اخبار کوتاه از اعتراضات ایران؛ گری کاسپاروف: کاش مردان روس به اندازه زنان ایرانی شجاع بودند

گری کاسپاروف: کاش مردان روس به اندازه زنان ایرانی شجاع بودند
گری کاسپاروف قهرمان سابق شطرنج و از مخالفان ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفته است که پس از دیدن آنچه در خیابان های ایران می‌گذرد «هرچند بیان آن برایم دردآور است اما کاش مردان روس به اندازه زنان ایرانی شجاع بودند.»
داریوش اقبالی خطاب به خامنه ای: تنبیه راه چاره نیست، راه چاره رفتن رژیم است
داریوش اقبالی، خواننده نام‌آشنای ایرانی دوشنبه در حین اجرای یک کنسرت به سخنان آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی درباره اعتراض‌های اخیر پاسخ داد.

داریوش گفت: «امروز در بی‌بی‌سی خواندم که ایشان دستور تنبیه داده‌اند، یعنی عین شاگردهای مدرسه که معلم می خواست تربیت کند و می‌گفت تنبیهش کنید.»

داریوش در ادامه گفت: «تنبیه راه چاره نیست. راه چاره رفتن رژیم است.»

آیت الله خامنه ای در اظهارات روز گذشته خود گفته بود «این کسانی که در خیابانها فساد و تخریب می‌کنند، همه یک حکم ندارند برخی جوانان و نوجوانانی هستند که بر اثر هیجان ناشی از ملاحظه یک برنامه اینترنتی به خیابان می‌آیند. چنین افرادی را می توان با یک تنبیه متوجه و هدایتشان کرد که اشتباه می‌کنند.»پوشش وسیع سخنرانی خامنه‌ای در روزنامه های تهران
روزنامه تهران در شماره‌های امروز خود به طور وسیع اظهارات روز گذشته آیت الله خامنه‌ای درباره اعتراضات در ایران را پوشش داده و در صفحات اول خود عکس‌هایی وی را در پادگان و در جمع فرماندهان نیروهای مسلح منتشر کرده اند.

روزنامه‌ها در روزهای گذشته از پوشش جزئیات اعتراضات به طور مستقیم خودداری کردند اما هر روزنامه بر اساس دیدگاه های خود در ستون یادداشت و مقالات، درباره آن اظهار نظر کرده است.

در حال حاضر دست کم سه روزنامه نگار از روزنامه های شرق، هم میهن و دنیای اقتصاد در بازداشت ماموران امنیتی هستند.
قوه قضائیه ایران می‌گوید بر اساس «دستور» خامنه‌ای دستگیر شدگان «غربال» می‌شوند
مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه ایران گفته است که این نهاد بر اساس گفته‌های آیت الله علی خامنه ای در اظهارات دیروزش درباره اعتراضات اخیر، معترضان دستگیر شده را «غربال» می‌کند.
 
بر اساس گزارش خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه ایران، آقای ستایشی گفته «همانگونه که مقام معظم رهبری دستور فرمودند، دستگاه قضایی ملتزم به جداسازی سطوح مختلف بازداشت شدگان و غربال نمودن آنان از حیث نوع رفتار مجرمانه، وابستگی به دشمن، اهداف، سطح اقدام و میزان تقصیر و مداخله آنها در صحنه خواهد بود.»
 
آقای ستایشی درباره افراد دستگیرشده گفته «بر این اساس چنانچه مشخص شود که به لحاظ التهابات پدید آمده و جوسازی برخی رسانه ها، وارد صحنه شده و اکنون از افعال خویش اظهار ندامت کرده و پشیمان شده اند، در خصوص مشار الیهم تدابیر قضایی مناسب و متضمن رافت اسلامی اتخاذ خواهد شد.»
نماینده آیت الله خامنه‌ای در روزنامه کیهان: همه‌ جامعه ایران انقلابی است
حسین شریعتمداری نماینده آیت‌الله علی خامنه‌ای در روزنامه کیهان و مدیر این روزنامه نوشته است که «ما یک اکثریت و اقلیت انقلابی هم داریم...بدون شک اکثریت قاطع و بلکه به عبارتی همه‌ جامعه ایران انقلابی است و غیرانقلابی‌ها در اقلیت محض به سر می‌برند.»

آقای شریعتمداری درباره نسبت این افراد گفته «شاید بتوانیم ۹۹ درصد در برابر یک درصد بدانیم.»

