یک قدم تا سقوط جمهوری اسلامی

ایندیپندنت فارسی: داریوش معمار
با ورود به چهاردهمین روز اعتراض‌ها در ایران، حالا دیگر این حضور تجمعی چندروزه و موقت نیست و به جنبشی فراگیر تبدیل شده و اگرچه شلیک ماموران امنیتی و انتظامی، بسیاری از معترضان را غرق خون کرده است، صدای فریاد مردم همچنان هر روز در خیابان‌های سراسر ایران، می‌پیچد.

تداوم دوهفته‌ای خیزش شهریور و مهر ۱۴۰۱ برای بسیاری این پرسش را پیش آورد که دلیل استمرار حضور مردم در خیابان چیست؟ جمهوری اسلامی هم در تلاش است در کنار سرکوب و دستگیری‌های خشونت‌بار، با برگزاری برنامه‌ها و نشست‌های مختلف، برای این سوال پاسخی قانع‌کننده پیدا کند.

ایده‌ها و نظرهای متفاوت تحلیلگران مختلف درباره دلایل استمرار اعتراض‌ها در بخش‌هایی، مشترک‌اند.

اول آنکه برخلاف تجربه‌های پیشین، جنبش اعتراضی فعلی هم در جامعه هدفی فراگیر دارد و هم برای اقشار مختلف با گرایش‌ها و دغدغه‌های گوناگون امکان ایجاد نماد مشترک و همدلی و هم‌زمانی گسترده را پدید آورده است.

مسئله حقوق شهروندی با تکیه‌ بر ظلم ۴۰ ساله بر زنان مسئله‌ای مثل مشکلات معیشتی نیست که بخشی از جامعه را درگیر کرده باشد. همه مردم ایران مسئله محدودیت برای زنان را از نزدیک لمس کرده‌اند و همین مسئله سبب شده است در این اعتراض‌ها، آنچه نیاز هر خیزش است، یعنی منافع و تعریف جمعی، شکل بگیرد.
بیشتر بخوانید

    فراخوان هماهنگ مردم و دانشگاه‌ها برای شنبه نهم مهر
    دادگاه بین‌المللی آبان: خامنه‌ای و ۱۲ مقام نظام در آبان ۹۸ مرتکب جنایت علیه بشریت شدند
    قطعنامه پیشنهادی سناتورهای آمریکایی در محکومیت سرکوب و حمایت از معترضان در ایران

بحث دیگر، باور به ناکارآمدی جمهوری اسلامی است. طی ۴۰ سال گذشته، حتی مسئولان عالی رژیم هم بارها از دست نیافتن به خواسته‌ها و دورنماهای تبیین‌شده برای نظام سخن گفته‌اند. جامعه نیز طی چهار دهه اخیر، سیستمی درگیر فساد و ناکارآمدی را شاهد است که برای حل مشکلات شهروندان اراده‌ای ندارد؛ بنابراین اینکه این بار معترضان بر حذف نظام اشتراک نظر دارند، به دلیل همین باور مشترک است.

امر دیگری که به نظر می‌رسد باید از آن به‌عنوان یکی از عناصر تداوم اعتراض‌ها در ایران یاد کرد، مسئله پایان یافتن رویای اصلاح‌پذیری امور و تغییر از درون است. اگر روزگاری، بخشی از جامعه بر این باور بود که می‌توان بدون اعتراض کف خیابان و از طریق صندوق رای این سیستم را اصلاح کرد، جمهوری اسلامی در یک دهه اخیر، با تلاش برای یکدست کردن ساختار نظام و خارج‌ کردن حتی خودی‌ها از چرخه سیاست به دلیل کوچک‌ترین انتقادها، باور به اصلاح از درون را کلا ناکام گذاشت.

