آمریکا می‌گوید در حمله احتمالی حزب‌الله به اسرائیل جلوی اسرائیل را نخواهد گرفت

 کشتی ویژه حفاری در میدان گاز کاریش در شرق مدیترانه
رادیو فردا:در پی ادامه تهدیدهای دبیرکل حزب‌الله لبنان علیه اسرائیل در مورد ادامه حفاری در حوزه گازی «کاریش» و بهره‌برداری از گاز آن، آمریکا به لبنان گفته است اگر حزب‌الله به اسرائیل حمله کند، آمریکا «قادر نخواهد بود که اسرائیل را از واکنش بازدارد».

شبکه آی‌۲۴ اسرائیل روز یک‌شنبه سوم مهر با استناد به گزارش رسانه‌های عرب‌زبان منطقه نوشت که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در گفت‌وگو با نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان، تأکید کرده که «هر حرکت کوچک از سوی حزب‌الله منجر به تلافی اسرائیل خواهد شد و آمریکا نخواهد توانست مانع اسرائیل شود».

حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله، هفته گذشته در سخنانی از مخفیگاه خود به مناسبت اربعین، بار دیگر در هشدار به اسرائیل در خصوص احتمال آغاز بهره‌برداری از حوزه گازی «کاریش» گفت که «موشک‌های ما به روی "کاریش" هدف‌گیری شده است».

حزب‌الله حدود سه ماه پیش که اسرائیل اسکله حفاری به روی یک کشتی عظیم اجاره‌شده از شرکت‌های بین‌المللی را به سوی حوزه «کاریش» نزدیک کرد تا کارهای حفاری را آغاز کند، چهار فروند پهپاد «شناسایی» به فراز این حوزه فرستاد. اسرائیل سه فروند از پهپادها را منهدم کرد و پهپاد چهارم ظاهراً به لبنان بازگشت.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، هفته گذشته در واکنش به آخرین تهدیدهای حسن نصرالله بر سر این حوزه گازی گفت کشور لبنان بهای هر تحرک احتمالی این سازمان را خواهد پرداخت.

با این حال، هنوز معلوم نیست که چرا آغاز کار اسکله حفاری پیاپی به تعویق افتاده و تاریخی نیز برای آن تعیین نشده است. نیروی دریایی اسرائیل و سایر قوای نظامی این کشور مأمور مراقبت از امنیت این حوزه شده‌اند.

رسانه‌های لبنان در آغاز ماه سپتامبر نوشته بودند که نظر به قصد حزب‌الله برای تحرکات نظامی بر سر «کاریش»، آمریکا از دولت اسرائیل خواسته ‌است که توافق تنظیم‌شده بر سر مرزهای دریایی را نهایی کند.

عاموس هوخشتاین، دیپلمات آمریکایی اسرائیلی‌تبار که میانجی مذاکرات میان دولت‌های اسرائیل و لبنان بر سر ترسیم خطوط مرزی دریایی دو کشور است، در روزهای گذشته با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان، در بیروت دیدار کرد.

آقای عون، که متحد حزب‌الله است، حصول توافق با اسرائیل را تضمین‌کننده منافع ملی لبنان دانسته و تأکید کرده که چنین توافقی به لبنان هم امکان خواهد داد که در حوزه‌های دیگر به حفاری نفت و گاز اقدام کند به این امید که حاصل آن در سال‌های آینده وضعیت اقتصاد فروپاشیده لبنان را بهبود بخشد.

دفتر نخست‌وزیری اسرائیل نیز هفته گذشته گفته بود که دستیابی به توافق با لبنان «هم امکان‌پذیر و هم لازم است».

اسرائیل تأکید دارد که «کاریش»، سومین حوزه‌ بزرگ گازی که این کشور بعد از حوزه‌های «تامار» و «لویاتان» کشف کرده، «کاملاً در منطقه دریایی متعلق به اسرائیل قرار دارد» و مالکیت آن «قابل بحث نیست».

گاز استخراجی از حوزه‌های «تامار» و «لویاتان» در چند سال اخیر در ارتقای مؤلفه‌های کلان اقتصادی اسرائیل سهم بزرگی داشته و این کشور برای صادرات آن به کشورهای متعددی در جهان قرارداد بسته است.

به گزارش رسانه‌های اقتصادی اسرائیل، توافق فروش گاز اسرائیل به ترکیه و انتقال بخشی دیگر از آن به اروپا از طریق خطوط لوله ترکیه نیز از چند روز آینده آغاز خواهد شد و رئیس جمهوری ترکیه پیشاپیش از آن استقبال کرده است.

نظر به ادامه جنگ روسیه در اوکراین و بحرانی که در عرصه انرژی جهانی ایجاد کرده، کشورهای مهم اتحادیه اروپا مانند آلمان برای خرید گاز از اسرائیل در نوبت ایستاده‌اند.
+68
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  007 Azadi - گوتنبرگ، سوئد

  .....تو اون الله وحزبش!
  5
  35
  یکشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  کهنه سرباز - بروکسل، بلژیک

  گویی قبلا خیلی جلوی اسرائیل را می‌گرفته که حالا نمی‌خواهد بگیرد در هر جنگی شما پیش نوک هستید در هر جنگ اسرائیل شما با سلاح هایتان حاظر بودین در جنگ ایران و عراق از هر نوع کمک به عراق دریغ نکردید در جنگ روسیه با تمام توان به کمک اوکراین شتافتند فقط بگید در کدام جنگ حضور نداشتین استاد قتل و غارت هستید
  35
  9
  یکشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران

