جزئیات هولناک از کشته شدن یک معترض ۲۷ ساله در بابل و فشار به خانواده برای کتمان حقیقت

 محمدحسن ترکمان، از کشته‌شدگان اعتراضات در بابل، ایرانصدای آمریکا:یک منبع مطلع در گفت‌وگویی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا از کشته شدن جوانی به نام محمدحسن ترکمان در جریان اعتراضات جاری در بابل خبر داد.

به گفته این منبع مطلع، محمدحسن ترکمان، جوان ۲۷ ساله اهل اصفهان و ساکن بابل، روز ۳۰ شهریور در جریان اعتراضات مردمی پس از اصابت گلوله به بیمارستان شهید بهشتی بابل انتقال داده شد.

بنا بر این گزارش، در آخرین مکالمه تلفنی دوستان آقای ترکمان «صدای شلوغی می‌آمد» و پس از آن جواب تلفن را نمی‌داد و پس از کمتر از یک ساعت، مردی با «صدایی خونسرد» به دوست آقای ترکمان گفته بود «رفیقت را زده‌اند در حد موت و الان بیمارستان شهید بهشتی بابل است» و سپس اعلام کردند که او فوت کرده است.

به گفته این فرد مطلع، خانواده محمدحسن ترکمان پس از اطلاع از جان باختن او، به بابل رفتند و روز ۳۱ شهریور به بیمارستان مراجعه کردند. در بیمارستان حال پدرش بد شد و او را در بخش سی‌سی‌یو بیمارستان بستری کردند.

این منبع مطلع به صدای آمریکا گفت که خانواده این قربانی سرکوب اعتراضات، «با کلی دردسر» و پس از پی‌گیری پدر محمدحسن ترکمان «که جانباز است» توانسته بودند جنازه را تحویل بگیرند.

بنا بر این گزارش، در گفت‌وگوهایی که خانواده آقای ترکمان با فرماندار و دادستان در بابل داشتند، این مقامات ادعا کرده‌اند که «محمدحسن را منافقین» که «کُرد بودند» با «شلیک نزدیک از فاصله ۱۵ سانتی‌متری» به وسیله «کلت شاه‌کش» کشته‌اند و «یکی از آنها» دستگیر شده است؛ اما خانواده فرد کشته‌شده این ادعاها را باور نکرده‌اند.

منبع مطلع به صدای آمریکا گفت مقامات امنیتی «به هیچ وجه نگذاشتند خانواده جنازه محمدحسن را درست ببینند» و حتی هنگام غسل پیکر بی‌جان او، اجازه وارد شدن آنها را به غسال‌خانه نداده‌اند و «بدنش را کامل پوشانده بودند و فقط یک تکه کوچک از صورتش معلوم بود.»

این منبع مطلع عنوان کرد، افرادی که در بیمارستان او را دیده بودند، تأیید کرده‌اند که «یک تیر توی سرش و دو تیر توی پهلوهایش خورده بود.»

بنا بر مستنداتی که بخش فارسی صدای آمریکا به آن دست یافته است، دلیل مرگ محمدحسن ترکمان «خون‌ریزی وسیع قفسه صدری» و «آسیب نسوج ریه» بر اثر «اصابت جسم فلزی پرتابه‌ای مدور (گلوله اسلحه)» ثبت شده است.

بنا بر این گزارش، نیروهای امنیتی مسلح در روز خاکسپاری حضور پرشمار داشتند و «اجازه نمی‌دادند» کسی به جسد دست بزند و حتی اجازه ندادند خانواده‌اش او را ببینند و فقط یک گوشه از صورتش باز بود.

این منبع مطلع تأکید کرد که مقامات امنیتی خانواده آقای ترکمان را به سکوت مجبور کرده‌اند و به آنها گفته‌اند «باید بگویید تصادف بوده» و اگر جز این بگویند «برایتان بد می‌شود.»

مقامات امنیتی تلاش کردند مراسم یادبود محمدحسن ترکمان در مسجدی که تعیین می‌کنند برگزار شود، اما خانواده او نپذیرفته‌اند.

