مولوی عبدالحمید: اکثر تیرها به سرو قلب نمازگزاران زاهدان شلیک شده

بی بی سی: در پی درگیری‌های شدید روز جمعه (۸ مهرماه/ ۳۰ سپتامبر) در شهر زاهدان در سیستان و بلوچستان کانال رسمی تلگرامی منسوب به امام جمعه اهل سنت زاهدان با انتشار ویدیویی توضیحاتی را به روایت او درباره این حادثه منتشر کرده که در آن مولوی عبدالحمید ضمن «فاجعه» خواندن این حادثه بر ضرورت «محاکمه مجازات کسانی که مردم را کشته‌اند» تاکید کرده است.

امام جمعه اهل سنت گفته است: «اکثر تیرها به سرو قلب نمازگزاران شلیک شده ومشخص است که کار تک تیراندازها بوده است.»

آقای عبدالحمید درباره نحوه وقوع این حادثه گفته: « دقایقی بعد از ادای نماز جمعه در حالی که برخی از نمازگزاران در مصلی در حال دعا و نیایش بودند، صدای تیراندازی شنیده شد. بعدا مشخص شد که تعداد معدودی از جوانان کم‌سن‌وسال بعد از ادای نماز مقابل کلانتری که نزدیک مصلی واقع شده تجمع کرده و شعار داده و تعدادی هم از این جوانان به سمت کلانتری سنگ پرتاب کرده‌اند.»

به گفته او براساس گزارش هایی که دریافت کرده « نیروهای یگان ویژه‌ که ظاهرا از قبل در کلانتری مذکور مستقر شده بودند، اقدام به شلیک گلوله جنگی به سمت مردم می‌کنند و در این بین نه‌ تنها به سمت جوانانی که در مقابل کلانتری تجمع کرده بودند، بلکه از روی ساختمان کلانتری به داخل محوطه مصلی و به سمت کسانی که در حال ادای نماز بودند شلیک می‌کنند و در قسمت مردان و زنان گاز اشک‌آور پرتاب می‌کنند، به‌ طوری‌ که یکی از زنان نمازگزارهم به شهادت می‌رسد.»

امام جمعه اهل سنت گفته این در حالی است که هیچ یک از افراد داخل مصلی هیچ گونه شعاری نداده بودند.

او همچنین افزوده در ادامه این درگیری‌ها «افراد مسلح لباس شخصی که بر روی پشت بام منازل مستقر بودند به سمت مردمی که در حال بازگشت به خانه های خود بودند، تیراندازی می کنند و اکثر این تیرها به سر و قلب این نمازگزاران شلیک شده و مشخص است کار تک تیراندازها بوده است.»

آقای عبدالحمید این حادثه را «ظلم بزرگی خوانده که در نوع خودش بی سابقه است.»

امام جمعه اهل سنت ضمن انتقاد از «بی تدبیری ماموران نیروی انتظامی» گفت: «چرا نیروی انتظامی از امکاناتی نظیر گاز اشک آور و تیرهای پلاستیکی برای متفرق کردن مردم استفاده نکرده و سبب وقوع فاجعه شده.»

به گفته امام جمعه اهل سنت «بیش از ۴۰ نفر از افراد نمازگزار در این حادثه به شهادت رسیده و بیش از ۱۰۰ نفر هم مجروح شده اند.»

این اظهارات در حالی بیان شده که مقامات سپاه پاسداران از گرفتن «انتقام سخت از تروریست‌ها» گفته اند و حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران روز گذشته تهدید کرد که «گرفتن انتقام خون شهدای جنایت جمعه سیاه زاهدان در دستور کار ما قرار دارد.»
وضعیت در زاهدان چگونه است؟
به گزارش خبرگزاری «حال وش» اینترنت در شهرهای این استان قطع است.

آموزش و پرورش هم به دلایل «امنیتی» مدارس زاهدان و چند شهرستان از جمله میرجاوه، نصرت آباد و را کورین را دیروز و امروز تعطیل اعلام کرد.

دانشگاههای این استان هم قرار است تا ۱۵ مهرماه به صورت مجازی برگزار شوند.

خبرگزاری «حال وش» همچنین با انتشار ویدیوهایی از اعتراضات شب گذشته (۹ مهرماه) در زاهدان و تیراندازی نیروهای نظامی در این شهر خبر داده است.

خبرگزاری تسنیم هم گفته که در «ناآرامی های پراکنده» شب گذشته زاهدان «یک پاسدار شهید و ۳ نفر مجروح شده‌اند.»

براساس گزارش این خبرگزاری تاکنون در درگیری‌های دو روز گذشته در زاهدان ۵ نفر از نیروهای سپاه و بسیج کشته شده‌اند. از جمله این کشته شدگان علی موسوی با نام واقعی حمیدرضا هاشمی، معاون اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان بوده است.

هنوز آمار دیگری از میزان کشته شدگان درگیری‌های بی‌سابقه روز جمعه زاهدان منتشر نشده است.

آمار رسمی تعداد کشته شدگان را تا روز گذشته ۱۹ نفر اعلام کرد،‌ اما «کمپین فعالین بلوچ»‌ اسامی ۴۲ نفر را منتشر کرده و گفته که همگی این شهروندان در روز جمعه در اثر تیراندازی نیروهای امنیتی جمهور ی اسلامی کشته شده‌اند. به گفته این کمپین این درگیری‌ها «صدها»‌مجروح هم برجا گذاشته است.
روز جمعه چه اتفاقی افتاد؟
درباره وقایع روز جمعه بین آنچه جمهوری اسلامی می‌گوید و آنچه منابع محلی مستقل از حکومت گزارش می‌کنند، تفاوت‌هایی کلیدی وجود دارد.

