احتمال جلوگیری از دیابت با نوشیدن روزانه ۴ فنجان چای

دویچه وله: تحقیقات جدید نشان می‌دهد که خطر ابتلا به دیابت زمانی که افراد حداقل ۴ فنجان چای سیاه، سبز یا اولانگ در روز بنوشند، به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.

به‌نوشته نشریه پزشکی Everyday Health؛ محققان داده‌های ۱۹ مطالعه قبلی را با مجموع بیش از یک میلیون شرکت‌کننده از هشت کشور مختلف که دیابت نوع ۲ نداشتند، بررسی کردند. آنها بررسی کردند که شرکت‌کنندگان چقدر چای سیاه، سبز و اولانگ می‌نوشند: کمتر از یک فنجان در روز، یک تا سه فنجان در روز، و چهار فنجان یا بیشتر.

طی یک دوره پیگیری ​​۱۰ ساله، این تجزیه و تحلیل نشان داد افرادی که حداقل چهار فنجان چای در روز می‌نوشند، ۱۷ درصد کمتر در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ نسبت به افرادی هستند که چای کم مصرف می‌کنند یا اصلا چای مصرف نمی‌کنند. این تجزیه و تحلیل همچنین نشان داد که نوشیدن یک تا سه فنجان چای با ۴ درصد کاهش خطر ابتلا به دیابت مرتبط است.

محققان از دانشگاه علم و صنعت ووهان در چین، اعلام کردند: نتایج ما هیجان‌انگیز است زیرا نشان می‌دهد که افراد می‌توانند کاری به سادگی نوشیدن چهار فنجان چای در روز انجام دهند تا خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهند.

به‌گفته آکادمی تغذیه و رژیم غذایی (AND) چای سیاه، سبز و اولانگ از یک گیاه تهیه می‌شود و به‌دلیل تفاوت در نحوه پردازش برگ‌ها، طعم‌‌های متفاوتی دارند. پلی‌فنول‌ها، مواد طبیعی موجود در چای‌های کافئین‌دار و گیاهی، آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که می‌توانند آسیب سلولی مرتبط با دیابت را کاهش دهند و کاتچین، نوعی پلی‌فنل موجود در چای سبز، ممکن است به کنترل قند خون کمک کند. در واقع پلی‌فنل‌ها، غلظت گلوکز خون را با مهار فعالیت α-گلوکوزیداز و یا مهار فعالیت آنزیم‌های دیگر کاهش می‌دهند.

سایر مطالعات منبع معتبر نشان داده‌اند که چای سبز ممکن است با افزایش تولید انسولین در موش‌ها، سطح قند خون را کاهش دهد. در همین‌حال، چای سیاه دارای سطوح بالای تافلاوین است که اثرات آنتی‌اکسیدانی و ضد‌التهابی دارد.

البته نویسندگان هشدار دادند که نمی‌توانند به‌طور حتم بگویند که شرایط و عادات زندگی و همچنین فاکتورهای فیزیولوژی شرکت‌کنندگان بر نتایج این مطالعه تاثیر داشته یا خیر.

یافته‌های این مطالعه یکشنبه ۱۸ سپتامبر در نشست سالانه انجمن اروپایی مطالعه دیابت در استکهلم سوئد ارائه شد.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.