ایلان ماسک: استارلینک فعال می‌شود

 ایلان ماسک، کار‌آفرین آمریکاییصدای آمریکا: ایلان ماسک، کار‌آفرین آمریکایی، روز جمعه با انتشار توییتی از فعال شدن اینترنت ماهواره‌ای استارلینک خبر داد.

ساعاتی پیش از توییت ماسک، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، توییتی را درباره صدور مجوز وزارت خزانه‌داری آمریکا با هدف پیشبرد آزادی اینترنت و جریان آزاد اطلاعات برای مردم ایران و دسترسی بیشتر آنها به ارتباطات دیجیتال برای مقابله با سانسور حکومت منتشر کرد.

ماسک در توییتی بسیار کوتاه در پاسخ به این توییت نوشت: «استارلینک فعال می‌شود...»

او پیشتر و در پی تقاضای کاربران ایرانی برای ارائه پوشش اینترنت ماهواره‌ای اعلام کرده بود که به دنبال دریافت معافیت از تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی برای ارائه خدمات اینترنت به مردم ایران است.

ماسک روز دوشنبه نیز در پاسخ به یکی از کاربران ایرانی شبکه اجتماعی توییتر مبنی بر امکان ارائه خدمات اینترنت استارلینک به مردم ایران نوشت: «استارلینک در این زمینه خواستار معافیت از تحریم‌های ایران خواهد شد.»

درخواست پوشش اینترنت از طریق ماهواره درحالی مطرح می‌شود که حکومت ایران از قطع و کندکردن اینترنت به عنوان یکی از راه‌های سرکوب و قطع ارتباط شهروندان با جهان خارج در جهت کنترل نا‌آرامی‌ها بهره می‌برد.

خشم ناشی از کشته‌شدن مهسا امینی، دختر جوان سقزی، در بازداشتگاه گشت ارشاد به بسیاری از شهرها سرایت کرده و مقامات جمهوری اسلامی با قطع و کندکردن اینترنت سعی در مهار اعتراضات و قطع ارتباط میان معترضان و با جهان خارج شوند.

موسسه نت‌بلاکز که اختلال اینترنت در سراسر جهان را رصد می‌کند، گزارش کرده‌است که اینترنت در ایران کند شده و دسترسی به اینترنت در بسیاری از شهرهای کردستان به شدت ضعیف یا به طور کامل قطع شده است.

در اعتراضات آبان ۱۳۹۸ دولت برای اینترنت را در سراسر کشور برای چند روز قطع کرد.

این درحالی است که در تجربه‌ای مشابه خدمات اینترنتی استارلینک امکان دسترسی به اینترنت برای مردم اوکراین را در میانه تهاجم روسیه و اختلال در اینترنت این کشورُ فراهم کرد.

پیشتر نیز جمعی از ایرانیان ساکن خارج از کشور با وعده تقبل هزینه‌ها، از ایلان ماسک خواسته بودند که خدمات اینترنتی ماهواره‌ای استارلینک را برای شهروندان ایرانی تسهیل کند.
+133
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  دم ایلان ماسک و آمریکا گرم. دم همه جوونای کف خیابون گرم. لعنت بر خمینی گجستگ و لعنت بر خامنه ای و یکی از پدراش که تخم کثیفش رو کاشت!
  1
  14
  جمعه ۰۱ مهر ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  سعید رحیم زاده - برلین، آلمان

  جناب آقای ماسک اگر اینکار را بکنید بزرگترین خدمت رو به ایرانی ها کردید. شما هیچ وظیفه ای نداشتید در قبال ما اما معرفت شما نسبت به این حکومت دزد و دروغگو که اموال مردمش رو به فلسطین و لبنان میده و جووناش رو میکشه خیلی بیشتره. درود بر شما آقای ماسک.
  3
  50
  جمعه ۰۱ مهر ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  سارا فردوس - منچستر ، انگلستان
  خدا خیرت بده الهی مادر جان.
  1
  11
  جمعه ۰۱ مهر ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین
  سعید رحیم زاده - برلین، آلمان
  .. این میمون با این همه ثروت به زن بچه خودش نمیرسه بعد دلش برای آزادی ایرانیان بسوزه
  15
  3
  شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۰۱:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین
  تا جونت در آد!
  1
  7
  شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۰۲:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.