سپاه اعتراضات خیابانیِ ایران را «فتنه» خواند، خواستار «برخورد عبرت‌آموز» شد

سپاه خود متهم است که در سرکوب‌های اخیر دست داردبی بی سی: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با انتشار بیانیه‌ای، ضمن حمایت کامل از نیروی انتظامی، پیش‌بینی کرده که این نیرو با «همکاری سایر نیروهای اطلاعاتی و امنیتی کشور» در مقابله با تظاهرات سراسری موفق خواهد شد.

سپاه در این بیانیه اعتراض‌های اخیر را یکی از «اقدامات نظام سلطه و صهیونیسم و پیاده‌نظام‌های داخلی آن علیه جمهوری اسلامی» توصیف کرد و خواستار برخورد قوه قضائیه با کسانی شد که به گفته سپاه در فضای مجازی «شایعه و دروغ» منتشر می‌کنند.

در این بیانیه آمده، کسانی که به دلیل جان‌باختن مهسا امینی «به ظاهر خود را داغدار ملت می‌دانند، کسانی هستند که دشمنان را به تنگ کردن حلقه تحریم علیه مردم، ترور دانشمندان، تداوم فشارهای اقتصادی و حتی حمله نظامی به کشور ترغیب کرده و می‌کنند».

در این بیانیه اگرچه معترضان به شکل مستقیم از سوی این نهاد نظامی تهدید نشده‌اند، اما همانند موضع‌گیری‌های پیشین این سازمان در برابر اعتراضاتی از این دست، تظاهرات خیابانی مخالفان، «فتنه» خوانده شده است.

در این بیانیه، اشاره‌ای به نقش سپاه پاسداران در سرکوب‌های اخیر دیده نمی‌شود و در عین حال، هم‌چون گذشته، آنچه «موفقیت‌های جمهوری اسلامی» در عرصه‌های مختلف توصیف شده، از دلایل اعتراض‌های اخیر توصیف شده است.

سپاه پاسداران از جمله نهادهای تحت نظر رهبر جمهوری اسلامی ایران است که در ساختار قدرت سیاسی نفوذ قابل‌توجهی دارد و از سوی مخالفان، به دست داشتن در سرکوب‌ها، کشتار معترضان و همچنین فساد مالی متهم است.
سپاه اعتراضات خیابانیِ ایران را «فتنه» خواند، خواستار «برخورد عبرت‌آموز» شد
رادیو فردا:سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز پنج‌شنبه، ۳۱ شهریور، اعتراضات خیابانی در ده‌ها شهر ایران پس از مرگ مهسا امینی را «فتنه» نامید و از قوه قضائیه خواست با «دروغ‌پردازان» در فضای مجازی، برخورد «عبرت‌آموز» انجام دهد.
 
بیانیه رسمی سپاه پاسداران پس از گسترش اعتراضات به دست‌کم ۸۰ شهر ایران و تشدید درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و پلیس و شهروندان خشمگین از خشونت‌ها برای اعمال حجاب اجباری صادر می‌شود که منجر به مرگ مهسا امینی، زن جوان اهل سقز در تهران، شد.
 
سپاه، نه تنها اعتراضات را «فتنه» نامیده، بلکه مدعی شده که «نظام سلطه و صهیونیسم و پیاده‌نظام‌های داخلی» آن با «القای روایت‌های جعلی و جهت‌دار به افکار عمومی» درگذشت مهسا امینی را بهانه قرار داده‌اند.
 
مهسا امینی، جوان ۲۲ ساله اهل سقز که برای دیدار با خویشاوندان، همراه با خانواده به تهران سفر کرده بود، پس از بازداشت از سوی ماموران گشت ارشاد و انتقال به ساختمان پلیس امنیت اخلاقی در تهران، بر اثر ضرب و جرح، دچار مرگ مغزی شد و روز ۲۵ شهریور درگذشت.
 
پس از درگذشت وی و تلاش رسانه‌های نزدیک به حاکمیت و مقام‌های مسئول برای تکذیب خشونت علیه این زن جوان و بیمار نشان دادن وی، اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف کشور برگزار شده و دست‌کم ۹ کشته و صدها زخمی برجا گذاشته است.
 
با این حال شدت واکنش اعتراضی مردم در خیابان‌ها در این دور از اعتراضات کم‌سابقه بوده است.
 
سپاه در بیانیه خود مدعی شده که این «فتنه» برای «انتقام» از «دستاوردهای راهبردی اخیر نظام» از جمله «عضویت جمهوری اسلامی در سازمان شانگهای و بی‌خاصیت کردن تحریم و جنگ اقتصادی دشمن و سفر الهام‌بخش ابراهیم‌ رئیسی به نیویورک و اعلام مواضع قاطع، شفاف، هوشمندانه و غروربرانگیز در اجلاس عمومی سازمان ملل متحد» صورت گرفته است.
 
این بیانیه، دفاع شهروندان از خود مقابل خشونت ماموران لباس‌شخصی و پلیس که مجهز به انواع سلاح‌های سرد و گرم هستند را نیز «رفتار خشن و داعش‌گونه» توصیف کرده است.
 
