واکنش رابرت مالی به درگذشت مهسا امینی؛ تصور کنید ایران «با رسیدن به سلاح هسته‌ای چه خواهد کرد»

درحاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، با اشاره به مرگ مهسا امینی به بی‌بی‌سی فارسی گفت که آنچه بر سر خانم امینی رفته «ظلمی غیرقابل وصف» و «کشته شدن او مصداق نقض ابتدایی‌ترین حقوق‌ شهروندی» در ایران است.

آقای مالی افزود که مرگ مهسا امینی «تاثیری عمیق بر افکار عمومی» گذاشته است. به گفته آقای مالی خانم امینی، ۲۲ ساله، «فقط به دلیل آنچه که پوشیده بوده به دست نیروهای امنیتی ارشاد بازداشت می‌شود که این نماد محرومیت مردم ایران از حق اولیه انتخاب آزادنه نوع لباس است که هرشهروند در هر جای دنیا باید از آن برخوردار باشد.»

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، افزود که به دنبال این بازداشت «مهسا در حبس کشته می‌شود که این بیدادگری و ظلمی غیرقابل وصف است.»

وی تاکید کرد که آنهایی که دست به چنین کاری زدند «باید پاسخگو باشند و حساب پس بدهند.»

آقای مالی افزود که کشوری که «حقوق بشر را اینگونه نقض می‌کند و رفتارش در منطقه ثبات را کاهش می‌دهد، تصور کنید که با رسیدن به سلاح هسته‌ای چه خواهد کرد.» وی افزود به همین دلیل است که رئیس جمهوری آمریکا خواهان احیای توافق هسته‌ای ایران (برجام) است. سخنان آقای مالی پس از چند روز تظاهرات ضد حکومتی در ایران بعد از جان‌باختن مهسا (ژینا) امینی بیان شده است؛ تظاهراتی که در آن زنان ایرانی در اقدامی کم‌سابقه و تاریخی روسری‌هایشان را از سر برداشتند و در برخی شهرها از جمله شهرهای مذهبی قم و مشهد، آنها را آتش زدند.

همزمان خبرهای زیادی از دستگیری‌های گسترده و برخورد خشن نیروهای امنیتی با تظاهرکنندگان در چند روز اخیر منتشر شده است. از جمله فیلمی که نشان می‌دهد نیروهای لباس شخصی به معترضان مستقیما شلیک می‌کنند . این اعتراض‌ها که از روز شنبه، (۱۷ سپتامبر) همزمان با خاکسپاری خانم امینی در سقز و تظاهرات در سنندج آغاز شد، واکنش‌های بین‌المللی دیگری نیز در پی داشته است.

از آن جمله امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه که گفته است در دیدارش با ابراهیم رئیسی در نیویورک، بر لزوم رعایت حقوق زنان در ایران «پافشاری» کرده است. وزارت خارجه فرانسه هم در بیانیه‌ای گفته که کشته شدن این زن ایرانی «عمیقا تکان‌دهنده» است و خواستار تحقیقات شفاف برای روشن شدن شرایط مرگ او شده است.

وزیر خارجه آلمان هم روز سه‌شنبه از حکومت ایران خواست به اعتراضات خیابانی زنان توجه کند و گفت آنها برای دفاع از حقوق انسانی خود برخاسته‌اند.

جاوید رحمان، گزارشگر حقوق بشر ویژه حقوق بشر ایران در سازمان ملل هم در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی فارسی با «شدیدترین لحن ممکن» قانون اجباری بودن حجاب در ایران را محکوم کرد.

