پانزدهمین روز تظاهرات سراسری؛ اعتراض‌ به حکومت در تهران و شهرهای دیگر ادامه دارد

تصاویری از تظاهرات مخالفان در امیر‌آبادبی بی سی: روز شنبه، با آغاز سومین هفته اعتراض‌های سراسری در ایران، تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده نشان می‌دهد که نه تنها اعتراض‌های این روز، زودتر از روزهای پیشین آغاز شده، بلکه گسترده‌تر نیز هست و علاوه بر شهرهای مختلف، جمعیت بیشتری به ویژه در تهران و شهرهای بزرگ در تظاهرات ضدحکومتی شرکت دارند.

ضمن اینکه برخلاف روزهای پیش، اعتراض‌های گسترده در نقاط مختلف تهران، پیش از غروب آفتاب آغاز شده است.

بر اساس ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، این اعتراض‌ها به ویژه در خیابان‌های پایتخت با حضور جمعیت قابل ملاحظه‌ای از معترضان در حال پیگیری است و در برخی نقاط تهران نیز، ماموران امنیتی تلاش کرده‌اند با حملاتشان، جلوی گسترده‌تر شدن اعتراض‌ها را بگیرند.

از آن جمله ویدئویی نشان می‌دهد که در تقاطع خیابان‌های بزرگمهر و نادری، ماموران به سوی معترضان گاز اشک‌آور شلیک می‌کنند. وضعیتی مشابه در ویدئویی دیگر که خیابان شریعتی را نشان می‌‌دهد حاکم است.

اما در ویدئویی دیگر که تعداد معترضان به شکل محسوسی زیاد است، معترضان در تلاشند تا با مسدود کردن خیابان جمهوری، با ورود احتمالی نیروهای امنیتی مقابله کنند.

همچنین ویدئوهایی از سردادن شعار «زن، زندگی، آزادی» در متروی تهران، راهپیمایی مسالمت‌آمیز معترضان در امیر‌آباد - حدفاصل بلوار کشاورز تا فاطمی، پایین آوردن تابلوی «خیابان جمهوری اسلامی» توسط معترضان، تجمع مسالمت‌آمیز در خیابان کارگر وسعادت‌آباد و حمله نیروهای امنیتی به یکی از معترضان در خیابان وصال منتشر شده است.

در یکی دیگر از ویدئوها، جمعیتی در برابر ایستگاه متروی شریعتی دیده می‌شوند که شعار می‌دهند: «نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم».
معترضان در برابر ایستگاه متروی شریعتی شعار می‌دهند: «نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم»علاوه بر تهران، ویدئویی از سرکوب اعتراض‌های رشت با شلیک گاز اشک‌آور و همچنین تظاهرات مسالمت‌آمیز معترضان در شهر بابل نیز منتشر شده است.

در یکی از ویدئوها، معترضان در شهر اصفهان دیده می‌شوند که یکی از خیابان‌های این شهر را مسدود کرده‌اند.

از شیراز نیز ویدئویی منتشر شده که به گفته کاربران شبکه‌های اجتماعی، به آتش‌کشیده شدن موتوسیکلت یکی از ماموران را نشان می‌دهد.
اعتراض‌ها از دانشگاه آغاز شد

نخستین اعتراض‌های روز شنبه از دانشگاه‌های سراسر کشور آغاز شد که در آن‌ها، دانشجویان علیه حکومت شعار دادند و زنان و دختران دانشجو با برداشتن روسری‌هایشان، به حکومت اسلامی اعتراض کردند.

این اعتراض‌ها، همزمان با اعتصاب سراسری دانشجویان و اساتید دانشگاه انجام شد که تا روز شنبه به ۱۱۰ دانشگاه و مرکز آموزشی رسید.

این در حالی بود که اعتراض‌ها در شب گذشته نیز به اشکال مختلف مانند شعارنویسی بر روی دیوار، سردادن شعار بر بام خانه‌ها و پخش آهنگ «برای...» اثر شروین حاجی‌پور در سطح شهر توسط شهروندان معترض، ادامه داشت.
دانشجویان دانشگاه الزهرا با شعار «زن، زندگی، آزادی» قصد داشتند از دانشگاه خارج شوند که جمعیت قابل توجهی از مردان وابسته به حکومت به آنها اجازه خروج از دانشگاه ندادنداز صبح شنبه نیز دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف کشور، از جمله دانشگاه‌های تهران، هنر تهران، الزهرای تهران، تربیت مدرس تهران، خواجه‌نصیر تهران، تبریز، اصفهان، شیراز، زنجان، فردوسی مشهد، آزاد مشهد، آزاد تهران، بهشتی تهران، باهنر کرمان و دندانپزشکی آزاد تهران، دست به تظاهرات زدند.

در یکی از کم‌سابقه‌ترین اعتراض‌ها، تعداد قابل توجهی از دانشجویان دانشگاه الزهرا که مخصوص زنان و دختران است، روسری‌هایشان را از سر برداشتند و شعار دادند:‌ «دانشجوی زندانی، آزاد باید گردد». آنها همچنین شعارهایی در حمایت از یکی از همکلاسی‌هایشان به نام مائده دلبری سردادند که توسط نهادهای امنیتی دستگیر شده است.

در ویدئویی که از دانشگاه شیراز منتشر شد، دانشجویان دیده می‌شوند که ترانه «برای...» شروین حاجی‌پور را دسته‌جمعی می‌خوانند.

دانشجویان دانشگاه هنر تهران نیز در حالی که بسیاری از زنان و دختران، روسری بر سر ندارند، شعار دادند: «از زاهدان تا تهران، خونین تمام ایران».

سپس ویدئویی منتشر شد که نشان می‌داد دانشجویان دانشگاه آزاد گوهردشت، از محل دانشگاه خارج شده و به رغم حضور سنگین نیروهای امنیتی، در سطح شهر دست به اعتراض زده‌‌اند. دانشجویان این دانشگاه شعار دادند: «اگه با هم یکی نشیم، یکی یکی کشته میشیم».
اعتراض‌های خیابانی آغاز شد
اندکی بعد از ظهر روز شنبه، ویدئویی از مهرشهر کرج منتشر شد که نشان می‌داد اعتراض‌ها در این منطقه به تنش کشیده شده و نیروهای امنیتی به معترضان حمله کرده‌اند.

همچنین ویدئوهایی منتشر شد که نشان می‌داد نیروهای امنیتی به سرکوب اعتراض‌های دانشجویان دانشگاه آزاد تهران، واحد پونک روی آورده‌اند. در این ویدئو که در آن حتی صدای تیراندازی نیز شنیده می‌شود، دانشجویان در حال فرار هستند.
تصاویری از اعتراض‌های خیابان جمهوریدر تهران نخستین اعتراض‌های خیابانی در نزدیکی میدان انقلاب رخ داد.

در ویدئویی دیگر، معترضان در خیابان ایتالیای تهران دیده می‌شوند که شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سرداده‌‌اند.

سپس تصاویری از خیابان شریعتی تهران منتشر می‌شد که نشان می‌داد نیروهای امنیتی به سرکوب معترضان روی آورده‌اند و به سوی آن‌ها گاز اشک‌آور شلیک می‌کنند.

با این حال بر شدت اعتراض‌های پایتخت افزوده شده و ویدئوهای منتشر شده حاکی است که بر جمعیت معترضان در خیابان افزوده شده است.
+54
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.