روزنامه ۹ دی هشدار داد: «خطر» رویگردانی مردم از نظام

ایران وایر: روزنامه «۹ دی»٬ وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امروز در سرمقاله‌ای هشدار داد که «خطر رویگردانی مردم از نظام» وجود دارد.

«مرتضی داستانی»، نویسنده سرمقاله امروز این روزنامه تاکید کرد‌: «کاهش اعتماد بین مردم و حاکمیت موجب عدم حمایت و پشتیبانی مردم از مسئولان، عدم رعایت قوانین و مقررات (مگر به اجبار) عدم حمایت از برنامه‌های دولت، کاهش مشارکت سیاسی، سرایت بی‌اعتمادی به نهادها و سازمان‌های دولتی و در موارد خیلی حاد موجب بحران مشروعیت می‌گردد.»

در ادامه این یادداشت آمده است: «طی سال‌های اخیر شکاف میان مردم و مسئولان نسبت به گذشته افزایش داشته است و مشکلات اقتصادی نیز دامنه این شکاف و نارضایتی را افزایش داده و وقایعی همانند سال ۸۸، فوت هاشمی، سال ۹۸ و حوادث اخیر نقارهای جدی بوجود آورده ست.»

اگرچه نویسنده در ادامه مدعی شده: «البته جای امید است که هنوز اعتماد عمومی در کشور به طور کامل از بین نرفته بلکه کاهش پیدا کرده است. ولی کلیه مسئولان باید در نظر داشته باشند که با وجود مشکلات و فشارهای اقتصادی که روی جامعه وجود دارد اگر قرار باشد این روند رفتار با منتقدان و حتی مخالفان ادامه پیدا کند، همین اعتماد نسبی که وجود دارد نیز از بین خواهد رفت.»

در بخش دیگری از یادداشت ضمن تایید «افزایش فاصله رسانه‌های داخلی با مردم» و از بین رفتن «مرجعیت رسانه‌های رسمی و معتبر» آمده است: «در چنین وضعیتی تکذیب کردن‌های مکرر مقامات، تأکید بر صحت منابع رسمی و تلاش رسانه‌ای ما هم برای برگرداندن آب‌های رفته به جوی و بازداشتن افکار عمومی از پذیرش شایعات فایده‌ای ندارد. مردم آنچه را که نباید، باور کرده‌اند و حتی تکذیب ما و مقامات را باور ندارند.»

در پایان این سرمقاله آمده است: «راه چاره این است که کاری کنیم اعتماد از دست رفته برگردد و به تعبیر عماد افروغ اعتماد مردم به حاکمیت بازسازی شود و این وقتی می‌شود که صاحبان قدرت باید با صداقت با مردم رفتار کنند و این صداقت و برخی تغییرات در منش‌ها و کنش‌ها است که می‌تواند جرعه جرعه اعتبار عمومی را برای مسئولان جمع کند، اما با برخی رفتارها سطل سطل سرمایه اجتماعی را از دست می‌دهند؛ سرمایه‌هایی که نمی‌توانند برای آن جایگزین دیگری پیدا کنند.»

