100

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  اخوند شیپیشو - اندیمشک، استرالیا

  یعنی افتاب پرست جلوی اینا باید بگه من شرمنده ام اسم منو گذاشتین افتاب پرست . حداد عادل - ظریف فقط این نظام برگرده بنظرم دنبال سوراخ موش باشید . چون این تو بمیری از این تو بمیریها نیست ای متظاهران و مفت خوران .
  2
  84
  ‌چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  عجب اعترافی کرد حداد عادل: او خواستار بازگشت «عقلانیت» به موافقان حکومت شد. یعنی عقلانیتی با موافقان حکومت نبوده، بالاخره وفادار و خیار و جناب سروان و بقیه ساندیسخورها تکلیفشون چیه؟ باید دنبال یک جو عقل در کجا بگردند؟ ✊✌️
  3
  63
  ‌چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  Javid bad IRAN - استکهلم، سوئد

  خوب همه اینها که اونجا بودند مسبب تمام این بدبختی‌ها هستند.از اون ظخیم تا حداد ناعادل .مگه حداد صد تا شغل بغل نکرده صد تا جوان با خانواده هاشون بیکار هستند
  1
  59
  ‌چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  دلقک های رژیم به دست و پا افتاده اند. برای گفتگو خیلی دیر شده، هری بساطتون رو جمع کنید.
  2
  67
  ‌چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  ANTI-JAHL - هامبورگ، آلمان

  از حرفهای مفت این اراذل که بگذریم،گزارش بی‌ بی‌ سی‌ خیلی‌ جالب، ( بی بی سی: معترضان در ایران که دامنه آن به نوجوانان در مدارس رسیده با شعار «زن، زندگی، آزادی» خواهان لغو قانون حجاب اجباری و تغییر سیاست های جمهوری اسلامی هستند ) ای ننگ آبدی بر شما خأنین، چقدر مگه میگیرید واسه فروش وطنتون؟؟؟‌ای خاک بر سر شما، دیگه ارباب بزرگتون اون کفتار پیر هم که مرد
  2
  25
  ‌چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  قوقولی مقولی - مادرید، اسپانیا

  مثل خر تو گل گیر کردی نه؟ نگران شدید نه؟ ترسیدید نه؟ داره دوران بخور بخور تون تموم میشه نه؟ یه نگاه به خودتون بندازید، دقیقآ باعث تمام این بدبختی و وجود این حکومت نکبت خود شماید، بهتره به جای شعر و ور گفتن مثل همیشه از مردم عذرخواهی کنید و استعفا کنید.
  2
  29
  ‌چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  ظریف و حداد عادل. این دو نام نشان همه چیز است امروز درک چه هدفی داشتند. اعصاب یک نسل جدید و جوان را داغان کنند. خواسته و غرور یک نسل را نابود کنند. همچون مغلان حسینی زوزه. هیچ کس زنده خیابان را ترک نخواهد کرد. و پاسخ دهه ۸۰ دی.هر چه انجام دهید. هرچه ما تحمل کنیم ،خواسته ما را غرور ما ایرانی‌ نخواهید شکست.بکشید . من که سر در مقابل این نسل خم می‌‌کنم. هرچه ما داغان کردیم قدم به قدم پس می‌‌گیرند.برا تصمیم گرفتن زمان لازم نیست. بلکه شجاعت.هر کدام یک تهمینه برا خود.دلاوران ایران زمین
  3
  26
  ‌چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  کهنه سرباز - بروکسل، بلژیک
  با وجود اینکه چند تا دلقک و مفت خور جمع شدن به اصطلاح گفتگو کنند باز حداد نا عادل هزار شغله میگه طرفداران نظام خوب گوساله اگر مردم فریب خورده در سال ۵۷ جمهوری اسلامی با ۹۸ درصد رای آری پیروز شد الان اگر رای گیری شود مطمئن باش طرفداران تو و آخوند یک درصد بیشتر نخواهد بود که اون یک درصد هم مفت خورهایی مثل تو هست
  1
  16
  ‌چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.