در کنار این مسائل، آنچه در اعتراض‌های شهریور و مهرماه ۱۴۰۱ بیش از هر چیز به چشم آمد، قدرت و جسارتی بود که نسل جوان از خود نشان داد. در دو هفته گذشته، متولدان دهه ۷۰ و ۸۰ تمامی پیش‌بینی‌ها را به هم زدند و با شجاعتی تصورناپذیر نه‌تنها برای اعتراض، سازوکاری تازه ایجاد کردند، بلکه به نظر می‌رسد برخلاف نسل‌های قبل، با وجود گسترش موج سرکوب‌ها، مایوس و سرخورده هم نمی‌شوند.

طی چهار دهه گذشته، هر بار تحلیلگران دلایل شکست جنبش‌های اعتراضی در ایران را مطرح می‌کردند، فقدان ساختار رهبری میان مخالفان را از اصلی‌ترین عوامل می‌دانستند؛ اما این بار نسل جوان ایران نشان داد برای شکل‌ دادن به جنبش خود به‌جای الگوی رهبری واحد، از ساختار حلقه‌های شکل‌دهنده متکثر استفاده می‌کند. مسئله‌ای که اصلی‌ترین عامل شکل‌ گرفتنش فاصله‌ گرفتن از اختلاف‌ نظرها و تاکید بر اشتراک نظرها است.

رکورد تاریخی تعداد هشتگ مهسا_امینی هم به‌خوبی روشن کرد که نسل جدید معترضان ایرانی با پافشاری بر نقاط اشتراک خود، فریب‌ بازی‌های سایبری و رسانه‌ای حاکمیت را نمی‌خورند و اجازه نمی‌دهد آنچه نماد خیزش عمومی شده است، به حاشیه فرستاده شود.

همه این‌ها در کنار انباشت دردها و مشکلات جامعه ایران، راه را برای متوقف نشدن و تداوم اعتراض‌ها باز کرد. محمد فاضلی، از استادان اخراجی، در مناظره‌ای تلویزیونی در این مورد می‌گوید: «چالش‌ها و مسائل حل‌نشده جامعه ایرانی طی ۴۰ سال انباشته شده است؛ بدون آنکه از سوی حاکمیت  پاسخی دریافت کرده باشد.»

سعید شریعتی نیز در یک مناظره تلویزیونی، دخالت حکومت در زندگی مردم را از عوامل خشم شکل‌گرفته دانست و گفت: «حکومت مطلقه به خودش اجازه می‌دهد یک سبک زندگی واحد را به تمام مردم تحمیل کند. حتی اتاق‌خواب مردم را هم حیطه خود می‌دانند و می‌گویند ما تعیین می‌کنیم چند بچه داشته باشید.»

در این میان، نباید فراموش کرد که یک دهه بحران اقتصادی فزاینده هم در رنگ باختن «امید به آینده» نسل جوان ایران بسیار تاثیرگذار بوده است. این نسل با درک شرایط اقتصادی ایران دریافت که این روند فاسد و رانت‌خوار ظرفیت بهبود ندارد. از سویی، عبور این نسل از باورهای ایدئولوژیک کمک کرد تا به جای آرمان‌های انتزاعی، بر مسائلی که هرکدام جزو بدیهیات زندگی انسانی‌اند، تکیه کند و با ترکیب این دو، دریابد که تنها راه یافتن کورسوی امید به آینده مطالبه تغییر اساسی است.

نسل جدید قوانین وضع‌شده را نمی‌پذیرد. در صحبت بیشتر تحلیلگران شرایط موجود، این تاکید وجود دارد که حکومت نمی‌تواند بر اجرای قوانینی اصرار داشته باشد که اکثریت جامعه به‌ویژه نسل جوان جامعه اساسا حاضر نیستند زیر بار آن‌ها بروند؛ هرچند به نظر می‌رسد هنوز نخبگان نظام این حقیقت را درک نکرده‌اند که جنبش اخیر دیگر از خواسته حذف گشت ارشاد فراتر رفته و، به‌جای اصلاح قانون گشت ارشاد، هوشمندانه کل حقوق شهروندی پایمال‌شده خود را مطالبه می‌کند.

