گزارش های کوتاه ویدیویی از آخرین اخبار اعتراضات مردمی در ایران

آتش زدن ۳ خودرو پلیس در نوشهر
معترضان در نوشهر بنا بر تصاویر منتشر شده د میدان اصلی شهر نیروی انتظامی را فراری داده و سه خودروی آنها را آتش زدند. این تصاویر مربوط به امروز عصر ۳۰ شهریور است.
همچنین از این شهر در استان مازندران ایران گزارش شده که درگیری‌های خونینی میان معترضان و پلیس روی داده است.

در فیلم‌های کە از زاهدان منتشر شدە است، مردم شعار می‌دهند "ننگ ما، ننگ ما، رهبر الدنگ ما".

زاهدان: شعار ننگ ما رهبر الدنگ ما و مرگ بر دیکتاتورخبرگزاری "حال وش" کە اخبار بلوچستان را پوشش می‌دهند، از زخمی شدن حداقل سه نفر از معترضان در اثر شلیک گلوله‌های ساچمەای خبر دادە است.

درگیری تظاهرکنندگان با نیروهای امنیتی در تبریز

گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی حاکی است که در اعتراضات در شامگاه چهارشنبه در قائمشهر تعدادی بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای امنیتی کشته و زخمی شده‌اند.
 
در همین زمینه تصاویری از مجروحان و کسانی که مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌اند در شبکه های اجتماعی منتشر شده است
 
همچنین تصاویری از حضور زنان در اعتراضات قائمشهر و سوزاندن روسری‌ها منتشر شده است.
زنان قائمشهری روسری هایشان را سوزاندند
جی. کی. رولینگ خشونت ماموران امنیتی ایران را تقبیح کرد
جی‌. کی. رولینگ، خالق مجموعه داستانی پرطرفدار هری پاتر، روز چهارشنبه با بازنشر توئیتی حاوی ویدئویی از اعمال خشونت ماموران یگان ویژه جمهوری اسلامی علیه معترضان در ایران از «شجاعت» زنان معترض تمجید کرد.
 
او در ادامه توئیت خود در توصیف اقدام خشونت‌آمیز ماموران امنیتی علیه معترضان نوشت: «سبعیت پلید به‌اصطلاح پاسداران اخلاق».
 
او سپس با بازنشر توئیتی از نت‌بلاکس در اشاره به وضعیت اختلال در اینترنت ایران، با کلیه تظاهرکنندگان در ایران ابراز همبستگی کرد و نوشت که بقیه دنیا باید به گفتن نام مهسا امینی ادامه دهد.
 
نویسنده پرآوازه بریتانیایی پیشتر با بازنشر توئیتی حاوی ویدیوی شماری از زنان ایرانی که در واکنش به مرگ مهسا امینی موهای خود را کوتاه می‌کنند، این اقدام آن‌ها را ستوده بود.
مردم بابل بنرخامنه ای را پایین کشیدنددر اردبیل هم مردم به خیابان آمدەاند و شعار می‌دهند "امسال سال خونه، سید علی سرنگونه".
اظهار نظر اولیه پزشک قانونی در مورد علت مرگ مهسا امینی
مهدی فروزش، مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در اولین اظهار نظر درباره جان باختن مهسا امینی گفت: «هیچگونه آثاری از ضرب و جرح در ناحیه سر و صورت و آثار کبودی در اطراف چشم‌ها و شکستگی در قاعده جمجمه مشاهده نشده است.»
 
فروزش افزوده است: «تا این لحظه مستندات پزشکی که بتوان به آن استناد کرد صرفاً یک پرونده بستری در بیمارستان آن هم در سال ۱۳۸۶ و در سن ۸ سالگی متوفی است که این پرونده مربوط به جراحی مغز در یکی از بیمارستان‌های تهران بر روی وی است.»
 
به گفتە مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران "در کالبدگشایی تنه و شکم نیز هیچ گونه آثاری از خونریزی و یا پاره‌شدگی در احشای داخلی بدن" دیده نشدە است. این مقام رسمی پیش‌تر اعلام کرده بود که بررسی‌های تخصصی سه هفته طول می‌کشد.
 