سپاه پاسداران در مقابل رفتار فرماندهان و نیروهای پلیس را «هوشیارانه، مقتدرانه و توام با درایت و خویشتن‌داری» توصیف و از آنها «تقدیر و تحسین» کرده است.
 
این نیروی نظامی، عملکرد همکاران خود در پلیس را که با استناد به ویدیوها و تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، همراه با خشونت بوده، «برگ زرین دیگری از سربلندی در صیانت از امنیت و آرامش جامعه و مردم و مقابله موفق با توطئه دشمنان» معرفی کرده است.
 
این بیانیه همچنین به صراحت از قوه قضائیه جمهوری اسلامی خواسته است تا «شایعه‌سازان و دروغ‌پردازان در فضای مجازی و حقیقی که امنیت روانی جامعه را به مخاطره می‌اندازند، شناسایی و برخورد قاطعانه، عادلانه و عبرت‌آموز با آنان انجام دهد.»
 
سپاه در عین حال مدعی شده که یکی از «علت‌های هجمه گسترده رسانه‌ای و جنایات میدانی این روزهای دشمنان» تلاش برای «تحت‌الشعاع قرار دادن حضور بی‌نظیر، شگفت‌انگیز، قدرت ساز و معنادار مردم» در راهپیمایی حکومت اربعین بوده است.
 
این در حالی است که راهپیمایی اربعین امسال، به دلیل ناکارآمدی مدیریتی جمهوری اسلامی، یکی از ضعیف‌ترین برنامه‌های حکومتی عنوان شد و علاوه بر سرگشتگی و کلافگی زائران، چندین کشته نیز بر جا گذاشت.
+19
رأی دهید
-256

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  مستانه شرق - هایدلبرگ، آلمان

  بی شرفی و ظلم شما در تاریخ ثبت خواهد شد ای شرم روزگار بر شما شیطان زاده گان ، گورتون رو گم کنید مردم شما ها رو نمیخواهند اگر غیرت داشتید باید سرتون میذاشتید زمین با رهبرتون و میمردید
  3
  117
  ‌پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  سپاه مگر از این لقمه چرب به این راحتی ها دست میکشه. مثل زالو افتادند روی ثروت ایران
  2
  117
  ‌پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه

  جمعش کردند رفت.اینترنت ایران ٢٤ساعت قطع بود.
  12
  59
  ‌پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  behran - کردستان، ایران

  سرعت گستردگی اعتراضات مردم ایران نسبت به این همه ظلم و جوری کی طی چند دهه نسبت به تک تک مردم روا داشته اند به جایی رسیده است که شهر و روستایی در ایران نمانده که فریاد حق خواهی بر نیاورند، با این سرعتی که پیش میرویم کم کم به جایی میرسیم که از کشورهای همسایه هم شهر و روستا، برای فریاد بر سر این حاکمیت قرض کنیم! فرمانده سپاهی تصور کن اگر برای یک هفته ابزار سرکوبت را جمع کنی و به مردم اجازه تجمع حق خواهی دهی، آنوقت خواهی دید که جمعیت اربعینی ات آنچنان ناچیز و کم شمارند که حتی به چشم نیایند؛ زمانی که موج این اعتراض خانه به خانه شود چه میکنی!؟ مقابل درب منزل هر بسیجی یک تانک و بر پشت بامش یک توپ و در حیاطش موشک و در اتاقهایش انبار اسلحه و مهمات بر پا میکنی!!؟ آنروز در راهست، به خود آ و به مردم بپیوند!
  16
  94
  ‌پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  سکوت یعنی هدررفتن خون نداها و هزاران نفردیگه. این سروصداها بخوابه نتیجش میشه زندان شکنجه. امیدوارم اکثریت خاموش جامعه برای سعادت خودشونم که شده فرصت سوزی نکنو هرچه زودتر تکلیف خودشونو روشن کنن وگرنه فریادرسی نیست.
  2
  97
  ‌پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  پاینده ایران - کارلسروهه، آلمان

  من از مسؤلین سایت iranuk میخواهم بپرسم که چرا نظرات ضد انسانی و توهین امیزبه مردم و اعتراضیون ایران رو که در حمایت از این رژیم فاشیستی و ضد ایرانی هست مثل نظرات همچین اشخاصی Ahmad_Jeni - برلین، آلمان و یا فاطمه زهرا- کپنهاگ ویا جناب سروان - منرآل را دراینجا به نمایش میگذارد. ایا شما نظرات طرفداران نازی و هیتلر و جنایتکاران دیگر روهم همینطوری در اینجا میگذارید و یا اجازه ندارید. چون براتون مشگل ایجاد میشه. لطفا این نظر و سوال من را تو صفحه تون بگذارید تا بقیه هم ببینن. پاینده ایران
  13
  78
  ‌پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  Chokam - ری، ایران