ابراهیم رئیسی که همراه با دهها تن از دیگر رهبران جهان برای حضور در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده، قرار است روز چهارشنبه در این نشست سخنرانی کند.
+107
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  این آقای مالی نماینده ویژه در امور ایران و آقای جاوید رحمان گزارشگر حقوق بشر ایران به جز حرف زدن و توییت کردن باید در عمل کاری هم بکنند و باید کشته شدگان این چند روز را به دنیا و رسانه ها گزارش کنند و باید برای مردم ایران کاری کنند که آنها بتوانند از خودشان دفاع کنند و این جنبش این دفعه هم سرکوب نشود همانطور که از مردم اکراین حمایت میکنند باید همینکار را هم برای مردم ایران انجام بدهند
  4
  43
  ‌چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  مینا آقامحمدی - تهران، ایران

  انتقام قاسم سلیمانی را می گیریم
  76
  4
  ‌چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  ایرانی مرده پرست - لندن، انگلستان

  خفه شو کثافت آشغال هزار چهره .یکی به در میزنه یکی به تخته پدر سگ .بیشتر انگلزاده ها و تخم و ترکه های همین آخوندا توی همان امریکا زیر بال و پر و حمایت خود شما دارند آزادانه تبلیغ این حکومت کثیف را میکنن .دیگه همه میدونن که آخوند ساخته و پرداخته خود بیشرفتان هست .چرا به تروریستها و آخوندها و انگلزاده ها به راحتی ویزا میدین به مردم عادی و بدبخت ایران که میرسه نمیدین؟؟؟؟
  2
  50
  ‌چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  بیشرف‌ها ۲۰۰ هزار آخوند مفتخور کلاش با نام بسیجی سایبری تیپ عمار مثل ملخ همه جا هستند. هر صد تا را با یک سایت مشغول کرده. تصور کنید مثل فانتم را . ۲۰ لپ تاپ به او داده . در بالا هر لپ تاب یک اسم نوشته که یادش نرود چه کسی‌ است ؟ راستگو است. فانتم است. خیار است .مثل بزغاله جلوی اولی‌ جانم فدای رهبر . می‌‌دود جلوی لپ تاب دومی‌ .۲۰ منفی می‌‌دهد. قربان ریش آقا..... طرف ۵ دقیقه نیست با اسم جدید آمده ؟ یادش رفت اسمش چیست. در مطلب فاطمه سپهری اسمش " مینا آقامحمدی - تهران خ معلم، ایران " بود. اینجا یادش رفت اسمش چیست. "تهران خ معلم، ایران" را فراموش کرد شد "مینا آقامحمدی" . خود .. را شناخت که شاخ نداد. امروز باید گفت. خدا بسیجی‌ را شناختی‌ چرا دم ندادی ؟
  3
  13
  ‌چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  مینا آقامحمدی - تهران، ایران
  انتقام چی اش رو؟ توی یکی از کجا زدی بیرون؟ باز جلوگیری نکردن مومنین؟ بر طبق افاضات شماها که ژینا از بچه گی مریض بوده و سکته کرده، قاسم حمال هم از بچه گی نخود لوبیا میخورده خودش ترکیده. ضمنا دست هرکسی که اینکار رو کرده بالاخص اون موشک نازنین hellfire درد نکنه.
  3
  14
  ‌چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  وکیل مدافع - لندن، کانادا
  آغاز سرنگونی جمهوری منحوس٬ بیرحم، آدمکش، نجس، رذل، پلید، کثیف، شرور، ضد ایران و ایرانی، شیطان صفت اسلامی آخوندهای عرب زاده اشغالگر ایران آریایی
  3
  12
  ‌چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  sabbas - لندن، انگلستان
  بنابراین شما می خواهید این جنایتکاران را با درآمدهای نفتی هنگفت ایران در قدرت نگه دارید تا هرکاری را که بخواهند با ما انجام بدهند جز به دست آوردن قدرت هسته ای. واقعا که تو و رئیس جمهور بی شعورت چقدر هرومزاده و فاسد هستین.
  3
  12
  ‌چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  چه جالب، حالا آمریکای جنایتکار و قاتل طرفداری از حقوق بشر و ملت ایران می‌کنه....از توبره خورهای آمریکا که اینجا جمع هستن هم انتظار دیگه هم نمیشه داشت که با قاتل یکصدا بشن......این رابرت خلی مفنگی رو باور نکنین....دیونست طرف....آبروی خودتونو نبرین با طرفداری ازش
  2
  1
  ‌چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.