روزنامه کیهان در چند روز اخیر خواهان محاکمه ستاره ها سینما و ورزشکاران وهنرمندانی که از اعتراضات مردم ایران حمایت کرده بودند، شد.
کیهان: حجاب از زمان هخامنشیان در ایران وجود داشته است
روزنامه کیهان در شماره امروز خود نوشته است که در جامعه ایران یک اکثریت عظیم انقلابی و یک اقلیت کوچک غیرانقلابی وجود دارد. این روزنامه در ادامه مطلب خود نوشته است: «بدون شک اکثریت قاطع و بلکه به عبارتی همه جامعه ایران انقلابی است و غیرانقلابی‌ها در اقلیت محض به سر می‌برند. شاید بتوانیم ۹۹ درصد در برابر یک درصد بدانیم.»

این روزنامه همچنین در ادامه به بررسی تاریخی پرداخته و می‌نویسد: «به اعتبار پاسداری چندهزار ساله ایرانیان ـ از دوره‌ای که تاریخ در ایران ثبت شده است یعنی دوره هخامنشیان، اشکانیان تا امروز ـ از حجاب و عفاف در این مرز و بوم حفاظت شده است. تصاویر نقش‌بسته زنان ایرانی بر کتیبه‌ها و سنگ‌نوشته‌های تخت جمشید، بیانگر اهمیتی است که ایرانیان در طول تاریخ به مقوله عفاف و حجاب داده‌اند.»

کیهان در ادامه می‌افزاید: «کما اینکه اصل خداباوری، توحید، نیایش، اتصال به ارواح مطهره همواره از ارزش‌های قطعی جامعه ایران بوده است. شرکت کامل ایرانیان اعم از مسلمان و غیرمسلمان در مراسم و مناسک دینی و به‌خصوص مراسم مرتبط با خاندان پیامبر اکرم صلوات‌الله‌علیه‌وآله از محوریت این ارزش‌ها حکایت می‌کند؛ بنابراین واضح است که ما یک اکثریت ارزشی داریم که عدد آن از ۹۰ درصد هم بیشتر است و یک اقلیت بسیار محدود که نسبتی با ارزش‌ها ندارند.»
روزنامه دولت رئیسی: لایک‌های علی کریمی فیک است؛ او از ربات استفاده می‌کند
روزنامه ایران وابسته به دولت ابراهیم رئیسی در شماره امروز خود در مطلبی با انتقاد از علی کریمی، نوشته است که تعداد لایک‌هایی که توییت‌های او می‌گیرد غیرواقعی است.

این روزنامه برای تایید این استدلال خود نوشته است: «توئیت‌های ایلان ماسک، مالک شرکت‌های تسلا و اسپیس‌ایکس که یک چهره جهانی در حوزه فناوری و فضایی شناخته می‌شود، با ۱۰۰ میلیون فالوور، قریب به ۱۸۰ هزار لایک از کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌گیرد؛ اما توئیت‌های علی کریمی که فقط ۷۰۰ هزار فالوور دارد و فقط برای ایرانی‌ها شناخته شده است، نزدیک به ۲۴۰ هزار لایک دریافت کرده است.»

روزنامه دولت رئیسی در پایان اینگونه نتیجه‌گیری کرده است: «افزایش لایک‌های توییت‌های او مربوط به «روزهای اغتشاش» است و نشان می‌دهد  جادوگر سابق فوتبال ایران در شبکه‌های اجتماعی هم از جادوی ربات‌ها برای برجسته کردن و چهره‌سازی خود به عنوان لیدر آشوب‌ها استفاده می‌کند.»
قالیباف: «بیانات رهبر انقلاب بار دیگر مرزبندی میان مردم و آشوبگران را مشخص کرد»
محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد که «بتواند در مقابل دشمنانی که مقابل انقلاب اسلامی سینه سپر کرده‌اند، بایستد.» فرمانده پیشین نیروی انتظامی ایران در صحبت‌های خود در جلسه معارفه وزیر جدید تعاون، رفاه و کار به سخنرانی خامنه‌ای اشاره کرد و آن‌را تحسین کرد.

قالیباف با هوشمندانه خوانده اظهارات علی خامنه‌ای افزود: «ایشان سخنانی بسیار حکیمانه و هوشمندانه و دقیق مطرح کردند و یکبار دیگر مرزبندی میان مردم و آشوبگران را مشخص فرمودند.»

