قطر اعلام کرد انجام تست کرونا برای تماشاچیان جام جهانی فوتبال الزامی است

 جام جهانی فوتبال روز ۲۰ نوامبر امسال آغاز و تا ۱۸ دسامبر ادامه خواهد داشترادیو فردا: کمیته برگزار کننده جام جهانی فوتبال در قطر روز پنجشنبه هفتم مهر اعلام کرد ارائه نتیجه منفی تست کرونا هنگام ورود تماشاچیان به این کشور الزامی خواهد بود.

علاوه بر این تمامی افراد بالای هجده سال که برای جام جهانی فوتبال به قطر سفر می‌کنند هنگام ورود به این کشور باید یک اپلیکیشن ویژه رهگیری تردد و وضعیت سلامتی را در تلفن‌های همراه خود دانلود کنند.

نام این اپلیکیشن «اهتراز» (Ehteraz) است و توسط وزارت بهداشت قطر اداره می‌شود.

کمیته برگزار کننده جام جهانی در بیانیه‌ای گفت: «ورود افراد به تمامی اماکن عمومی و فضاهای بسته مشروط به سبز بودن علامت اپلیکیشن اهتراز است که نشان می‌دهد فرد مزبور به کووید ۱۹ مبتلا نیست».

مسافران هنگام ورود به قطر باید نتیجه منفی تست «پی‌سی‌آر» را که حداکثر ۴۸ ساعت قبل از سفر انجام شده است ارائه دهند و یا هنگام ورود به این کشور این آزمایش را انجام دهند که نتیجه آن ظرف ۲۴ ساعت مشخص می‌شود.

مقررات تست کووید ۱۹ تمامی مسافران بالای سن شش سال را فارغ از این‌که واکسینه شده باشند یا نه شامل می‌شود.

کمیته برگزار کننده جام جهانی در بخش دیگری از بیانیه خود افزود: «هر فردی که هنگام اقامت در قطر به کووید ۱۹ مبتلا شود باید طبق مقررات وزارت بهداشت خود را قرنطینه کند».

این مقررات از روز ۱۳ شهریور به اجرا گذشته شده و در طول برگزاری جام جهانی فوتبال تمدید می‌شود.
ورزشگاه قابل جابجایی جام جهانی قطرواکسینه بودن برای مسافرانی که برای تماشای جام جهانی فوتبال به قطر می‌روند الزامی نیست. هر چند دولت قطر تابستان پارسال اعلام کرده بود که واکسینه بودن برای همه مسافران الزامی است.

نتایج تست‌های سریع آنتی‌ژن که ۲۴ ساعت قبل از ورود به قطر انجام شده باشد فقط در حالتی پذیرفته می‌شود که در آزمایشگاه‌های معتبر بهداشتی انجام شده باشد و نه توسط مسافران. اگر مسافران پس از ورود به قطر دچار عوارض کووید ۱۹ نشوند انجام آزمایش‌های بیشتر در طول اقامت در کشور الزامی نخواهد بود.

براساس این مقررات، زدن ماسک در شبکه حمل‌ونقل عمومی از جمله مترو که اکثر تماشاچیان برای رفتن به وروزشگاه‌های اطراف دوحه ناچارند از آن استفاده کنند اجباری است.

طبق مقررات فیفا تمامی بازیکنان و هیات‌های فنی ۳۲ تیم شرکت‌کننده در مسابقات جام جهانی و همین‌طور همه داوران وکارمندان فنی باید هر دو روز یک بار آزمایش آنتی‌ژن را انجام دهند. فیفا در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه منتشر شد به تمامی شرکت‌کنندگان در مسابقات توصیه کرد که حتما واکسن کرونا بزنند.

براساس آمارهایی که توسط دانشگاه جان هاپکینز در آمریکا جمع‌آوری شده است مجموع مبتلایان به کرونا در قطر حدود ۴۵۰ هزار نفر و تعداد تلفات ۶۸۲ نفر بوده است. جمعیت قطر حدود ۲.۵ میلیون نفر تخمین زده می‌شود ولی فقط ۳۵۰ هزار نفر از آن‌ها شهروند این کشور هستند.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که حدود ۹۷ درصد از جمعیت قطر حداقل یک دُز واکسن کرونا زده‌اند.

جام جهانی فوتبال روز ۲۰ نوامبر امسال آغاز و تا ۱۸ دسامبر ادامه خواهد داشت. تاکنون حدود سه میلیون بلیط برای تماشای ۶۴ مسابقه فروخته شده است. با توجه به کاهش خطر شیوع ویروس کرونا، در مورد تعداد تماشاچیان در ورزشگاه‌ها هیچ محدودیتی وجود ندارد.
+7
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.