ادامه اعتراضات در ایران؛ فرماندهی نیروی انتظامی بیانیه داد: تا آخرین لحظه ایستادگی می‌کنیم

فرماندهی نیروی انتظامی بیانیه داد: تا آخرین لحظه ایستادگی می‌کنیم
فرماندهی نیروی انتظامی ایران در بیانیه‌ای با آشوبگر خواندن معترضان اعلام کرد «کارکنان انتظامی کشور تا آخرین لحظه» ایستادگی خواهد کرد.

فرماندهی نیروی انتظامی ایران در این بیانیه از حمایت‌های نیروهای مسلح، «ارتش، سپاه و بسیج»، تشکر کرده است.

فرماندهی نیروی انتظامی همچنین معترضان را «آشوبگر» و «دشمنان» حکومت خواند که «با هر بهانه و حربه‌ای به دنبال برهم زدن نظم، امنیت و آسایش ملت» مردم هستند.

در هفته‌های گذشته با جانباختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، انتقادهای تندی از نیروی انتظامی، مطرح شده است.

آیت‌الله خامنه‌ای در نخستین سخنرانی به طور زنده از شبکه یک صدا و سیما پخش می‌شد، بدون اشاره به جانباختن مهسا امینی خطاب به دولت و مقام‌های حکومت گفته بود «پشتیبانی از نیروهای مسلح یک کار واجب است».

در این اعتراضات، مردم شعارهای تندی علیه رهبر و حکومت جمهوری اسلامی و همچنین حجاب اجباری سر داده‌اند.
حمله مقام‌ها و رسانه‌های حکومتی به چهره‌های فرهنگی و ورزشی حامی معترضان
در روزهای گذشته شمار زیادی از افراد و رسانه‌های نزدیک به حکومت خواستار برخورد با چهره‌های شناخته‌شده‌ حامی اعتراضات شدند.

امروز نیز روزنامه جوان نزدیک به سپاه پاسداران تیتر اول خود را به این موضوع اختصاص داده است.

پیشتر غلامحسین محسنی‌اژه‌ای نیز گفته بود «کسانی که با حمایت این نظام مشهور شدند و به جای اینکه در روز سختی در کنار مردم باشند با دشمن همصدا شدند و دشمن به وسیله زبان و صفحات مجازی آنها اغتشاش ایجاد و جوانان را بدین وسیله تحریک کرد، بدانند خسارت‌های مادی و معنوی به بار آمده برای مردم و کشور را باید پرداخت کنند.»
دفاع وزیر خارجه ایران از اختلال در اینترنت: نمی‌توانند کودتا یا انقلاب رنگین کنندمصاحبه جدید امیرعبداللهیانحسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه‌ای با رادیو ان‌پی‌آر با هشدار به کسانی که «بخواهند آشوب کنند و تحت تاثیر خارج از کشور باشند» گفته «ایران جایی نیست که کسی بتواند کودتا یا انقلاب رنگین کند.»

او ضمن دفاع از اختلال در دسترسی شهروندان ایرانی به اینترنت گفت «تا زمانی که دستگاه امنیتی ما تشخیص دهد به دلیل سوء استفاده بیگانگان، اینترنت باید کنترل شود، حتما این کار را انجام می‌دهیم.»

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) با انتشار خلاصه‌ای از این گزارش از قول حسین امیرعبداللهیان درباره جانباختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد نوشت «این اتفاق در همه جای دنیا رخ می‌دهد از جمله ده‌ها مورد در سال در آمریکا، انگلیس و دیگر کشورها».

او ادامه داد که بر اساس تحقیقات، «اولا اسنادی وجوی دارد که خانم امینی قبلا دچار مشکل مغزی بوده و عمل جراحی انجام داده، ثانیا شاهدان را که به دادگاه احضار کرده‌اند، شهادت داده‌اند که مورد ضرب و شتم از طرف پلیس قرار نگرفته است.»

این مقام ایرانی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره درخواست معترضان برای تغییر برخی قوانین گفت «ما در کشورمان از دموکراسی کامل برخورداریم. همین وضعیتی که در ایران می‌بینید نشان دهنده وجود دموکراسی در ایران است.»