جمهوری اسلامی طی چهار دهه گذشته، با درک نکردن نیازهای اجتماعی این نسل تلاش کرد باورهای عقیدتی خود را به آن‌ها بقبولاند. اینکه جوانان حاضر در خیابان همگی در سال‌های حکومت همین نظام متولد شده‌اند، نشان می‌دهد پروژه ولایت‌باور کردن جوانان و سوءاستفاده از اعتقادات دینی آنان طی ۴۰ سال تبلیغ و آموزش جمهوری اسلامی با صرف هزاران میلیارد تومان بودجه، دستاوردی نداشته است. جوانانی که نه به باورهای نظام اعتقاد دارند و نه حاضرند بر فساد و ظلم گسترده چشم ببندند، در شعارهایشان به‌روشنی نشان دادند علیه حکومتی به خیابان آمده‌اند که برای نسل آن‌ها، جز نابرابری و بی‌عدالتی چیزی نداشته است.

جوانانی که با شعار «زن، زندگی، آزادی» به خیابان آمده‌اند، نه طمع قدرت دارند، نه دنبال دستاوردهای کوتاه‌مدت اقتصادی‌اند که بتوان با وعده‌ووعید آن‌ها را به خانه بازگرداند. انتخاب شعارهایشان نشان می‌دهد آن‌ها ایرانی متفاوت از نظر فرهنگی، اقتصادی، سیاسی می‌خواهند؛ از طرفی این سه واژه هر کدام نقاطی طلایی‌‌اند که هیچ انسان آزاده‌ای نمی‌تواند با آن‌ها مخالف باشد.

خیابان‌های ایران این روزها حوادثی تاریخی را شاهدند که نه‌تنها حاکمان و تحلیلگران که مردم جهان را متحیر کرده؛ جنبشی که به گفته جامعه‌شناسان، نه فقط برای ایران که برای دیگر جوامع نیز الهام‌بخش شده است
+581
رأی دهید
-30

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  پیش به سوی پیروزی.
  14
  320
  جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  بر منکرش لعنت .
  15
  285
  جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه

  عجب، حداقل نصف سرمایه‌های مملکت را به باد دادند که ظهور نزدیک است ! انگار ظهور واقع نشد ولی سقوط نزدیک است! ها ها ها
  15
  294
  جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  به این میگن قدم برداشتن در خلاء. چون اونجا جاذبه و اصطکاک و شیمی و فیزیک نیست. هر چقدر هم که زور بزنی، جلو نمیری.
  241
  187
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۴:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۳
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  شتر در خواب بیند پنبه دانه.... حماقت ملایان باید پایان یابد ولی انقلابی جدید نباید اتفاق بیافتد چون باعث تکه تکه شدن ایران خواهد شد.. برای آن دسته از خائنین به ایران گفتم که اینجا حضور دارند
  212
  163
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  میگن یک روزی یکی از آیت الله کاشانی پرسید میشه با مادرزن ازدواج کرد کاشانی گفت نه نمیشه طرف گفت ما کردیم و شد
  146
  97
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  agha_ehsan - تهران، ایران

  خدا نیاره اون روزو . چون نتیجه آورگی و بردگی ایرانی ها خواهد بود و جنگ ها بر سر گرفتن قدرت . فقط تجسم کن مجاهدین خلق جانی بیان تو ایران . خدا داند که حالا حکومت بعدی دست کی خواهد افتاد و تا تکلیف روشن بشه این مردم هم که الان بی پول هستن و اون موقع که قیمت نون و برنج ده ها برابر شد و کمیاب شد حاضر میشن ناموسشون رو برای تکه ای نون بفروشن . گروه های تروریستی مثل کروه های کوردی هم که همین الان فعالیتهاشونو برای جدایی استان های غربی شروع کردن خیلی بدتر از زمان انقلاب 57 که راه میبستن و غارت میکردن به تجاوز و غارت ایرانی ها خواهند پرداخت
  176
  11
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۶:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه

  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  مردم تو خلاء نسیتند! تو خِلا هستند، که اتفاقاً هم اصطکاک وهم جاذبه دخیل میباشد! شماها خیلی از اصطکاک استفاده میکنید که به جاذبه غلبه کنید ولی زور مردم از بالا معادلات تان را عوض خواهد کرد و شما را به چاه ....تاریخ روانه خواهیم کرد! منظورم را این شال لاه! گرفتی!
  103
  142
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۶:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه

  خداییش جواب این فاطی، عجب کامنتی شد ، اسکار ادبیات و شیمی و فیزیک را با هم خواهد برد!!!
  91
  111
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۶:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  agha_ehsan - تهران، ایران

  البته سقوط مقوطی در کار نیست . ولی درس خوبی شد برای جمهوری اسلامی که فکر نکنه با ول کردن حیوونایی مثل گشت ارشاد میتونه حقوق مدنی نسل های جدیدو هم مثل نسل های قبلی ازشون بگیره
  136
  13
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۶:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  agha_ehsan - تهران، ایران

  با دو سه تا گل بهار نمیشه . البته بهار که چه عرض کنم . سقوط رژیم مساوی با هرج و مرج و بیچارگی ملت خواهد بود و چند سالی ( در خوشبینانه ترین حالت ) طول میکشه تا ثبات به کشور برگرده . والا الانشم کشور آرومه و مردم دارن زندگیشونو میکنن . شما خودتون ببینین در چند تا شهر اعتراض وجود داره ؟ کلا پنج شش تا و تازه اونم از جمعاعت میلیونی یه عده که پنجاه نفر هم نمیشن . شما خارج نشین ها واقعا به چی دل خوش کردین ؟ که رژیم سقوط کنه ؟ خامنه ای هم مثل اینکه مرده و دعوا در داخل سر انتخاب رهبر یا تشکیل شورای رهبریه ولی باز نظام سر جاشه و فقط باید سیستم جدیدی پیاده کنه که حقوق مدنی آزاد شه
  148
  6
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۶:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  agha_ehsan - تهران، ایران

  رژیم که سقوط نخواهد کرد ولی درس خوبی شد که بفهمن دهه هشتادی ها و نودی های ایران ، اون دهه هشتادی ها و نودی هایی نیستن که مثل کلاغ رنگشون میکردن و میاوردن جلو دوربین صداسیما تو دهنشون بذارن سلام فرمانده . نسل های جدید نه خر میشن و نه احمقند و نه توسری خور و باید آزادی هاشونو بهشون بدی
  131
  8
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۶:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  agha_ehsan - تهران، ایران

  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  دمت گرم . تو تنها خارج نشینی هستی که میبینم میفهمه . البته این حرکت نسل جدید هم درس خوبی برای این کثافتهای مذهبی شد که بفهمن با نسل های احمق توسری خور قبلی طرف نیستن و ......مذهبی باید جمع بشه
  116
  9
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۶:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  مسعود راستگو - تهران، ایران

  یک قدم تاپیروزی!!. باز خوبه قید زمان نداره وگرنه نتیجه مایوس کننده تری برا هموطن های منتظر داشت.
  106
  18
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۶:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  agha_ehsan - تهران، ایران
  ولی چه بخواد، چه نخواد، با سقوطش سگهای سایبریش هم از کار بیکار و متعاقباً شناسایی و مجازات هم خواهند شد. حالا هی قمیش بیا اینجا تا نوبتت برسه.
  16
  117
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۶:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  آش با جاش - سیاهکل، ایران

