اعتراضات ایران؛ «دانشجوها را کشتید، به ما میگید ساکت شید»

تظاهرات دانشجویان دانشگاه اصفهان: دانشجوها را کشتید، به ما میگید ساکت شید
به گزارش خبرگزاری هرانا، امروز چهارشنبه، گروهی از دانشجویان دانشگاه اصفهان نیز به تظاهرات سراسری ادامه دادند و با خواندن سرود «یار دبستانی من» و شعارهای دیگر به جمهوری اسلامی اعتراض کردند.
 
در ویدئویی که از این تجمع منتشر شده، دانشجویان شعار می‌دهند: «دانشجوها را کشتید، به ما میگید ساکت شید»پیشتر ویدئوهایی از اعتراض دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در روز چهارشنبه منتشر شده بود.
 
امروز چهارشنبه، دوازدهمین روز پیاپی اعتراض‌های ضدحکومتی است که از روز خاکسپاری مهسا امینی آغاز شده است.
گلوله‌های ساچمه‌ای در پاهای یک زن معترضدر حالی که شعار «زن زندگی آزادی» معترضان ایرانی با حمایت گسترده جهانی روبه‌رو شده، تصاویر خشونت‌باری از مواجهه نیروهای حکومتی با زنان معترض در ایران منتشر شده است.
گلوله‌های ساچمه‌ای در پاهای یک زن معترضپورعلی‌گنجی و بیرانوند هم از معترضان حمایت کردند
مرتضی پورعلی‌گنجی و علیرضا بیرانوند نیز به جمع بازیکنان تیم ملی پیوستند که در واکنش به اتفاقات اخیر، از معترضان در ایران حمایت کردند.
 
مرتضی‌ پورعلی‌گنجی در اینستاگرام، در متنی با هشتگ مهسا امینی نوشت: «اتفاقاتی که افتاد واقعا دردناک، غم‌انگیز و ‌باورنکردنی بود و‌ همچنان باورش برامون سخته …»
 
علیرضا بیرانوند نیز با انتشار عکسی از خودش و علی کریمی که این روزها به دلیل حمایت‌هایش از معترضان با حملات گسترده طرفداران حکومت روبه‌روست، نوشته است: «صدای انبوه مردم، صدای خداست.»
حمایت نازنین زاغری از معترضان در ایران
نازنین زاغری، شهروند بریتانیایی-ایرانی که حدود ۵ سال را در زندان‌های ایران سپری کرد، این ویدیو را به طور اختصاصی در اختیار بی‌بی‌سی فارسی قرار داده که در آن با یاد کردن از مهسا امینی، زندانیان سیاسی و زنان ایران موهایش را قیچی کرد
 

رئیسی از اعلام نظر پزشکی قانونی درباره جان باختن مهسا امینی طی روزهای آینده خبر داد
ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران امروز در بخشهایی از یک مصاحبه تلویزیونی به موضوع جان باختن مهسا امینی و اعتراضات متعاقب آن پرداخته است.

او به تماس نلفنی خود با خانواده امینی پس از جان باختن او اشاره کرده است.

آقای رئیسی گفته : «برخی نهادها در زمینه علت فوت گزارش‌هایی داده‌اند اما گزارش نهایی از سوی پزشکی قانونی هنوز اعلام نشده است و حتماً در این زمینه قوه قضاییه باید نظر حقوقی بدهد اما ظرف چند روز آینده پزشکی قانونی نظر نهایی خود را اعلام خواهد کرد.»

هفته پیش امجد امینی، پدر مهسا امینی در مصاحبه‌ای اختصاصی با بی‌بی‌سی فارسی گزارش اولیه پزشکی قانونی و هر گونه سابقه بیماری دخترش را رد کرده و آنها را «دروغ» خوانده بود. مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفته بود «هیچگونه آثاری از ضرب و جرح در ناحیه سر و صورت و آثار کبودی در اطراف چشم‌ها و شکستگی در قاعده جمجمه مهسا امینی مشاهده نشده است.»
حمایت حسین علیزاده از اعتراضات جاری در ایران
در ادامه واکنش‌های چهره‌های سرشناس داخل ایران به اعتراضات جاری، حسین علیزاده، موسیقی‌دان و نوازنده سرشناس، نیز در ویدئویی ضمن اعلام همبستگی با جوانان معترض گفت: «وای به حال کسانی که این نسل را در خیابان‌ها به گلوله ببندند».
 
آقای علیزاده در این ویدئو که روز چهارشنبه در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد، افزوده است: «تمام این نسل حرفی را می‌زنند و مطالبه‌ای دارند که در دنیا امری بسیار طبیعی است: آزادی و حق بیان».
 
او در پایان تاکید کرده است: «متاسفیم از این شرایطی که هست، اما بسیار بسیار مهم‌تر از آن امید است که با هر چیزی که بخواهد جلودارش شود، مواجه می‌شود و مقابله می‌کند».