حکومت جمهوری اسلامی ایران با توسل به خشونت مرگبار، بازداشت‌ روزنامه‌نگاران، وکلا، کنشگران و معترضان و همچنین محدودیت شدید اینترنت و شبکه‌های اجتماعی مجازی نتوانسته اعتراض‌ها و موج همبستگی داخلی و بین‌المللی با آن را مهار کند.
پیام ناشر زن در حمایت از اعتراضات
یک ناشر فعال در ایران اعلام کرد در اعتراض به سکوت اعضای صنف ناشران کشور «در مقابل درد و رنج مردم ستمدیده‌ جان به‌‌لب رسیده» مجوز نشر خود را به سطل زباله می‌اندازد.

مریم کیان‌افراز، مدیر نشر کیان‌افراز ، روز سه‌شنبه، ۵ مهر، در پیامی نوشت: «مجوز انتشارات خود را به زباله‌های شهر می‌اندازم تا مردم مبارز و آزادی‌خواه سرزمینم آن را به همراه سطل‌های زباله‌ بسوزانند، همان سطل‌های زباله‌ای که برای جستن تکه‌نانی تا کمر در آن‌ خم می‌شوند.»
ادامه حمایت چهره‌های مشهور جهانی از زنان ایرانی
کایلی جنر، چهره مشهور و مدل آمریکایی که ۳۷۰ میلیون دنبال‌کننده در اینستاگرامش دارد، روز سه‌شنبه با انتشار دو استوری پی‌درپی حمایت خود از اعتراضاتِ «زن، زندگی، آزادی» در ایران را اعلام کرد.

خانم جنر در یکی از این استوری‌ها گزارش نیویورک‌تایمز درباره مهسا امینی و اعتراضات مردم ایران را بازنشر کرد.

پنه‌لوپه کروز، بازیگر سرشناس اسپانیایی، نیز در صفحه اینستاگرام خود با انتشار هشتگ مهسا امینی و بازنشر ویدیو و متن سخنان اصغر فرهادی درباره اعتراضات ایران، از جنبش مردم ایران حمایت کرد.

ریکی مارتین، خواننده و بازیگر، از دیگره چهره‌های سرشناس در سطح جهان است که روز سه‌شنبه به جمع حامیان مردم ایران پیوشت.

او که در اینستاگرام بیش از ۱۷ میلیون دنبال‌کننده دارد، عکسی از مهسا امینی را به‌صورت استوری در اینستاگرامش منتشر کرد و به‌انگلیسی نوشت «نامش را بگویید».

همزمان و در ادامه حمایت‌‌های بین‌المللی از اعتراضات در ایران، روزنامه نیویورک تایمز از تلاش دولت آمریکا برای دور زدن قطع اینترنت توسط حکومت ایران و کمک به مخالفان جمهوری اسلامی برای برقراری ارتباط با جهان خارج خبر داد. دیوید سنَگِر، خبرنگار ارشد این روزنامه به نقل از منابع آگاه در سازمان‌های اطلاعاتی-‌امنیتی آمریکا نوشت: «احتمال دارد تجهیزات شرکت استارلینک همراه بار کالاهای قاچاق یا به کمک پهپاد به داخل ایران رسانده شود.»

سازمان حقوق بشری «خانه آزادی» نیز با انتشار بیانیه‌ای، ضمن محکوم کردن کشته شدن مهسا امینی و سرکوب معترضان در ایران، خواستار پاسخگو کردن جمهوری اسلامی شد.

مایکل جی. آبراموویتز، رئیس «خانه آزادی» - نهادی که برای ایجاد و استقرار جهانی آزاد تلاش می‌کند - در این بیانیه با اشاره به اعتراضات سراسری ایران ، آن را نشانه‌ای از خشم مردم ایران نسبت به دهه‌ها «ظلم و بی‌رحمی» دانست و افزود :«ما با شدیدترین لحن، سرکوب فزاینده مردم توسط رژیم ایران را محکوم می‌کنیم، و از دیگر دولت‌ها می‌خواهیم که در کنار این معترضان شجاع بایستند و مقامات رسمی ایران را وادار کنند که برای بدرفتاری‌هایشان پاسخگو باشند و از مردم ایران در مورد خواست‌شان برای رهایی از یک حکومت دین‌سالار مستبد پشتیبانی کنند.»

همچنین شهرداری آمستردام، پایتخت هلند، با انتشار تصاویری از مهسا امینی بر روی ساختمان موزه فیلم «چشم» که در این شهر قرار دارد، نوشت: شهر ما در همبستگی با زنان ایران و سایر زنانی که برای آزادی و حقوق برابر خود می‌جنگند، در کنارشان ایستاده‌ است.