  این فرآیند انقلاب نیست، تغییر بنیادین در دیدگاه به زندگی هست که با خروج مفتخوران اسلامی انجام خواهد شد. نسل جوون آگاه شده، میدونه که دین حربه ای بیش نیست. این حکومت و دین دندون خرابی بود که پوسیده، چه بخواد، و نخواد بدن پس میزنش..
  33
  96
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۶:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  agha_ehsan - تهران، ایران
  نترس توبه کن و به ملت بپیوند مردم ما باگذشت هستند اگر کسی رو نکشته باشی تجاوز نکرده باشی اختلاس نکرده باشی میبخشند تو رو ✌️
  24
  94
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۷:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  agha_ehsan - تهران، ایران
  اولا مشکل اساسی مردم فقط گشت ارشاد نیست بلکه فساد و اختلاس و مافیا بازی که همه ارکان نظام رو گرفته مشکل اساسی این مردمه وگرنه حجاب و گشت بهانه است برای مبارزه با ظلم و ستم دوما هرکی که میآد با این ظلم و فساد مبارزه کنه مثل عباس پالیزدار مورد تهدید و تهمت واقع میشه برو ویدیوهاش رو نگاه کن تا بهت ثابت بشه! این فساد ریشه زده در این نظام و با هیچ تدبیری ریشه کن نمیشه مگر با یک انقلاب✌️
  19
  69
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  باندو - نیوکاسل ، انگلستان

  آقایون سوپاپ اطمینان رژیم آدمخوار اسلامی دستتان رو شده ایران تکه تکه نمیشه شما میدانید پادشاهی به ایران برمیگرده و شبها خوابتون نمیبره از ترس.حالا ده تا ده تا کامنت بزارید
  19
  65
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  agha_ehsan - تهران، ایران

  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  که منظورت امثال فاطی و یا زهرا کپنهاگه که اینجا کامنت ول میدن و صبح تا شب فحش میخورن ، اینها اصلا اندازه ...هم نیستن ولی زندگی کثیف .....دارن . همین الانش خدا بدجور زدتشون . ولی نظام که سقوط نمیکنه
  76
  2
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  agha_ehsan - تهران، ایران

  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  فکر کنم منظورت از ملت ایران ، اون پنجاه نفر معترض باشن ؟ نه قربونت . از وقتی امثال مسیح علینژاد پا روی خون مهسا امینی گذاشتن و اعتراض ها رو مصادره کردن دیگه قاطی اون پنجاه نفر معترض شدن هم کار اشتباهیه و اینو مردم هم فهمیدن ولی تو نفهمیدی . برای همین میبینی که تعداد شهرهای معترض یه پنج تا هم نمیرسه . مردم ایران احمق نیستن به خارج نشین ها و امثال شماها باج بدن و کشور رو به ورطه نابودی ببرن . ولی خب شتر عادتشه . تو خواب پنه و دونه میبینه . تو هم طبیعتت همینه . دست خودت نیست . یکم چرت بزن
  72
  9
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  agha_ehsan - تهران، ایران
  پیشی نگفت که!
  57
  17
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  agha_ehsan - تهران، ایران
  حالا تو خیال کن پنجاه نفر ولی خودت هم میدونی که این رژیم هرگز اجازه نمیده به منتقدان یا مخالفان که مسالمت آمیز به خیابان بیایند اصلا همچین مجوزی رو صادر نمیکنند حتی برای اصلاح طلبان ولی بهت بگم خود فسادی که سرتا پای رژیم رو گرفته نابودش میکنه
  14
  41
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  golden remix - استکهلم، سوئد

