ایرانیان مهاجر روز شنبه جلوی غروب آفتاب را گرفتند

امیر پیام
بی‌بی‌سی٬ واشنگتن
زمانی می‌گفتند امپراتوری بریتانیا به حدی گسترده شده که آفتاب در آن غروب نمی‌کند. این دقیقا ویژگی راهپیمایی‌های اعتراضی ایرانیان مهاجر در روز شنبه - نهم مهر - بود.

صبح شنبه، هنگامی که ایرانیان مقیم نیوزیلند نام مهسا امینی و شعار «زن، زندگی، آزادی» را فریاد زدند، در تورنتو و لس‌آنجلس هزاران نفر در آخرین ساعات روز جمعه، ثانیه شماری می‌کردند تا آفتاب زودتر بالا بیاید. و اکنون - ۴ عصر به وقت غرب آمریکا - در حالی که در لس‌آنجلس، سانفرانسیسکو و ونکوور دهها هزار ایرانی همچنان در حال شعار علیه «جمهوری اسلامی» هستند، در سیدنی و توکیو خورشید طلوع کرده و صبح یکشنبه آغاز شده است.

روز شنبه، تجمع‌ها و تظاهرات ایرانیان در بیش از ۱۵۰ شهر جهان بی‌تردید بزرگترین همبستگی جامعه مهاجران ایرانی را رقم زد. جامعه‌ای با بیش از ۴ میلیون نفر جمعیت که همیشه «نداشتن اتحاد و پشت هم نبودن» را به عنوان یکی از گلایه‌های خود در غربت طرح می‌کرد.

این تجمع‌ها در بسیاری از رسانه‌های محلی و سراسری جهان بازتاب داشت و نام مهسا امینی و شعار «زن،زندگی، آزادی» را روز شنبه یک دور گرد کره زمین چرخاند.

با این حال، از میان همه تصاویر مخابره شده از داخل و خارج ایران در روز شنبه، احتمالا این عکس جاودانه خواهد شد و نیمرخ کاملی از اعتراضات در آغاز هفته سوم خواهد شد. تصویری که از موفقیت معترضان در مسدود کردن خیابان «جمهوری اسلامی» حکایت داشت.
+82
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۴
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا

  ..«تجمع‌ها و تظاهرات ایرانیان در بیش از ۱۵۰ شهر جهان بی‌تردید بزرگترین همبستگی جامعه مهاجران ایرانی را رقم زد»!! بدین مژده گر جان فشانم رواست!! متحد شدن و پیوستگی هموطنانم! دم همه تون گرم، زنده و پایدار و پیروز باشین! روحت شاد # مهسا امینی
  2
  52
  یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۰۱:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.