فمکه هالسما، شهردار این شهر نیز با به‌اشتراک گذاشتن این خبر در صفحه اینستاگرام خود، از اعتراضات در ایران و زنان ایرانی حمایت کرد.

مدیر برنامه ایران در موسسه خاورمیانه هم گفته:‌ «معترضان ایرانی، ده سال قبل خواستار تغییرات بنیادین در ساختار حکومت اسلامی بودند، اما حالا دیگر به اصلاحات و تغییرات باور ندارند و خواستار تغییر رژیم هستند.»

الکس وطنخواه مخالفان جمهوری اسلامی را بالاتر از ۸۵ درصد مردم ایران دانست و تصریح کرد:‌« جامعه بین‌المللی و غرب نمی‌تواند در قبال این وضع سکوت کند و به همین دلیل است که گام‌های ملموسی برمی‌دارد و از جمله تلاش می‌کند تا دسترسی عموم مردم ایران به اینترنت را حفظ کند.»

او افزود: «من بیش از ۲۰ سال است که مسائل ایران را پوشش داده‌ام، و با یقین می‌گویم این بار رژیم سقوط خواهد کرد.»

در عین حال خبرگزاری هرانا «ارگان خبری فعالان حقوق بشر در ایران» اسامی و مشخصات دستکم ۱۴۴ نفر از دستگیر‌شدگان را اعلام کرد.

این خبرگزاری افزود: «شماری از بازداشت‌شدگان در روزهای اخیر به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده‌اند. برخی از زنان بازداشتی که در بازداشتگاه مذکور بودند نیز به زندان قرچک ورامین انتقال یافته و مردان بازداشتی هم از این بازداشتگاه به زندان تهران بزرگ منتقل شده‌اند.»

به گزارش هرانا از ابتدای اعتراضات تاکنون دستکم ۲۰ روزنامه‌نگار نیز بازداشت شده‌اند.

ضمن آن که خبرگزاری‌های وابسته به سپاه، شامگاه سه‌شنبه از دستگیری فائزه هاشمی دختر اکبر هاشمی رفسنجانی خبر دادند خبری که خانواده رفسنجانی آن را تایید کردند.
+7
رأی دهید
-125

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  اخوند شیپیشو - اندیمشک، استرالیا

  اخرین لحظه خوب امدی ای جیره خوار مافنگی - خودتون هم فهمیدین اوضاه بدجور خیطه.
  2
  77
  ‌چهارشنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  بدبختا ترسیدن‌. امیدوارم تاترسشون پابرجاست امت مذهبیوبازاریو بازنشسته ها هم پیداشون شه وگرنه کلی کشته میذارن دست مردم‌. الان بروبچ نفتی کجان نکنه اونا شکمشون سیره.
  3
  65
  ‌چهارشنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  ملت غیور و سلحشور ایران همگام و متحد تابوت رژیم ورشکسته رو آماده کرده اند !! حالا اینقدر بیانیه بدهند تا بیانه دونشون منفجر بشه !! به عزت و شرف لااله الله ، بلند بگو لااله الله !! میگن اینروزها ، همین سوراخ موش نایاب شده و هم طناب ، از همون طنابهایی که خوراک گردنهای کلفت این پفیوزهای وطنفروش و فاسد و خون آشامه !
  3
  45
  ‌چهارشنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  amirHassna - سیدنی، استرالیا
  دقیقن.بازنشسته گان و معلمان عمدتا مقصر باعث و بانی حکومت و اون کارگران هفت تپه و نفت وبقیه جاها الان جیک نمی زنن! حالا اگر این حکومت موند بازهم بیان کتک بخورن و اینبار ما مردم هم میزنیم تو سرشون که حقتونه! بازرای جماعت هم که اهل معامله هست.بصرفه میاد وگرنه نه! همین تعداد اگر همین فرمون جلو برن و بمرور هم اضافه میشه برا سرنگونی این رژیم مفنگی کافیه!
  37
  40
  ‌چهارشنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  فرماندهی نیروی انتظامی بیانیه داد: تا آخرین لحظه ایستادگی می‌کنیم !! خاک بر سرتون که جلو یک مشت دختر بچه و پسر بچه و زن احساس قدرت میکنید شماها اگر حرام لقمه نبودید زورتون رو به زن و دختر نمیرسوندید
  3
  37
  ‌چهارشنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zavareh - رودسر، ایران
  هشتگ #به سرکوبگران رحم نکنید را تا در توان دارید همه رسانی کنید
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.