  کهنه سرباز - بروکسل، بلژیک
  امریکا هر کاری بکنه ایدئولوژی امام زمان و بخاک و خون کشیدن کشورها و حسینه کردن کاخ سفید و با خاک یکسان کردن تل آویو و ازینجور مدل افکار نهادینه شده در کله بیشعور یه رهخر مفعول و یه مشت دزد هزار پدر بنام سپاه پاسداران نداره.همون صدام که با تمام تجهیزات روسی رو سر خمینی و مردم ایران آوار شد رو چرا الان دارین چاکری می کنین؟. فعلن که تو دنیا روسیه بابای شما و اون چین آدمخوار دارن می کشن و تهدید به جنگ و بمب اتم می کنن.همین آمریکا و غرب و اسرائیل یکبار بگو بعد از جنگ جهانی فقط تهدید به بمب اتم کرده باشه. تو سرباز نبودی که حالا کهنه شده باشی.تو حداکثر یه کت و .. آقا هستی که نمیتونی موقع فرار شوارتو پاکیزه نگه داری.
  84
  26
  یکشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  کهنه سرباز - بروکسل، بلژیک
  اگر این اسرائیل یک بار و برای آخرین بار با یکی از اون بمب های اتمی که داره بزنه تو کله فلسطینی ها هم خیال ما راحت میشه و هم شماها دیگه احتیاج ندارید که واسه مرده ها پول بفرستید
  3
  17
  یکشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  کهنه سرباز - بروکسل، بلژیک
  rahjoo - مازندران، ایران
  من سربازی بودم که به خاطر وطن و مردمم رفتم گور پدر چین روسیه آمریکا و اسراییِل و هرکسی که نگاه چپ به وطنم داشته باشه ام ریکا پشت شاه را خالی کرد خمینی را آورد تا راحت تر ایران را بچاپد داع دل تو از زمانی هست که روسیه شمال ایران را اشغال کرد و فرزندانی مثل تو را در ایران جا گذاشت متاسفانه روس ها همیشه چشم طمع به ایران داشت با زور نتوانست حال آخوند های جنایتکار را حمایت میکنه و آخوند هم جلوی روس ها دولا و راست می‌شوند و ایران را هدیه می‌دهند تا چند صباحی بیشتر در قدرت بمانند شما بهتر هست به روسیه رفته و دنبال پدر بگردی
  11
  4
  یکشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  آمریکا جای زر زدن بهتر هست که بدست مبارزان ایرانی اینترنت و چنانچه لازم شد اسلحه برساند.
  2
  13
  یکشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران

  کهنه سرباز - بروکسل، بلژیک
  من به پدرو مادرت توهین نمی کنم.چون برخلاف تو برای من از هر کسی ارزشمندتر هستن ،اگر تو اصرار داری که به پدرومادرت و یا خانواده ات توهین بشه حتمن خوشت میاد بهت بگن . شاه هم رفت چون امثال تو فهم و درک نداشتین و خزعبلات خمینی و شوروی رو باور کردین.حالا برا من گارد نگیر و سینه سپر نکن. همین تو گند زدی به این مملکت و وقتی دیدی تا کجا ریدی انداختی گردن آمریکا.بله غرب و هر کشوری طبق منافع خودش جلو میره ولی کی فیتیله رو روشن کرد.خمینی و احمقهای تو خیابون مانند تو. به متحدان آمریکا نگاه کن از خاورمیانه تا شرق دور.کره جنوبی ویتنام ژاپن و اینور. انتظار داری یک ابرقدرت ساکت بشینه تا روسیه و چین منابع دنیا رو ببلعند؟آمریکا ورق جنگ جهانی رو با میلیون سرباز و تجهیزات و سر آخر دو بمب اتم برگردوند!انتظار داشتی بعد سهم خواهی نمی کرد؟!این کله پوک تو و امثال تو هست که باید می فهمید شاه مسیری به ما میداد برای رسیدن به دموکراسی و نفهمید اینطور الان داری چرخ میزنی دور خودت.امریکا از اشتباهاتش درس گرفت.تو و اون رهخرت و اسلامت چی؟جز زبان زور حالیتونه؟
  34
  11
  یکشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  کهنه سرباز - بروکسل، بلژیک
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  وقتی دو طرف با هم بحث می‌کنند هر کدام کم بیاورد چند تا فحش و دری وری چاشنی می‌کند تا حرص طرف مقابل را در بیاورد خمینی با فریب دادن مردم و با حمایت آمریکا انگلیس و فرانسه به قدرت رسید دروغ بعدی خمینی این بود وقتی انقلاب پیروز شد آخوند به حوزه برمی‌گردد اما وقتی مزه قدرت را چشید با کمال وقاحت قولش را فراموش کرد آمریکا و فرانسه وقتی دیدند رودست خوردند با دادن سلاح به عراق به ایران حمله کردند در این میان منافقین وقتی دیدند از انقلاب سهمی به آنها نرسید دست در دست صدام سینه جوانان را هدف قرار داد ما شدیم نسل سوخته انقلاب مزه جوانی را نچشیدیم میلیون ها مرد و زن ایرانی با ارتش دلاور جلوی صدام را صد کردند دشمن را بیرون ریختیم اما پیروزی ما بنام سپاه مصادره شد حال در میانسالی با عصا بدست هستیم و شب انواع و اقسام دارو ها را استفاده می‌کنیم تا مسکن درد ترکش های موجود در بدنمان باشد فحش خوردن از افراد نا آگاه قوز بالای قوز هست
  1
  0
  یکشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  کهنه سرباز - بروکسل، بلژیک
  ببین من کاری به این داستان ها ندارم اون چیزی که من میدونم اینه که اینها درحال ویران کردن این مملکت هستند و بقیه دنیا هم به فکر خوشان فلسطینی و عراقی و یمنی و سوری به فکر خودشان هستند نه ما پس باید یک هدف داشت و آن هم زمین زدن این نامردهاست
  0
  1
  دوشنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۱ - ۰۵:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.