او در ادامه گفت: «وظایف ما مخصوصا خواص جامعه مشخص شد و ایشان مسیر درست را به همه علاقه مندان ایران اسلامی و انقلاب اسلامی مشخص کردند و تکلیف همه ما مشخص است.»

شهردار پیشین تهران همچنین اظهار داشت: «امیدوارم همه ما بتوانیم به سمت ایرانی قوی برای پیاده سازی همین رهنمودهای حضرت آقا و در مقابل دشمنانی که در مقابل انقلاب اسلامی و ایران عزیزما سینه سپر کردند بیاستیم و مثل گذشته نقشه دشمنان را نقش برآب خواهیم کرد.»
رئیسی: خشم دشمن از پیشرفت‌های ایران، دلیل حمایت آنها از فتنه اخیر استابراهیم رئیسی می‌گوید دلیل خشم دشمن از کشور و ملت ایران، پیشرفت با وجود تهدید و تحریم است. رئیسی که برای دفاع از صلاحیت محمد هادی زاهدی وفا، وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مجلس رفته با اشاره به اعتراضات اخیر گفت: «باید نسبت به حضور مردم بابصیرت، زمان‌شناس و دشمن‌شناسی که حقیقتا جلوه دیگری از زمان‌شناسی و دشمن‌شناسی خود را نشان دادند و دشمن را در این فتنه ناکام گذاشتند شاکر درگاه خداوند متعال باشیم.»

مشخص نیست منظور رئیسی دقیقا چیست چرا که در روزهای اخیر تجمع حمایتی از سوی نیروهای حامی جمهوری اسلامی در خیابان‌ها برگزار نشده و فقط معترضان بوده‌اند که با شعارهای ضد حکومتی خود در خیابان‌ها و دانشگاه‌ها خشم و نارضایتی خود از وضعیت موجود را اعلام کرده‌اند.

آقای رئیسی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تشکر از علی خامنه‌ای بابت سخنرانی دیروز گفت: «تحلیل جامع ایشان نسبت به حوادث اخیر و دلیل این فتنه‌ها نسبت به کشور و انقلاب برای همه انسان‌های فهیم و صاحب بصیرت، قابل درک و استفاده بود و ایشان تحلیلی نسبت به شرایط فرمودند که چرا دشمنان و آمریکا و اسرائیل علیه ملت، کشور و انقلاب ما توطئه و این بلواها را به پا می‌کنند.»

وی ادامه داد: «رهبری علت را فرمودند که به این دلیل که کشور در حال پیشرفت است و دشمن نمی‌خواهد کشور پیشرفت داشته باشد چنین اتفاقاتی را رقم می‌زنند. دلیل خشم دشمن از کشور و ملت ایران این است که با وجود همه تهدیدها و تحریم‌ها، کشور مسیر پیشرفت را طی می‌کند.»
+150
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد

  کاش مردانِ ایرانی هم به اندازه زنانِ ایرانی شجاع بودن، حتی خودم! ولی نسلِ ما که توی دهه ۶۰ خورشیدی بزرگ شدیم توی چنان خفقان، ترس، تحکم و تحقیری بزرگ شد که اثرش هنوز توی دوره ۴۰ سالگی در زندگیمون هست،. لعنت به روزی که این دجالِ هندی پاشو گذاشت تو ایران، و لعنت بر مردمی که ۴۰ سال به این جنایت کارها رای دادن و گفتن این یکی بهتر از اون یکیه یا هر فکر فشلِ دیگه یی، فقط افسوس از این سرزمین که فقط جنازه ش باقی مونده.
  4
  84
  ‌سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  آریتما - استکهلم، سوئد

  فقط مشکل بزرگ ایرانیها این است که هم آمریکا و هم بعضی از کشورهای اروپایی خواهان سرنگونی ج.ا نیستند. بخصوص آمریکا، و‌تمام سعیشو برای حفظ‌ ج.ا میکنه، البته یک ج.ا ضعیف و خفت بار! یک ج.ا ضعیف یعنی یک ایران ضعیف و این همان چیزیه که آمریکا بهش نیاز داره تا هر وقت خواست بهش باد بده و کشورهای منطقه رو بترسنه و هر وقت هم اراده کرد تو سرش بزنه!
  4
  68
  ‌سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  shirzan - برلین، آلمان
  این خامنه ائی چرا هر چی پیر تر میشه چهره اش اینقدر کریه تر میشه. بخدا برق شیطانی تو چشماش پیداست
  1
  8
  ‌سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.