ند پرایس: آمریکا برای برقراری اینترنت آزاد در ایران هر کاری می‌کند

یورونیوز: ند پرایس، سخن‌گوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه ۲۶ سپتامبر، در کنفرانس مطبوعاتی خود در پاسخ به خبرنگاران درباره اقدامات آمریکا در حمایت از معترضان ایرانی با گذشت ۱۰ روز از آغاز اعتراضات گفت: «ما خشونت و وحشیگری نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در مقابله با معترضان را محکوم می‌کنیم. تداوم سرکوب خشونت آمیز اعتراضات مسالمت آمیز در پی جان‌باختن مهسا امینی وحشتناک است. ما از کشته شدن ده‌ها معترض به دست نیروهای امنیتی ایران اطلاع داریم. ما معتقدیم زمانی که صحبت بر سر در اختیار داشتن حقوقی است که شهروندان ایرانی باید مثل همه مردم دنیا از آن‌ها بهره ببرند، جامعه جهانی باید زبان بگشاید و موضع خود را شفاف کند. ما تحولات ایران را از نزدیک دنبال می‌کنیم. رهبران ایران به جای شلیک به معترضان باید به آن‌ها گوش فرا دهند. متاسفانه حکومت ایران ید طولانی در به کارگیری خشونت علیه اعتراضات صلح‌آمیز برای احقاق حقوق جهان شمول دارد.»

وی افزود: «ایالات متحده آمریکا از حقوق افراد برای تجمع مسالمت آمیز بدون ترس از خشونت و بازداشت توسط نیروهای امنیتی، چه در اعتراضات ایران باشد، چه روسیه و چه اعتراضات مسالمت آمیز در هر جای دنیا و در این مورد خاص، ایرانیان، حمایت می‌کند. همان طور که می‌دانید، ما خواستار پاسخگویی پلیس منیت اخلاقی ایران، نهادی که مستقیما مسئول مرگ مهسا امینی است، هستیم.»

او در رابطه با مجوزهای عمومی برای فراهم کردن اینترنت آزاد در ایران گفت:«راجع به مجوز عمومی که در روز جمعه صادر کردیم، مردم در همه دنیا علاقه‌مند هستند تا ببینند ایرانیان می‌توانند آزادانه با یکدیگر و بقیه دنیا ارتباط برقرار کنند. همچنین همه ما می‌خواهیم از اتفاقات و اقدامات ایرانیان دلیر در مبارزات مسالمت آمیز درون ایران در پاسخ به مرگ تراژیک مهسا امینی باخبر باشیم.»

ند پرایس درباره احضار سفیر ایران به وزارت خارجه آلمان و دیدگاه دولت آمریکا درباره اتخاد تصمیم مشابه از سوی دیگر دول جهان در حمایت از اعتراضات در ایران گفت: «این تصمیمی مستقل برای هر کشور در دنیاست. ما همه کشورهای جهان را به حمایت از ایرانیانی که برای احقاق حق خود دست به اعتراضاتی مسالمت آمیز زده‌اند را تشویق کرده‌ایم و می‌کنیم. ما به سهم خود از اختیاراتمان با اعطای مجوز از طریق وزارت خزانه داری استفاده کرده‌ایم. اقدامات منحصر به فرد برای حمایت از معترضان ایرانی از اهمیت کم‌تری برای ما برخوردار است اما اگر این اقدامات در جامعه جهانی مکمل هم‌دیگر باشند و باهم برای احقاق حقوق و خواسته‌های مردم ایران کار کنند، برای ما از اهمیت به‌سزایی برخوردار خواهند بود.»

او درباره مجوزهای عمومی صادر شده برای فراهم کردن اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران توضیح داد: « هردو مجوز عمومی صادر شده شامل برخی سخت افزارها هم می‌شوند. مجوز عمومی دی ۲ هفته گذشته صادر شد و مجوز عمومی دی وان در دوران دولت اوباما در سال ۲۰۱۴. این مساله ساده‌ای نیست پس بگذارید کمی توضیح دهم.»

پرایس اضافه کرد: «مجوز عمومی دی ۲ اجازه استفاده از خدمات سخت‌افزاری را گسترش می‌دهد، اما همچنین صادرات سخت‌افزارهای بخصوصی به ایران از جمله پایانه‌های ماهواره‌ای خانگی که پیشتر تحت مجوز عمومی دی ۱ اجازه صادرات آن‌ها به ایران داده شده بود را نیز به صورت مجاز حفظ می‌کند. مجوزهای عمومی فی نفسه قابل اجرا هستند یعنی  برای هر مورد صادرات نیاز به اخذ مجوز مجدد از دولت وجود ندارد.»

وی افزود: «اما همچنان برخی از تجهیزات از جمله آن‌هایی که برای منظور تجاری و همکاری با نهادهای تحت تحریم آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرند، برای صادرات به ایران نیازمند دریافت مجوزهای خاصی از خزانه‌داری دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی ایالات متحده هستند. اما این دفتر در روز جمعه، سیاست خود را برای صدور مجوزهای موردی خاص را نیز متحول کرد و اکنون خزانه‌داری دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی هرگونه درخواست برای مجوز خاص مربوط به آزادی اینترنت در ایران را در اولویت قرار می‌دهد. در مورد استارلینک هم اگر شرکت اسپیس ایکس بخواهد برای آزادی اینترنت در ایران قدمی بردارد، خزانه‌داری دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی ایالات متحده درخواست آن‌ها را در اولویت قرار می‌دهد.»

وی در مورد اقدامات دولت آمریکا در حمایت از معترضان ایرانی افزود: «ما دو کار انجام می‌دهیم. در چارچوب این مجوزهای عمومی سعی داریم برقراری ارتباط مردم ایران با یکدیگر و با جامعه جهانی را تسهیل کنیم و همزمان پیگیر پاسخگویی عاملان کشتار و خشونت ایرانیان هستیم. تحریم های هفته پیشی که علیه پلیس امنیت اخلاقی و ۷ نفر دیگر در ایران صادر کردیم، اولین تحریم‌های حقوق بشری ما در رابطه با ایران نبوده و آخرینش هم نخواهد بود. دولت آمریکا تمام تلاش خود را می‌کند تا هیچ محدودیت دولتی برای صادرات و به کارگیری نرم‌افزار‌ها و در برخی موارد سخت‌افزارهای مرتبط با آزادی اینترنت در ایران وجود نداشته باشد. ما از کشورهای سراسر جهان حمایت می کنیم تا هر چه در توان دارند برای حمایت از خواسته‌های مردم ایران و احترام بیشتر به حقوق بشر در ایران انجام دهند.»
+29
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.