امجد امینی، پدر مهسا در مصاحبه با رسانه‌ها هرگونه بیماری دخترش را رد کردە و گفتە بود کە "مهسا در کمال صحت و سلامت کامل بود."
در ادامه تداوم اعتراضات مردم بە مرگ مهسا امینی، دامنه تجمعات و شعارهای ضدحکومتی به به د‌ەها شهر و شهرستان رسیده است. گزارش‌های اولیه حاکی از برخورد قهر آمیز نیروهای امنیتی و کشتە و زخمی شدن چند معترض است.

بنا بر گزارش‌‌‌ها روز چهارشنبه ٣٠ شهریور، در ادامه اعتراضات عمومی بە مرگ مهسا امینی، مردم معترض در ده‌ها شهر ایران به خیابان آمدند و شعارهای ضد حکومتی سر دادند. گزارش‌های اولیه حاکی از کشتە و زخمی شدن چند شهروند است.

 گستردگی اعتراضات چهارشنبه کم سابقه بودە است. مردم در تهران، تبریز، گوهردشت کرج، مرند، مرودشت، پاکدشت، زاهدان، ارومیه، مهاباد، بوکان، قشم، گنبد کاووس، رشت، تنکابن، لاهیجان، تالش، قائم شهر، بجنورد، قوچان، شیروان، کرمانشاه، سمنان، شهرقدس، نوشهر، ایلام، آمل، همدان، رضوان شهر، اصفهان، سردشت، خرم‌آباد، نورآباد ممسنی، شوشتر، اهواز، انزلی، نیشابور، شیراز، کاشان، سنندج، سقز، مریوان، اردبیل، زنجان، لنگرود، شهر ری، مبارکه، گرمسار، زرین‌شهر، نوشهر، اسلام آباد، سیرجان، ورامین، مشهد و رباط کریم، تجمع‌های اعتراضی برگزار کردند.

گفتە می‌شود در اشنویه نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به سوی مردم معترض شلیک کردەاند. دویچەوله فارسی چند ویدیو از اشنویه دریافت کردە که در برخی از آنها صدای تیراندازی‌های پی در پی شنیده می‌شود. حداقل در دو تصویر مختلف چند معترض با بدن‌های خونی و افتاده بر زمین دیده می‌شوند.

شاهرخ حسن‌زادە، مدیر مرکز حقوق بشر کردستان ایران (چاونیوز)، در ارتباط با وضعیت اشنویه به دویچه وله گفت: «نیروهای امنیتی با استفادە از سلاح جنگی بە تجمع مسالمت‌آمیز معترضین حمله کردەاند. براساس اطلاعات ما حداقل ٢٠ تن زخمی شدەاند و دو نفر هم جان باختەاند.»

یک شاهد میدانی از اشنویه نیز به دویچه وله فارسی گفت کە حداقل "زخمی شدن ٨ معترض" را در اثر شلیک گلوله‌های ساچمەای نیروهای امنیتی دیده است.

گزارش‌ها از سقز، سردشت، ارومیه، پاوە و قوچان هم حاکی از کشتە و زخمی شدن چند معترض در اثر تیراندازی مستقیم نیروهای امنیتی است.
 
علی رغم وضعیت ناپدار اینترنت در ایران، ویدیوهای بسیاری از تجمعات امروز در شهرهای مختلف در شبکه‌های اجتماعی همرسانی شدە است.
 
در بسیاری از فیلم‌ها صدای تیراندازی، ضرب و شتم معترضان و پرتاب گاز اشک‌آور توسط نیروهای امنیتی شنیده و دیده می‌شود.
 
در تبریز، شیروان، تنکابن و نوشهر چند ساختمان دولتی و خودروی پلیس به آتش کشیده شدەاند.
+93
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  وکیل مدافع - لندن، کانادا
  آغاز سرنگونی جمهوری منحوس٬ بیرحم، آدمکش، نجس، رذل، پلید، کثیف، شرور، ضد ایران و ایرانی، شیطان صفت اسلامی آخوندهای عرب زاده اشغالگر ایران آریایی
  3
  20
  ‌چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  مردم اهواز و آبادان کجاند اونها که بهشون در این چهار دهه اینقدر ظلم شده اصلا در این دو شهر خبری نیست
  3
  22
  ‌پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۵:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.