در دوازده روز گذشته با وجود سرکوب شدید معترضان، تیراندازی به آن‌ها و بازداشت گسترده فعالان مدنی و معترضان، اعتراضات در بسیاری از شهرهای ایران ادامه دارد. تلاش حکومت برای برگزاری تظاهرات طرفداران خود نیز روز دوشنبه برای دومین بار در طی ده روز شکست خورد و در شهرهای مختلف فقط تعداد اندکی حاضر به حضور در این تظاهرات حکومتی شدند.
+119
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  (روزنامه ۹ دی هشدار داد: «خطر» رویگردانی مردم از نظام) فکر میکنم این خبر مال حداقل مال 40 سال پیش بوده که به شکلی مفقود شده و جدیدا پیدا و چاپش کردن.
  1
  72
  ‌چهارشنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  جامعه هیچ اعتماد و اعتقادی به رژیم و سردمدارارش نداره و این شروعش از تقلب در انتخابات هفتاد و هفت و به ریاست جمهوری رسیدن احمقی نژاد ( که اینروزها خفه شده یا خفه اش کردند ) بوجود اومد و از اون به بعد هم مُدام سیر نزولی داشته تا به امروز که شاید تنها ده درصد از‌جامعه ( البته مزدوران و جیره خورانی که اگر اجرت بیضه لیسی شون قطع بشه اونها هم به مخالفین می پیوندند ) هنوز به امید و ادامه گرفتن ساندیس و کیک از رژیم اعتقاد دارند !! این مقاله هم تنها برای دلخوشی و امید واهی دادن به خودیهاست !! رژیم و رهبر خودخوانده اش ، علیل وقیح و دیگر سردمداراش در لبه پرتگاه به زباله دان تاریخ هستند و هیچ راه بازگشتی هم وجود نداره چون تمام پلهای پشت سر رو با ادامه جنایات و خیانت‌ها و فساد بی پایانشون خراب کرده اند !! بزودی نور بر ظلمت پیروز و چیره خواهد شد !!
  1
  56
  ‌چهارشنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  روزنامه ۹ دی این خبر رو با دروغ سیزده بدر، ۱۳ فروردین اشتباهی چاپ کرده.
  61
  5
  ‌چهارشنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  piruzie nazdik - پاریس، فرانسه

  اعتماد به شما .....ا؟ بهتره شما خودتونو انتحار کنید.!!!!
  2
  46
  ‌چهارشنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  خیلی راحت، یه رای گیری بذارین. بابا تتلو فراخوان بده بیشتر طرفدار داره تا شماها
  2
  19
  ‌چهارشنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  خودفریبی شما مزدورهای حکومتی تعجب آوره ولی جدید نیست. خانم یا آقای فاطمه اره وقت داشتی به گوگل مراجعه کن و (stasi) در آلمان شرقی را جستجو کن. فکر میکنم زندگی خودت و همپالکی هاتو در اونجا ببینی. سرنوشت تو بقیه همکارات هم همون سرنوشت افرادیه که برای ستاسی کار می کردن.
  2
  24
  ‌چهارشنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  همه هنرمندا همه ورزشکارا و همه کسانی که مردم بهتون اعتماد دارند آگاه باشید که وزارت فاسد اطلاعات در حجم وسیع در حال پخش اخبار جعلی توسط سایبری هاش و نفوذی هاش مثل عوامل نایاک و آقازاده های خارج نشین هستش و تمرکزش روی اخبار افراد مهمی که از اعتراضات مردم حمایت کردند و یا به حجم خشونت رژیم اعتراض کردند. هدف این کار ضد اطلاعاتی و پخش اخبار جعلی درباره این افراد اینه که این افراد رو مقابل دروغهایی که خودشون پخش کردند بگذارند و از یک طرف اعتبار اخبار خشونت ها و جنایات رژیم در خیابانها رو زیر سوال ببرند و از طرف دیگه به این افراد و حتی مردم عادی اینطور القا کنند که اسیر شبکه اطلاعاتی آمریکا یا غرب و حالا مجاهدین قرار گرفتند و گول خوردند و اطلاعیه ای که دادن یا حمایتی که کردند بر اساس اخبار دروغ بوده و حالا یا طرف شرمنده میشه و خودش اظهار پشیمانی و گول خوردن میکنه ( مثل سردار آزمون) یا با فشارها و ساخت برنامه های تلویزیونی و گذاشتن دروغهایی که خودشون در رسانه های جهانی پخش کردند در مقابل مثل مصاحبه یا سوال از فرد مورد نظر تبلیغ میکنند که اینها فریب خورده هستند و شک نکنید مثلا اخبار جعلی پلمب
  2
  11
  ‌چهارشنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  ایرانی مرده پرست - لندن، انگلستان
  دقت کنید همیشه منظور اینها از مردم همون تعداد اندک آخوندا و مزدوران و نظامیان و خانواده هایشان بوده و هست نه 80 میلیون مردم عادی .امروز حتی اون تعداد اندک بقول خودشان مردم هم ازشون رویگردان میشوند
  2
  14
  ‌چهارشنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  ایرانی مرده پرست - لندن، انگلستان
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  روزنامه 9 دی .... کرد با تو ..... مزدور و فاطمه زهرای گور به گور شده
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.