«تزریق ویروس اصلاح شده تبخال، سلول‌های سرطانی را نابود کرده»

بی بی سی:دانشمندان بریتانیایی می‌گویند نوع جدیدی از درمان سرطان که از یک ویروس معمولی برای آلوده کردن و از بین بردن سلول‌های مضر استفاده می‌کند، در آزمایش‌های اولیه انسانی امیدوارکننده است.

با این روش درمانی، سرطان یکی از بیماران ناپدید شد، در حالی که دیگران شاهد کوچک شدن تومورهای خود بودند.

این دارو شکل ضعیف شده ویروس تبخال - هرپس سیمپلکس - است که برای کشتن تومورها اصلاح شده است.

مطالعات بزرگ‌تر و طولانی‌تری مورد نیاز است، اما کارشناسان می‌گویند این تزریق ممکن است در نهایت راه نجاتی برای افراد بیشتری با سرطان‌های پیشرفته باشد.

کریستوف وویکووسکی، کارگر ساختمانی ۳۹ ساله از غرب لندن، یکی از بیمارانی است که در فاز یک این آزمایش توسط موسسه تحقیقات سرطان در بنیاد رویال مارزدن شرکت کرد.
سرطان کریستوف دیگر قابل تشخیص نیستاو در سال ۲۰۱۷ به سرطان غدد بزاقی مبتلا شد. با وجود جراحی و سایر درمان‌ها در آن زمان، سرطان او به رشد خود ادامه داد.

"به من گفته شد که هیچ گزینه‌ای برای من باقی نمانده است و مراقبت‌های پایان زندگی را دریافت می‌کردم. ویرانگر بود، بنابراین باورنکردنی بود که به من فرصت پیوستن به چنین آزمایشی داده شد."

به نظر می‌رسد یک دوره کوتاه درمان با ویروس، نسخه ویژه اصلاح شده ویروس تبخال که به طور معمول باعث تبخال می شود، سرطان او را از بین برده است.

«من به مدت پنج هفته هر دو هفته یکبار تزریق می‌کردم که این سرطان من را کاملا از بین می‌برد. اکنون دو سال است که از سرطان رها شده‌ام.»

تزریق‌هایی که مستقیما به تومور می‌شوند، از دو طریق به سرطان حمله می‌کنند، با حمله به سلول‌های سرطانی و ترکاندن آنها، و با فعال کردن سیستم ایمنی.

حدود ۴۰ بیمار از این درمان آزمایشی برخوردار شدند. برخی از آنها تزریقی به نام RP۲ را دریافت کردند. سایر افراد یک داروی دیگر سرطان به نام نیولوماب را نیز دریافت کردند.

یافته‌های آزمایش که در یک کنفرانس پزشکی در پاریس، فرانسه، ارائه شد، نشان می‌دهد:

• ۳ نفر از ۹ بیمار که فقط RP۲ دریافت کردند، که کریستوف نیز یکی از آنها بود، شاهد کوچک شدن تومور بودند• هفت نفر از ۳۰ نفری که درمان ترکیبی داشتند نیز از درمان سود بودند• عوارض جانبی، مانند خستگی، عموما خفیف بود

پروفسور کوین هرینگتون، محقق ارشد، به بی‌بی‌سی گفت درمان در طیف وسیعی از سرطان‌های پیشرفته، از جمله سرطان روده (مری) و نوع نادری از سرطان چشم، «واقعاً چشمگیر» بوده است.

او گفت: «در کارآزمایی‌های بالینی در مراحل اولیه به ندرت می‌توان شاهد چنین میزان واکنش خوبی بود، چون هدف اصلی این کارآزمایی‌ها، آزمایش ایمنی آنهاست و مرتبط با بیماران مبتلا به سرطان‌های بسیار پیشرفته است که درمان‌های فعلی برای آنها دیگر جواب نمی‌دهد.»

"من مشتاقم ببینم آیا همچنان با درمان تعداد بیشتری از بیماران، چنین مزیت‌هایی را خواهیم دید."

این اولین بار نیست که دانشمندان از یک ویروس برای مبارزه با سرطان استفاده می‌کنند. سیستم خدمات درمانی بریتانیا چند سال پیش یک درمان مبتنی بر ویروس سرماخوردگی به نام T-Vec را برای سرطان پیشرفته پوست تایید کرد.

پروفسور هرینگتون RP۲ را نسخه‌ای از T-Vec می‌نامد.

این نوع تغییر یافته ویروس وقتی به سلول‌های سرطانی نفوذ می‌کند، به طور موثر حکم مرگ آنها را صادر می‌کند.

دکتر ماریان بیکر، از مرکز تحقیقات سرطان انگلستان، گفت: «یافته‌های دلگرم کننده ممکن است مسیر درمان سرطان را تغییر دهد.

صد سال پیش دانشمندان کشف کردند که ویروس‌ها می‌توانند به درمان سرطان کمک کنند، اما مهار ایمن و موثر آنها چالش برانگیز بوده است.

این درمان جدید در یک آزمایش اولیه در مقیاس کوچک نویدبخش است، اکنون ما به مطالعات بیشتری نیاز داریم تا بفهمیم چقدر خوب عمل می کند.

«تحقیقات نشان می‌دهد که ترکیب چند درمان یک استراتژی قدرتمند است و درمان‌هایی از این دست می‌توانند بخشی از ابزار ما برای غلبه بر سرطان باشد."
+18
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.