رئیسی دستور «برخورد قاطع» با اعتراضات را صادر کرد؛ وزارت کشور بیانیه داد

رادیو فردا: رئیس جمهور ایران روز شنبه، دوم مهر، بر «برخورد قاطع» با اعتراض‌ها در پی کشته شدن مهسا امینی تاکید کرد. وزارت کشور نیز تجمعات را «غیر قانونی» خواند و معترضان را تهدید کرد.

به گزارش رسانه‌های ایران، ابراهیم رئیسی در تماس با خانواده محمدرسول دوست‌محمدی، یکی از بسیجیان که گفته می‌شود در جریان اعتراض‌ها در مشهد کشته شده، این تجمع‌ها را «آشوبگری» و «شرارت» خواند و بر «برخورد قاطع» با معترضان از سوی «دستگاه‌های مسئول» تاکید کرد.

آقای رئیسی جمعه شب نیز بلافاصله پس از بازگشت از آمریکا اعتراضات را «اغتشاش» خوانده و معترضان را تهدید کرده بود.

بنا بر اعلام رسانه‌های رسمی در ایران، تا روز پنج‌شنبه، ۳۱ شهریور، سه بسیجی در جریان درگیری با معترضان در شهرهای مشهد، قزوین و تبریز کشته شده‌اند.
ابراهیم رئیسی جرقه تجمع‌های اعتراضی اخیر روز ۲۶ شهریور پس از برگزاری مراسم خاکسپاری مهسا امینی زده شد که پس از ضرب و شتم نیروهای گشت ارشاد جان باخت و به سرعت در بیشتر شهرهای ایران گسترش یافت.

صدا و سیمای ایران روز دوم مهر کشته شدن ۳۵ معترض را تایید کرد. منابع خبری نیز تاکنون از زخمی شدن ده‌ها نفر به دنبال شلیک مستقیم نیروهای یگان ویژه و ضرب و شتم، همچنین بازداشت صدها نفر در شهرهای مختلف ایران گزارش داده‌اند.

وزارت کشور جمهوری اسلامی نیز روز شنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که به دلیل «سوء استفاده معاندان و قانون‌شکنان با برگزاری تجمعات خیابانی موافق نبوده است».

در این اطلاعیه از معترضان با عنوان «مباشران و عاملان میدانی اغتشاش» نام برده شده که به دلیل ارتکاب به «جرایم مشهود» به همراه «طراحان و محرکان به عنوان معاونان جرم» باید تحت تعقیب قرار گیرند.

در اطلاعیه وزارت کشور از جمله مصادیق اغتشاش «آسیب به اموال عمومی»، «حمله به ماشین‌های امدادی و اورژانسی و آتش‌نشانی» عنوان شده و آمده است که «بنا بر موازین حقوق بشردوستانه حتی در زمان جنگ، وسایل عمومی و غیر نظامی و به خصوص امدادی از تعرض و حمله مصون هستند» و حمله به این تجهیزات «نقض فاحش حقوق جنگ» قلمداد شده است و حتی «جنایت و جرم جنگی» به‌شمار می‌رود.

پیش از این نیز برخی دیگر از مقامات جمهوری اسلامی در واکنش‌های خود به تجمع‌های اعتراضی به موضوع تخریب اموال عمومی و حمله به وسایل حمل و نقل عمومی و خودروهای اورژانسی توسط معترضان اشاره کرده بودند.
 
این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که در روزهای گذشته ویدئوهای بسیاری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که نشانگر استفاده از آمبولانس‌ها و اتوبوس‌های شهری توسط نیروهای امنیتی و یگان ویژه است.

در این ویدئوها حضور نیروهای امنیتی در آمبولانس‌ها، شلیک مستقیم گارد ویژه به معترضان از اتوبوس‌های مسافربری و انتقال معترضان بازداشت‌شده به کلانتری‌ها دیده‌ می‌شود. حتی تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که نشان می‌دهد خودروهایی با پلاک نظامی با ظاهر آمبولانس در سطح شهر تردد می‌کنند.

یک خودرو با ظاهر آمبولانس اما پلاک نظامیدر پی انتشار گسترده این ویدئوها، شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی اقدام به اطلاع‌رسانی موضوع استفاده از آمبولانس‌ها با اهداف نظامی از سوی جمهوری اسلامی به سازمان صلیب سرخ جهانی کرده‌اند.

با وجود این که جریان‌های وابسته به حاکمیت در جریان تجمع‌های اعتراضی تلاش می‌کنند تا تخریب اموال عمومی را به معترضان نسبت دهند، بر اساس شهادت برخی شاهدان از جمله پیشتر در دادگاه بین‌المللی آبان و ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، این تخریب‌ها در بسیاری از موارد توسط نیروهای گارد ویژه با هدف ایجاد رعب و وحشت و تحریف جریان‌های اعتراضی صورت می‌گیرد.
+14
رأی دهید
-170

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  وکیل مدافع - لندن، کانادا

  آغاز سرنگونی حکومت دینی فاسد٬ منحوس٬ بی رحم، آدمکش، نجس، رذل، پلید، کثیف، شرور، ضد ایران و ایرانی، شیطان صفت اسلامی آخوندهای عرب زاده اشغالگر ایران آریایی
  9
  108
  شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا

  ریسی جلاد آدم کش!!! لعنت به تو و خامنه ای، به سرنوشت قاسم کتلت مزدور دچار شوی!!!
  5
  102
  شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Danayan - اسلو، نروژ

  مجتبی میمیری ولایت نمیبینی
  10
  97
  شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  کو حق - ولینتون، نیوزلند

