هشدار کارگران رسمی نفت: در صورت ادامه سرکوب‌ مردم دست از کار خواهیم کشید

رادیو فردا: کارگران «رسمی» شاغل در بخش‌های عملیاتی صنعت نفت ایران در بیانیه‌ای ضمن اعلام حمایت از اعتراض‌های مردمی هشدار دادند که در صورت تداوم سرکوب و بازداشت معترضان دست از کار خواهند کشید.

این کارگران در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه، ششم مهر، از سوی شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت منتشر شد ضمن محکوم کردن «قتل غیر قابل توجیه مهسا امینی»، «حمایت قاطع» خود را از «اعتراضات مردمی که بیش از چهل سال زندگی و کرامت انسانی‌شان به‌دست حاکمیت مستبد و ضد بشر پایمال شده است» اعلام کردند.

در این بیانیه به اعتراض‌های پیشین کارگران شرکت نفت به وضع معیشتی‌شان اشاره شده و آمده است: «ما خود شاهد بودیم که وقتی جمع شدیم و پیگیر مطالبات‌مان شدیم، همکاران‌مان را دستگیر کردند و برای‌شان پرونده تشکیل دادند.»

کارگران رسمی بخش‌های عملیاتی نفت شرایط کنونی زندگی و کار خود را «برده‌وار» توصیف کردند و افزودند: «ما اولتیماتوم داده بودیم که اگر به خواسته‌های‌مان پاسخ داده نشود با خانواده‌ها به خیابان خواهیم آمد و حالا نه فقط مطالبات‌مان جواب نگرفته است، بلکه حاکمان اعتراضات ما مردم را دارند با سرکوب و گلوله پاسخ می‌دهند.»

این کارگران همچنین اخطار داده‌اند که در صورت «ادامه سرکوبگری‌ها، آزاد نشدن دستگیرشدگان و پایان نیافتن فضای پادگانی در خیابان‌ها، شهرها و محیط‌های کار» دست از کار خواهند کشید و با خانواده‌های خود تجمع‌های مردمی را همراهی خواهند کرد.

کارگران پیمانی در صنعت نفت ایران نیز روز دوشنبه، چهارم مهر، به حکومت «اخطار» داده بودند که اگر «به بازداشت‌ها، به کشتار مردم و سرکوبگری‌ها و اذیت و آزار زنان به خاطر حجاب پایان داده نشود و سرکوب مردم پایان نیابد» ساکت نخواهند ماند و «همصدا با همه مردم» دست به اعتراض خواهند زد و کار را تعطیل خواهند کرد.

این کارگران نیز ضمن «پشتیبانی از مبارزات مردمی علیه خشونت سازمان‌یافته و هر روزه علیه زنان و علیه فقر و جهنم حاکم بر جامعه» به حکومت «اخطار» دادند که پیام کارگران و مردم را بشنوند.

در سال‌های اخیر کارگران صنعت نفت و پتروشیمی ایران بارها به وضعیت شغلی‌شان اعتراض کرده‌اند.

اواسط شهریور و دو روز پس از بازدید رئیس مجلس شورای اسلامی از مجتمع پارس جنوبی در بوشهر، ده‌ها نفر از کارکنان رسمی شاغل در سکوهای گازی پارس جنوبی که قصد برگزاری تجمع اعتراضی مقابل ساختمان وزارت نفت در تهران را داشتند، بازداشت شدند.

در اوایل تیرماه نیز اتحادیه آزاد کارگران ایران از اعتصاب سراسری کارگران داربست‌بند شاغل در پروژه‌های نفتی ایران خبر داد.

اما بزرگ‌ترین اعتصاب کارگران صنعت نفت مربوط به سال گذشته است. تیرماه سال گذشته، اعتصاب کارگران پیمانکاری، پروژه‌ای و روزمزد صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ایران به بسیاری از شهرهای ایران گسترش یافت و واکنش‌های بسیاری را برانگیخت.
+142
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  باورش سخته اماشاید بیدار شده باشن. راستی چه خبراز اعتراضات بازنشسته هاو رانندگان کامیون و بقیه کارگرا که چندوقت پیش اعتراضشون فقط باکف زدن همراه بود!!!
  2
  53
  ‌پنجشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zavareh - رودسر، ایران

  در صورت ادامه سرکوب مردم؟ خودتان را مسخره کرده اید یا مخاطب تان را؟ چشمان و گوشهایتان را باز کنید. آیا سرکوب وحشیانه مردم و ریختن خون آنها را نمی بینید؟ آیا فریادهای هم میهنان خود را در حدود ۱۵۰ شهر و شهرستان را نمی شنوید؟ امروز زمان عمل است و نه وعده های سر خرمن و حرف مفت.
  0
  41
  ‌پنجشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  حماقت و خریت بسه. چقدر دیگه باید بگیرند شکنجه کنندو بکشند که شماها سر عقل بیاید؟ امان از یکم غیرت و انصاف. بهترین و آخرین موقع الان هست که حمایت کنید
  0
  24
  ‌پنجشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  حالا بازی قشنگ شد ...
  1
  12
  ‌پنجشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  سوسمار ولایت - دهلی، اتریش
  برای تومان و ریالی که ارزشی نداره نفت را میدن دلار میگیرن دست شما ریال میدن. این همه مردم بی دفاع رو کشتن، تو میگی اگر ادامه بدید؟ نمیخواد تو به کارت ادامه بده بدبخت بی شرف.
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.