جمعه خونین زاهدان؛ دستکم ۵۸ کشته و بیش از ۲۷۰ زخمی + ویدیو

دویچه وله: وضعیت زاهدان ملتهب است. منابع محلی آمار بالایی از کشتگان و مجروحان ارائه کرده‌اند و رسانه‌های رسمی از کشته شدن مسئول اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان خبر می‌دهند. مدارس زاهدان روز شنبه به خاطر "مسائل امینتی" تعطیل شد.

منابع مختلف، آمار متفاوتی از قربانیان و مجروحان اعتراضات زاهدان اعلام کرده‌اند.  کمپین فعالین بلوچ می‌گوید، در جریان تیراندازی نیروهای نظامی به سمت معترضان در زاهدان ۵۸ نفر کشته و بیش از ۲۷۰ تن زخمی شده‌اند.

کمپین فعالین بلوچ هویت سه تن از معترضان کشته شده را نیز اعلام کرده است. محمود براهویی اهل شیرآباد، امین از طلبه‌های مدرسه دینی بدرالعلوم زاهدان و رافع نارویی ۲۳ ساله افرادی هستند که در اعتراضات خونین زاهدان در روز جمعه ۸ مهر در زاهدان کشته شده‌اند.

خبرگزاری "حال‌وش" که اخبار سیستان و بلوچستان را منتشر می‌کند  هویت یکی دیگر از کشته شدگان اعتراضات را جلیل رخشانی اهل و ساکن زاهدان اعلام کرده است.

عکس‌ها و تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌اند، عمدتا قسمت مردان مصلای اهل سنت را نشان می‌دهند که عده‌ای به شدت زخمی شده‌اند و برخی در حال انتقال آنها هستند اما کمپین فعالین بلوچ می‌گوید، نیروهای نظامی در قسمت زنان مصلای اهل سنت نیز ۲۳ گاز اشک آور پرتاب کرده‌اند.

خبرگزاری" حال‌وش" به نقل از شاهدان عینی نوشت، در میان کشته‌شدگان جمعه خونین زاهدان، زنان و کودکان نیز بوده‌اند.
یک شاهد میدانی به "حال‌وش" گفته است: «نیروهای نظامی به تیم‌های اورژانس اجازه خدمات رسانی به مجروحان را نمی‌دادند و تعدادی زیادی به علت خونریزی جان باختند. نیروهای لباس شخصی با نفوذ در بین مردم معترض در حال آتش زدن به اموال و خودروهای مردم بودند تا با این ترفند مردم را آشوبگر معرفی کنند تا بتوانند به سرکوب گسترده دست بزنند.»

رسانه‌های دولتی و رسمی اعتراضات مردمی زاهدان را  "حمله تروریستی" خوانده‌‌‌ و  آمار قربانیان و مجروحان را نیز اندک اعلام کرده‌اند.

طبق اخبار این رسانه‌ها، سرهنگ علی موسوی، فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان در زاهدان کشته شده است.

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران نوشت، علی موسوی  در جریان تیراندازی "جمعی‌ از عناصر معاند نظام در نزدیکی مسجد مکی زاهدان" کشته شده است.
ویدئوی منتسب به بیمارستان زاهدان و انتقال زخمی‌های پرتعداد پس از تیراندازی مستقیم ماموراناحمد طاهری، فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان به صدا و سیما گفت، در جریان درگیری‌های روز جمعه به چهار کلانتری در زاهدان حمله شد.  استاندار سیستان و بلوچستان نیز در برنامه خبر صدا و سیما مدعی شد که وضعیت زاهدان آرام است. او تعداد کشتگان را ۱۹ تن و شمار مجروحان را ۲۰ نفر عنوان کرد.

فضای شهر زاهدان اما به شدت امنیتی و ملتهب گزارش می‌شود. مقامات مسئول گفته‌اند کلاس‌های دانشگاه زاهدان از  شنبه نهم  تا ۱۵ مهرماه به صورت غیر حضوری برگزار خواهد شد و کلیه مقاطع تحصیلی زاهدان، کورین و نصرت آباد  هم در روز شنبه به دلیل "رعایت مسائل امنیتی" تعطیل خواهند بود.

درگیری‌های جمعه هشتم مهر در زاهدان، پس از تمام شدن نماز جمعه  و سخنرانی مولانا عبدالحمید آغاز شد.

طبق اعلام کمپین فعالین بلوچ، "شماری از نیروهای لباس شخصی با لباس بلوچی پس از نماز جمعه در مقابل مصلای اهل سنت زاهدان علیه حکومت شعار سر داده و مردم را به سمت کلانتری ۱۶ کشاندند: « پس از تجمع مردم در مقابل کلانتری ۱۶ بود که نیروهای نظامی به سمت معترضان تیراندازی کردند.»
به گزارش این کمپین، با کشته شدن برخی از معترضان،  مردم خشمگین به سمت کلانتری‌های دیگر شهر زاهدان حمله کردند.

نت‌بلاکس که دسترسی به اینترنت در جهان را دیده‌بانی می‌کند، از محدودیت دسترسی به اینترنت در کل استان سیستان و بلوچستان خبر داد.
+106
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  جمهوری حیوانی در حال جر خوردن است.
  35
  87
  جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  این که نمیشه فقط مردم ما کشته بدهند این نیروهای اشغالگر کودک کش و زن کش هم باید متحمل تلفات بشوند تا ترس در دل این حرام لقمه ها هم بیافته
  35
  44
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۵:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  بپا تو جر نخوری
  43
  37
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  خوش باور - تهران، ایران
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  بزودی ..... را جر میدهیم اکر تو گونی در ایران نباشی و اکر باشی معنی جر خورد را خواهی دید ،تولیدی نیم ساعت .....
  45
  38
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۶:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  shahab46 - هانوفر، آلمان
  وحشیگری در حد بی‌نهایت به مانند اربابشان پوتین
  22
  26
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  behran - کردستان، ایران
  فردای آزادی نام زاهدان نام بلوچستان بر تارک تاریخ ایران! این مرگ صد هزار بار شرف دارد بر سوختبری در بلوچستان و کولبری در کُردستان و بازی با ناموستان در سراسر ایران بنام گشت ارشاد؛ صد هزار بار شرف دارد بر آن مرگ حقیر! از این مردن حقارت بار بدر آیید و سربلند و آزاده باشید!
  18
  19
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۴
  لشکر ۹۲ زرهی اهواز - اهواز، ایران
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  اشتباه نکن، ایران در حال تجزیه است
  19
  4
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  لشکر ۹۲ زرهی اهواز - اهواز، ایران
  تنها چیزی که در حال تجزیه است تار و پود وجود نحس سپاه سایبریست که بزودی از نان خوردن خواهد افتاد و به شغل شریف توالت شویی رو خواهد آورد.
  13
  13
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  tiger.man - آخن، آلمان
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  .....جمهوری اصنامی هیچ وقت در شأنی نبودند که درباره کامنتهایشان نظری بدهم ولی اینو یقین دارم که فقط کسی که..... سرویس داده که با اینکه این جنایت ها را می‌بینند اما کماکان غلام حلقه بگوش و ....درگاه ولی وقیح هستند و إلا با هیچ منطق دیگری این ارادت را نمیشه تفسیر یا توجیح کرد.
  1
  3
  یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۰۶:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.