دادگاه بلژیک ممنوعیت استرداد اسدالله اسدی به ایران را لغو کرد

 اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی که با اتهام‌های تروریستی در بلژیک زندانی است
رادیو فردا:خبرگزاری بلژیکی «بلگا» روز سه‌شنبه ۱۲ مهر گزارش داد، یک دادگاه بلژیکی حکم ممنوعیت استرداد اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی را که به اتهام جرایم تروریستی در این کشور محکوم شده، لغو کرده است.

این حکم راه را برای مبادله مناقشه‌برانگیز اولیویه فانده‌کاستیله، امدادگر بلژیکی، که از ماه فوریه تاکنون در ایران زندانی است با آقای اسدی هموار می‌کند.

مبادله این دو زندانی بخشی از توافق میان ایران و بلژیک است که با انتقادات بسیاری روبرو شده است.

پارلمان بلژیک ژوئیه گذشته، به‌رغم انتقادات گسترده، توافق برای مبادله زندانیان دو کشور را تصویب کرد. اما مخالفان در همان ماه توانستند از یک دادگاه بلژیکی حکم ممنوعیت موقت استرداد اسدالله اسدی را دریافت کنند.

این حکم ممنوعیت استرداد روز سه‌شنبه تمدید نشد اما به‌رغم این، حکم دادگاه بلژیکی همچنان قابل تجدیدنظر است.

منتقدان جمهوری اسلامی، دولت بلژیک را متهم می‌کنند که تسلیم حکومت «استبدادی» ایران شده و راه را برای باج‌خواهی‌های آن در آینده باز کرده است. اما نخست‌وزیر بلژیک انتقادها به این توافق را رد کرده و گفته است دولت بلژیک هر چه در توان دارد برای آزادی شهروندش که بی‌گناه در زندان است، انجام خواهد داد.

یک دادگاه بلژیک پارسال حکم ۲۰ سال زندان اسدالله اسدی به اتهام طراحی یک حمله در سال ۲۰۱۸ به تجمع هواداران و اعضای سازمان مجاهدین خلق در فرانسه را تایید کرد. آقای اسدی متهم است که به عنوان دیپلمات در سفارت ایران در وین فعال بود و در کیفرخواست دادستان بلژیک از او به عنوان رهبر این عملیات علیه تجمع هواداران سازمان مجاهدین خلق یاد شده است.

در این میان ارتباط اسدالله اسدی با وزارت اطلاعات ایران نیز به جنجال‌ها دامن زده است، به‌طوری که دولت فرانسه، وزارت اطلاعات ایران را به طراحی و اجرای این توطئه متهم کرده است.
+9
رأی دهید
-47

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  ordak - بن، آلمان
  ملت کف خیابون کشته میشن،دانشجو تو محیط دانشگاه قتل و عام میشه ،در قلب اروپا مدافعین حقوق بشر که یک میلیون نفر را در عراق به اسم حقوق بشر قتل وعام کردند، ۳۰۰ هزار را در افغانستان نزدیک به ۷۰ هزار نفر را در لیبی ،تروریست ایرانی را برای دریافت مدال افتخار ادمکشی با هواپیمای خصوصی میفرستند اخوند دونی ایران. درست مثل اتریش که باند تروریست اخوندی را که رهبران کرد را در حین مذاکره قتل و عام کردند با هواپیما ریاست جمهوری به ایران فرستادند
  0
  8
  ‌چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.