  از هر منظر این رژیم شانسی نداره . نیاز های اساسی مردم بر آورده نیمشه: اقتصاد آزادی .. رژیم ایران بر خلاف جریان آب شنا میکنه . دنیادیگه ان دنیای سابق نیست . حتی از نظر تئوری توطعه هم که نگاه کنی : امریکا طالبان را آورد چون فهمیدن تاریخ مصرف رژیم طالبانی ایران تموم شده و وظایف رژیم ایران به طالبان محول خواحد شد
  7
  30
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  agha_ehsan - تهران، ایران
  خیر سایبری محترم اما از مرحله پرت، اصلا منظور من فاطی نبود. خدمتی که کاربر فاطمه زهرا با روش مختص به خودش برای شناساندن آخوند و اسلام به کاربران این سایت کرده کار هر انسان فهمیده ای نیست. شما هم گمان نکن که با احمق ها طرف هستی، این چرندیاتی که مینویسی و به خیال خود میخواهی مردم را دلسرد کنی حربه های نخ نمایی هست که فقط چهار نفر احمقِ بشکه نِشسته شاید باور کنند. جمع کن این بساطِ فریب رو و این تهدید به مجازات رو خیلی جدی تلقی کن. یادت بیاد که بعد از تشکیل اسرائیل چه بلایی به سر نازی های فراری آمد.
  12
  41
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Flames - روتردام، هلند
  توهم ، جوگیرى، خیالبافی …. بیش نیست،. تا ارتش یا بهتره بگم سپاه اقدام نکنه هیچ انقلابى صورت نمیگیره . انقلاب مساوى با تقسیم ایران به حد اقل 4 کشور که زمینه تقسیم هست توى ملت . رسانه هاى غربى و همچنین دولتهاى غربى میدونند که انقلابى در پیش نیست. براى همین انتقاد گسترده تا حالا نشده . این شلوغى و تضاهرات براى خود نظام خوب هستش و خیلیها برکنار میشن. اینجا فقط نوجونها و جوانها جونشون را میدن متاسفانه . ولیکن تغییر الزامى هستش تو این مملکت گرچه جنبه میخواد که ملت نداره ! البته سوء استفاده از این اوضاع خیلیها میکنن . به امید موفقیت براى همه
  33
  14
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  Flames - روتردام، هلند
  بشین سر جات سایبری. روزی چهار تا آیدی جدید درست میکنید و ملت رو از تجزیه میخواهید بترسونید. تنها بوی تجزیه ای که مشام میرسه تجزیه وجود نجاست نظام آخوندی و لاشخورهای سایبری اوست. برو یک کار آبرومند پیدا کن مزدور.
  19
  28
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Flames - روتردام، هلند
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  سطح فکر و اخلاقت خیلى پایینه . سوادت هم کاملا مشخصه
  17
  8
  یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۰۶:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Danayan - برگن، نروژ

  باید صندوق هایی برای کمک و آذوقه به کارگران و کارمندانی که در اعتصابات شرکت میکنند به وسیله مردم و جوانان که اعتراضات را برنامه ریزی میکنند به وجود بیاید! وظیفه ما ایرانیان در خارج از ایران هست به هر مقدار که میتونیم کمک به هموطنانمون برسانیم! پیروزی نزدیک است! به زودی وطن مون رو از این مزدوران پس میگیریم!
  2
  22
  یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Mohsen1000 - فرانکفورت، آلمان
  . آخوند علی خامنه ای در کمای شدید قرار گرفته، طوری که وجود دستگاه های مختلف پزشکی او را فعلا در قید حیات نگه داشته است.
  2
  8
  یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  smart292 - ونکوور، کانادا
  رضا شاه کبیر فرمودند نسل آخوند باید در ایران نابود شود . تنها راه پیروزی ۴ طریق است ۱- گرفتن صدا و سیما توسط مردم و دادن فراخوان عمومی ۲-گرفتن فرودگاه‌ها توسط مردم و اجازه ندادن پرواز تا نیرو‌های سپاه و بسیج نتوانند با هواپیما یا بالگرد (هلیکوپتر) به مردم همه ور شوند ۳-تصرف خانه‌های مخفی سپاه و بسیج که مردم را در آن خنه‌ها زندانی میکنند ۴-محاصره کردن پادگانها توسط مردم و ندادن اجئزه ورود و خروج به آنها و رمز موفقیت همیشه در خیابانها بمانید، به امید آزادی ایران از آخوند
  4
  8
  یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Flames - روتردام، هلند
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  یه چیزى یاد گرفتین سایبرىسایبرىو کلى جو گیر شدین، عرضه دارى برو خیابون فقط نشستى توهین میکنى نه ادب نه سواد دارى !
  1
  0
  دوشنبه ۰۲ آبان ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  Flames - روتردام، هلند
  مودبانه ......به سوادت!
  0
  0
  دوشنبه ۰۲ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.