محمود شهریاری «بازداشت شد»
محمود شهریاریخبرگزاری مهر از بازداشت محمود شهریاری مجری سابق صدا و سیما خبر داده است.
 
به گزارش این خبرگزاری آقای شهریاری با دستور قضایی و «در پی اعلام جرم علیه برخی از سلبریتی‌ها به جهت تشویق به اغتشاش و هم‌صدایی با دشمن» بازداشت شده است.
 
محمود شهریاری از جمله چهره‌های شناخته شده بود که از اعتراضات اخیر حمایت کرده بود.
 
او فروردین ۱۳۹۹ هم به اتهام «انتشار شایعات و اخبار دروغ در فضای مجاز» در ارتباط با شیوع ویروس کرونا بازداشت شده بود.
 
به نوشته خبرگزاری مهر «دستور جلب یکی دیگر از بازیگران که در جریان اغتشاشات اخیر با دشمن هم‌صدایی می‌کرده، صادر شده است.»
 
این گزارش می‌گوید پیگیری قضایی «در خصوص ادعاهای بی‌اساس و دروغین برخی دیگر از سلبریتی‌ها در فضای مجازی در حال انجام است».
 
بسیاری از چهره‌های مشهور داخلی و خارجی از اعتراض‌های اخیر در ایران که با جان باختن مهسا امینی آغاز شد، هم‌صدا شده‌اند.
حمایت علیرضا جهانبخش از معترضان: هیچ رفتار خشونت‌باری با این مردم قابل بخشش نیست
علیرضا جهانبخش، از بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران، با انتشار متنی در اینستاگرام، از معترضان در ایران حمایت کرد و نوشت که «هیچ رفتار غیرمتعارف و خشونت باری» با معترضان، قابل بخشش نیست.
آقای جهانبخش در ابتدای این متن نوشته که به دلیل قوانین اردوی تیم ملی به شبکه‌های اجتماعی دسترسی نداشته است.
 
او در ادامه نوشته است: «ما سربازان این مردم هستیم و همیشه ، سمت مردممان می مانیم.»
 
سردار آزمون، یکی دیگر از ستاره‌های تیم ملی فوتبال ایران نیز از معترضان در ایران حمایت کرد.
 
علیرضا جهانبخش که فوتبال را از تیم داماش گیلان آغاز کرد، بعد از سه سال حضور در لیگ برتر فوتبال انگلیس، به هلند برگشت و هم‌اکنون بازیکن تیم فاینورد است.
فاطمه معتمدآریا، بازیگر سینما، نیز روسری از سر برداشت
فاطمه معتمدآریا، بازیگر سینمای ایران، روز پنجم مهر، زمانی‌که برای سخنرانی در مراسم خاک‌سپاری امین تاریخ، بازیگر سینما و تلویزیون، بالای سن رفت، بدون حجاب ظاهر شد.
آنجلینا جولی خطاب به «زنان شجاع، سرسخت و بی‌باک ایران»: احترام برانگیز هستید
آنجلینا جولی، بازیگر سرشناس آمریکایی در صفحه اینستاگرام خود با انتشار عکس‌هایی از مهسا امینی و اعتراض‌ها در ایران به «زنان شجاع، سرسخت و بی‌باک ایران» ادای «احترام» کرد.
 
او در بخشی از سخنان خود گفت: «این روز‌ها همه حال‌شان بد است و حال ما بدتر از همه. امین، پدر فرزندانی بود که این روزها یکی‌یکی پرپر می‌شوند. (او) نه رانت‌خوار بود، نه میلیون‌ها ذخیره داشت».
 
این بازیگر پیش از این هم روز ۲۵ شهریور در واکنش به خبر جان باختن مهسا امینی در پستی اینستاگرامی نوشته بود: چه جنایتی بالاتر از کشتن دختران بی‌گناه این سرزمین است. به چه حقی، کدام جانی، حامی این جنایت است؟!»
 
آنجلینا جولی خطاب به «زنان شجاع، سرسخت و بی‌باک ایران»: احترام برانگیز هستید
 
آنجلینا جولی، بازیگر سرشناس آمریکایی در صفحه اینستاگرام خود با انتشار عکس‌هایی از مهسا امینی و اعتراض‌ها در ایران به «زنان شجاع، سرسخت و بی‌باک ایران» ادای «احترام» کرد.
 
او در ادامه مخاطب پیام خود را زنانی که دهه‌ها «مقاومت» کردند، زنانی که امروز به خیابان آمده‌اند، مهسا امینی و دیگر زنان جوان مانند او دانست.
 
وی در ادامه نوشته است که «زنان نیازی ندارند اخلاق‌شان پلیس داشته باشد، ذهن‌شویی شوند یا بدنشان کنترل شود».
 
آنجلینا جولی در پایان نوشته است: «به زنان ایران می‌گویم که ما شما را می‌بینیم.»
 
صفحه اینستاگرام آنجلینا جولی بیش از ۱۳ میلیون فالوئر دارد.
+84
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.