دیر غذا خوردن و خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها

دویچه وله: یک مطالعه جدید نشان داده است که دیر غذا خوردن می‌تواند ریتم شبانه‌روزی بدن شما را مختل کند و خطر ابتلا به سرطان پستان و پروستات را افزایش دهد.

به‌گزارش نشریه بریتانیایی Mirror؛ محققان موسسه سلامت جهانی در بارسلون دریافتند افرادی که تقریبا همیشه بعد از ساعت ۹ شب غذا می‌خورند و حداقل دو ساعت قبل از خواب دست از غذا خوردن نمی‌کشند، ۲۵ درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات و پستان هستند.

به‌گفته محققان، دلیل این است که متابولیسم شما در زمان عصر شروع به کند شدن می‌کند. اما خوردن غذا باعث افزایش دوباره آن می‌شود. این امر روی ساعت داخلی بدن که به ریتم شبانه‌روزی معروف است، تأثیر می‌گذارد و تصور می‌شود شانس ابتلا به سرطان پروستات و پستان را افزایش می‌دهد.

محققان اسپانیایی رژیم غذایی و سبک زندگی ۶۲۱ بیمار مبتلا به سرطان پروستات، هزار و ۲۰۵ فرد مبتلا به سرطان پستان و ۲ هزار و ۱۹۰ نفر را که سرطان نداشتند، مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند کسانی که دو ساعت یا بیشتر قبل از خواب شبانه دست از غذا خوردن می‌کشند، خطر ابتلا به سرطان را تا ۲۰ درصد کاهش می‌دهند.

این یافته‌ها در مجله International Journal of Cancer منتشر شده است.

برخی از کارشناسان معتقدند که با هماهنگ‌کردن زمان غذا خوردن با ریتم شبانه‌روزی خود، می‌توانید به کاهش وزن و افزایش انرژی و سلامت کمک کنید.

اما چطور؟ کارشناسان می‌گویند فقط زمانی که خورشید طلوع می‌کند، باید غذا بخورید زیرا برخی از دانشمندان بر این باورند که خورشید ریتم شبانه‌روزی ما را تنظیم می‌کند. در حالت ایده‌آل، این بدان معناست که ۱۲ ساعت بین آخرین وعده غذایی شما تا اولین وعده غذایی در روز بعد، فاصله باید باشد.

همچنین شما باید صبحانه و ناهار را بزرگ‌ترین وعده غذایی خود در روز و شام را کوچک‌ترین وعده غذایی خود قرار دهید. شما باید حدود ۷۵ درصد از کالری روزانه خود را قبل از ساعت ۳ بعدازظهر دریافت کنید.

سعی کنید مواد غذایی که برای شام در نظر گرفته‌اید، برای صبحانه یا ناهار استفاده کنید؛ مانند یک کاسه پاستا یا مقداری مرغ با سبزیجات. این به این دلیل است که خوردن بیشتر در وعده صبحانه، باعث سیری بیشتر شما در طول روز می‌شود.
+4
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.