  بی پدر دستور کشتن و صادر کرد تفقلاب در خطر است
  5
  99
  شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  rahjoo - مازندران، ایران

  برو بابا.تو هیچوقت تو باغ نیستی!نیروهات دارن تر می زنن.برو یکاری کن امروز و فردا جنازه ت دست مردم نیفته.اصلن کجا هستی تو؟ایرانی یا روسیه؟پناهنده شدی؟!!
  127
  91
  شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  یعنی میگه چرا سگهای هار ما رو که می‌خواستند شما رو پاره کنند کشتید باور کنید این آخوندها به بسیجی ها فقط در همین حد نگاه می‌کنند حالا بزرگترین آرزوی یک بسیجی چیه؟ اینه که( محافظ) سگ نگهبان یک آخوند باشه
  10
  89
  شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  وقتشه اکثریت خاموش و مذهبی وبازاری و اونیکه به فکر حساب بانکیشو ایناست ازخواب بیدارشنو بیشترازاین به ایرانو خودشون خیانت نکنن. وقت تنگو اخوندوسپاهی وطن فروش باید مثل سوسک باهاش برخورد شه.
  6
  88
  شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  TanTanMilo - دوبلین ، ایرلند

  آره خوب الان از سازمان ملل برگشتی در مورد آزادیای در ایرانم که گفتی الان وقتش بزنی مردم نابود کنی. چرا قبل از سخنرانی تو سازمان ملل دستور کشتن مردم و ندادی؟؟ شما که کم رو هم نیستین دستورشو می‌دادی بعد هم می‌رفتی از حقوق زنان و مردم ایران که به گفته ی خودت از بهترین‌ها تو دنیا هست صحبت میکردی
  4
  80
  شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  اخوند شیپیشو - اندیمشک، استرالیا

  دوستان عزیز - هر فردی که ایران هستید و به همه دیگه اطلاع رسانی کنید - این جنگ هست که افراد حر…. زاده ای چون ریسی و نظام شمیشیرو از رو بستن اگر در این جنگ نابرابر کم بیارید بقای این حیوانات را بیشتر و بیشتر کردید - در جنگ های شبانه .... بهترین و قابل دسترس ترین ....- اگر هر نفری ١-٢ تا داشته باشه حساب کنید یک جمعیت یک پدافند بزرگ و متحرک . سحر نزدیک است .
  7
  57
  شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  iraneviran - ازبکستان، ازبکستان

  رئیسی و خامنه ای دارن نفس های آخرشون رو میکشند. بزودی شال روسری زنان و دختران سرزمینم میشه طناب دار آخوند ها و سپاهی ها. بجنگ تا بجنگیم.
  6
  64
  شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  cardenas - مادرید، اسپانیا

  مردم دو جای مهم رو باید یواش یواش شروع به تصرف کنن یکی زندان اوین هستش که تمام افراد لیدر و مبارز و مفید برای این حرکت رو آزاد کنن دوم صدا و سیماست، با تصرف این دو مکان بقیه مسیر هموار میشه
  4
  63
  شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا

  دوستان، آزادی خواهان، عاشقان ایران بزرگ درود بر شما ، اگر کمی دقت کنید فعلا در این قسمت هیچ نقطه نظر منفی داده نشده، همه پارازیت ها، انگل‌ها و دلبران مفعول الحال برای گرفتن فیلم و شناسایی مردم در خیابانها هستند، جوانان و جان برکفان ایران باید در مورد تعویض لباس و کفش حتی ماسک روبنده و چفیه مراقبت کامل داشته باشند، این هزار پدران مادر صیغه رو، در مقابل مردم بی سلاح هم ترس دارند اما با داشتن مدرک یکی یکی به سراغ آنها رفته و دستگیر خواهند نمود. خواهشمندیم بیشتر مراقب باشید. برای فردای ایران به تک تک شما نیازمندیم، جانمان فدای ایران بزرگ...
  23
  44
  شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  اینها دست به کشتار میزنند و دنیا هم چشمش رو بسته به روی جنایت و فقط توییت میکنند درصورتیکه باید ترس مرگ برای این جانیان هم باشه
  3
  22
  شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  100Haloo - تهران، ایران
  رئیسی بد تر از کثافت خورده، ورق در حال برگشتنه، امیدوارم تمام سوغاتیهاش چسب زخم باشه چون نه تنها خودش بلکه کل بیت رهبری و رهبر و بسیجیها به چشب زخم احتیاج مبرم خواهند داشت
  31
  17
  شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  اسید ابراهیم .هش . هش .ارام حیوان تو تازه دو روز در امریکا بودی این یابوی تو این چنین گردو خاک راه انداخته. پس اگر جای زمامدار های امریکا بودی حتما نفس کش روی زمین نمیگذاشتی..سید ابرام. هش . هش. ارام تر حیوان
  2
  9
  شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  اقای اسید ابراهیم از فرنگ برگشته. لطفا به وزیر کشور خودت بگو این بیانیه را بگذار در کوزه و ابش را بخور. بابا تو مثل اینکه خیلی گیج تشریف داری. ریس پلیس گیلان میگوید ما چند شب است در مرز سقوط هستیم ولی تو بیانیه میدی. گفته اند روضه خوانها عقل ندارند اما تا این اندازه احمق تشریف داشتید که ما نمیدانستیم
  2
  9
  شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  سوسمار ولایت - دهلی، اتریش
  رئیسی خوندن نوشتن بلده که دستور صادر میکنه؟ این امامشو بکشم دوره گردنش دارش بزنم
  0
  10
  شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.