این جان‌باخته اعتراضات سراسری ۳۰ شهریور در بابل، در بهشت معصومه شاهین‌شهر، در استان اصفهان دفن شده است.

به گفته منبع مطلع، روایت‌ها درباره تعداد کشته‌شدگان اعتراضات بابل در روز ۳۰ شهریور متفاوت است، اما بر اساس آن چه که مقامات گفته‌اند، «دست‌کم دو نفر کشته شده بودند.
تصویری از مزار محمدحسن ترکمان، از کشته‌شدگان اعتراضات ۱۴۰۱دور جدید اعتراضات سراسری در استان‌های تهران، کردستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، البرز، فارس، استان مرکزی، کرمانشاه، کرمان، یزد، سمنان، هرمزگان، قزوین، ایلام، زنجان، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، همدان، قم، سیستان و بلوچستان، لرستان، اردبیل، و خوزستان به اعتراضات پیوسته‌اند.

در جریان این دور اعتراضات که پس از مرگ تحت بازداشت مهسا (ژینا) امینی از سر گرفته شده است، تا کنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد» داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.
+160
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران

  باید رفت به سراغ خونه های تک تک ماموران رژیم.میخواد تو کوی سازمانی باشه ویا هر جایی در شهر. از بسیجی و ولایی تا پاسدار و آخوند.باید زندگی رو برای خودشون و خانواده شون نا امن و جهنم کرد. یکی فقط اون ریحانه ربیعی چپندرقیچی رو پیدا کنه!! واقعن تو کدوم سوراخ موشی ریحانه
  6
  116
  ‌پنجشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان

  مزدوران صیغه زاده ادعا کردند کردها(منافقین)به ایشان شلیک کردند،حماقت و ببینید کردها بعد از همکاری باند منافقین (تاکید میکنم)مسعود بعثی مریم صیغه بعثیها خصوصا روشن شدن دست داشتن این مزدوران بعثی در قتلعام ۱۹۲ هزار کرد ذر به طرح معروف به انفال صدام و همکاری مسعود و مریم بعثی با صدام در حمله به ایران از این باند منافق بعثی جدا شدند.رژیم بعد از اولتیماتوم پیش‌مرگان کرد له رژیم که برای دفاع از ملت ایران دست به سلاح خواهند برد اگر دست به کشتار بچه‌های ملت بزنند ابتدا با حملات به زن و بچه کردها در اردوگاه‌های اقلیم کردستان خواستند کردها را بترسانند و در داخل هم دست به این تبلیغات زده‌اند.ملت ایران میدونین پیسمرگان۵مرد برادران و خواهران آنها هستند
  3
  70
  ‌پنجشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  امیدوارم بزودی زود، خامنه ایی و عزیز دردانه اش مجتبی را با این سگ های هارش که به جان مردم انداخته در یک سلول بیندازند تا خوب از عهده یکدیگر بر بیایند. تا آخرین نفرشان!
  2
  69
  ‌پنجشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  faloodeh - ایکسل، بلژیک

  چهره خیلی مهربونی داره.روحش شاد.
  0
  32
  ‌پنجشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا
  دوستان گرامی هم‌رزمان و عاشقان ایران بزرگ درود بر شما، سخنم با کسانی‌ست که هنوز در خانه از پشت پنجره ها این جنایات هولناک جنگی را فقط مشاهده میکنند، سوال اینجاست ، آیا می‌توانید ثابت کنید که فردا و فردا های دیگر این بلاها به سر فرزندان و خانواده ویا نزدیکان خود شما نخواهد امد؟ اگر وجدانتان جوابی میدهد حتما گوش کنید. درود به شرف شیر زنان و شیر مردان آریایی نژاد که کف خیابان‌ها را رها نکردند. ما پیروزیم ما بسیاریم
  0
  13
  ‌پنجشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zavareh - رودسر، ایران
  #به_سرکوبگران_رحم_نکنید
  2
  17
  ‌پنجشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.