  ۴تا یارانه اعلام کن همه برن توی صف، تهران بزرگترین شهردنیافقط۲۰نفر اومدن چون اون۲۰نفر سبکبال بودن،بقیه ۱۹میلیون و نهصدونود هزار یه روز اگه از پول غافل بمونن از بقیه عقب می افتن، از ترس عقب افتادن از بقیه،نه از ترس سپاه.اصلا نیازی نیست به سپاه.
  83
  5
  ‌پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  cardenas - مادرید، اسپانیا

  ملت هم یه بیانیه بده بیرون که در صورت دخالت سپاه و استفاده از سلاح مردم هم فاز مبارزه مسلحانه رو آغاز میکنن.
  4
  71
  ‌پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  خوش باور - تهران، ایران

  Chokam - ری، ایران
  نشان دهنده واقعیت این که..... از گثافت صد در صد بوده و توهیچ کاه ایرانی بلکه دشمن ایران و مردمش هستی ،امیدوارم که بزودی تو .... بدست مردم به فاضلاب سپرده شوید ،
  9
  46
  ‌پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  cardenas - مادرید، اسپانیا

  گه ملت نشون بدن تا آخر ادامه میدن و مبارزه مسلحانه رو شروع کنن بلافاصله میرم ایران و کنارشون تا سرنگونی این رژیم کثیف میجنگم ، قسم میخورم ،چند نفری هستن که خودم شخصا باید خدمتشون برسم .
  1
  45
  ‌پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  لاشخورها سپاه و لباس شخصیهاش دارند میترسند بعد از این چه غغلطی بکنند که دیگه جاشون تو نظام نیست
  2
  47
  ‌پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  بر پدر خودتون و رهبرتون لعنت!
  2
  35
  ‌پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  پاینده ایران - کارلسروهه، آلمان
  از این باب که نظرات ما با قوانین سایت تناقصی ندارند. در ضمن نظرات من با استناد به علوم و فقه میباشد. مشخص شد زمانی که مکتب روان میشدی، مرتب پشت سر این و اون گپ میزدی.
  44
  6
  ‌پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  Chokam - ری، ایران
  [::خوش باور - تهران، ایران::]. تو اصلا نفهمیدی چی گفتم، چون تو هم از اونایی که باید بری توی صف یارانه. سلطه از نوع اقتصادیه، تا خرخره . برای همین کاری از دستتون بر نمیاد جز فحش.
  22
  3
  ‌پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Vafadar - برلین، آلمان

  ازاول هم معلوم بود.هیچ تغییری رخ نداده ورخ نخواهد داد.
  32
  3
  ‌پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  behran - کردستان، ایران

  پاینده ایران - کارلسروهه، آلمان
  دوست گرامی، یکی از نکات به شدت برجسته و مهم و مثبت سایت محترم ایرانیان یوکی همین عدم سانسور و اجازه اظهار نظر به همه کاربران حتی ذوب شدگان در ولایت است!
  26
  1
  ‌پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  Chokam - ری، ایران
  فقیر با گدا فرق میکنه. همه که مثل تو گدا نیستن که تا یه شربت نذری میبینن همچین بزنن کنار که سه نفر رو زیر کنن، شما همه رو عین خودتون گدا صفت میدونین.
  3
  18
  ‌پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  Vafadar - برلین، آلمان
  چقدر تو یکی شوت و هپروتی هستی
  3
  15
  ‌پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  کسی تونسته با ایران تماس بگیره یا مسیج وپیامک بزنه؟فکر نکنم.اینستاگرام و وآتس آپ هم قطعه.
  0
  3
  ‌پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  Chokam - ری، ایران
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. یکی یه شربت نذری ببینه، یکی هم مثل تو اقامت خارج ببینه. هر دو تا گدایین. اون گدای شله زرد تو گدای گرین کارت.
  3
  0
  ‌پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  آری، من تماس دارم. ولایت در امن و امان است.
  9
  2
  ‌پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  Chokam - ری، ایران
  گرین کارت!؟ ما گرین کارت رو سال ١٩٧٨ کهنه کردیم گذاشتیم زیر بچه ر..د بهش رفت بابا. تو گدایی که هنوز فکر میکنی یارانه خبریه
  2
  0
  جمعه ۰۱ مهر ۱۴۰۱ - ۰۳:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  خوش باور - تهران، ایران
  Chokam - ری، ایران
  البته تا زمانی که در سوراخی خود را پنهان کنی کاری نتوان کرد ،اما روزی خواهد رسید که یکی از ما ترا از خانه امن بیرون خواهد کشید و آنوقت سوره من شکر زیادی خوردم را هزار بار با صدای رسا تکرار نمایی و البته ....
  3
  1
  جمعه ۰۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  Chokam - ری، ایران
  [::خوش باور - تهران، ایران::]. همینجا صدای رسای تو رو پاک کردن، چون حرفی برای گفتن نداری، تازه همین کامنتای منو میبری توی جمع خودتون میگی که نشون بدی خیلی بلدی.
  0
  0
  شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.