بر اساس آنچه منابع محلی می‌گوید، فراخوانی منتشر شده بود که در روز جمعه در اعتراض به «قتل حکومتی مهسا امینی» و همچنین «تجاوز به دختر ۱۵ ساله بلوچ توسط سرهنگ ابراهیم کوچکزایی فرمانده انتطامی چابهار» تجمعی برگزار شود.

بعد از نمازجمعه، گروهی از نمازگزاران به سوی پاسگاه نیروی انتظامی که در نزدیکی محل قرار دارد، حرکت می‌کنند و در آنجا در برابر پاسگاه دست به تجمع می‌زنند.

از اینجا اعتراض‌ها در میان شهروندان شدت می‌گیرد و به سراسر شهر کشیده می‌شود. در نتیجه این اعتراض‌ها، چندین مغازه و حتی ادارات دولتی به آتش کشیده می‌شوند.

اما بر اساس روایتی که جمهوری اسلامی ارائه کرده، از همان ابتدا به پاسگاه «حمله تروریستی» شده است و ماموران نیروی انتظامی در دفاع از خود در برابر یک گروه مسلح، اقدام به تیراندازی کرده‌اند.
+110
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  مسولیتش به گردن خودت است!
  79
  6
  یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Danayan - برگن، نروژ

  شعار مردم : ((مجتبی میمیری رهبری نمیبینی))
  5
  83
  یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zavareh - رودسر، ایران

  #به_سرکوبگران_رحم_نکنید
  4
  54
  یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  ابن ملجم(ع) - مونیخ، آلمان
  این عبدلحمید پفیوز هم به نعل میزنه هم به میخ،یک روز برای رهبر عرعر میکنه یک روز عزادار ملت است،در جریان مسجد شیخ فیض مهم درست همینطور رفتار کرد،بجای اینکه صریح و قاع حکومت جنایتکار و مزدوران ان را محکوم کنه فقط عیر مستقیم محکپم میکرد.
  29
  18
  یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا

  درود ایرانیان آزاده و میهن‌پرست به تمامی جانباختگان ایران مخصوصا سیستان و بلوچستان که بخاطر دینشان و نپذیرفتن تشیع همیشه زیر شکنجه و کشتار این جرثومه های فساد بوده اند. این تیرها به مغز و قلب و روح همه ایرانیان در ۴۲ سال گذشته خورده و ما به عصیان شما نوادگان رستم و سهراب و تهمینه احترام گذاشته و آنرا کاملا به حق می‌دانیم. بدانید و آگاه باشید که بعد از گذر از این جرثومه های فساد و تباهی اولویت همه ما استان‌های فقرزده ایران از جمله سیستان و بلوچستان خواهد بود. قلب ما با شما بوده هست و تا ابد با شما خواهد بود. اندکی دیگر صبر طلوع ازادی نزدیک است...🌹🌱🌿🌷
  4
  38
  یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۶
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  پاچه خواران حکومتی و مزدوران افغانستانی این سایت، سوراخ موش با قیمت نازل در سوریه و افغانستان برای فروش با قیمت مناسب. فاطی، خیار شور و جناب سروان و همکارانتان ، بشتابید بشتابید
  1
  33
  یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  چرا از تیرهای پلاستیکی استفاده نکردند؟ بخاطر سبک بودن وزنش فقط در فواصل نزدیک موثر می‌باشد. وقتی جمعیتی کلان حمله‌ور می‌شوند از باب حفظ جان می‌بایستی از فاصله دور با گلوله‌های سربی که با غشایی از مس پوشیده شده‌اند، شلیک کنی.
  28
  1
  یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  tiger.man - آخن، آلمان
  قبلا هم گفتم و باز تکرار میکنم و از مدیران این سایت خاضعانه تقاضا دارم کامل و بدون سانسور انعکاس دهند. .... آزادگی به کنار آخر هیچ انسان سلیم العقلی این همه جور و ستم و بیداد و دزدی و اختلاس و قتل و جنایت و بی شرفی و حـ... گی را می‌بیند یک دلیل حتی یک دلیل برای بقای این تعفنخانه نمی‌تواند بیاورد مگر اینکه از طبقه جماعتی که گفتم بوده باشه و به غیر از آن یک دلیل بالا دفاع از این دیوانه خانه با هیچ منطقی سازگار نبوده و نیست.
  0
  17
  یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۶
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  فاطی بی تنبون، اینا مثل شماها بلد نیستند ادم بکشند، شماها بی وجدانها بلدید از فاصله دور زن و بچه مردم را بکشید و بعد مثل موش کثیف برید تو پناهگاهاتون تو کوه و بیابون قائم بشید، سالها این کار را کردید. در ضمن هنوز سوراخ موش خالی داریم برای دوران بعد از کثافت زدایی
  0
  4
  دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  آره، فقط بلدند سر ببرن. تو یوتیوب بزن، جنایات مسلمانان. ببین این جماعت عمریه رو!!!
  1
  0
  دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.