سکوت مطلق خامنه‌ای درباره قتل مهسا امینی و اعتراضات مردمی به حجاب اجباری

رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه در نخستین سخنرانی خود پس از درگذشت مهسا امینی بر اثر خشونت ماموران گشت ارشاد و گسترش اعتراضات خیابانی به نقاط مختلف ایران، هیچ اشاره‌ای به این اتفاقات نکرد.

علی خامنه‌ای در آستانه آغاز سالگرد جنگ ایران و عراق که در ادبیات رسمی جمهوری اسلامی از آن با عنوان «هفته دفاع مقدس» یاد می‌شود، در جمع شماری از فرماندهان و سربازان دوران جنگ و بازماندگان قربانیان آن دوران سخن می‌گفت.

وی در حالی با بی‌اعتنایی از کنار اتفاقات روزهای اخیر گذشت که انتظار می‌رفت در سخنرانی روز چهارشنبه، ۳۰ شهریور، به این اتفاقات اشاره کند و همچون موارد بسیار در گذشته در سخنانی تکلیف نیروهای امنیتی و پلیس در برخورد با اعتراضات را مشخص کند.
شمار زیادی از هواداران حاکمیت نیز که پس از درگذشت مهسا امینی بر اثر ضرب و جرح ماموران گشت ارشاد، به جمع مخالفان نهاد امر به معروف و نهی از منکر پیوسته‌اند، در روزهای اخیر در اتاق‌های کلاب‌هاوس امیدوار بودند خامنه‌ای درباره خشونت علیه شهروندان به ویژه زنان، به نیروهای پلیس تذکر دهد.

در دیگر سو نیز این گمانه مطرح بود که رهبر جمهوری اسلامی همچون همیشه از مقوله حجاب دفاع خواهد کرد و به صورتی غیرمستقیم، فرمان سرکوب اعتراضات را به نیروهای تحت امر خود خواهد داد.

سکوت رهبر جمهوری اسلامی در حالی است که در چند روز گذشته نام او در شهرهای مختلف ایران پس از مرگ مهسا امینی در شعارها مطرح بوده و معترضان از وی با عنوان «دیکتاتور» و «ضحاک» نام برده‌ و بارها شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر داده‌اند.

وی در سخنرانی امروز خود تنها به روایت برخی خاطرات دوران جنگ ایران و عراق پرداخت و خواستار مقابله با «تحریف» واقعیات آن دوران به‌ویژه برای نسل جوانِ امروز ایران شد.

تقویت «خودباوری» در مسئولان و ایستادگی مقابل «دشمن» نیز از دیگر اظهارات وی در جمع فرماندهان نظامی بود.

این دومین سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای در هفته گذشته و پس از بالا گرفتن گمانه‌زنی‌هایی درباره وضعیت جسمی‌اش بود.

در پی افزایش گمانه‌زنی‌ها و همچنین انتشار یک گزارش در روزنامه آمریکایی نیویورک ‌تایمز درباره وضعیت جسمی وخیم علی خامنه‌ای، وب‌سایت‌های رهبر جمهوری اسلامی روز شنبه عکس‌هایی از حضور او در یک مراسم مذهبی را منتشر کردند.
+11
رأی دهید
-78

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  اگر هم بخواهد چیزی بگوید یا دروغهای احمقانه همیشگی و یا گناه کار دانستن بانو مهسا امینی خواهد بود. این اخوند کثیف و لواط کار روزهای سیاه خود را در جلوی چشمان پلیدش می بیند.
  20
  72
  ‌چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  omid haghgo - تکزاس، ایالات متحده امریکا

  خامنه ای منتظر نشسته که بلکه اعتراضات فروکش کنه وقضیه تمام بشه و الان به صلاحش نیست که با ذکر مساله مهسا امینی قضیه را مهم جلوه بده اما اگر مردم به اعتراضات ادامه بدهند و به گلوی خامنه ای فشاربیشتری وارد کنند حضرت آقا هنگامی که احساس خفگی کرد انوقت زبانشان باز خواهد شد البته برای فریب مردم تا قضیه را جور دیگری جمع کنند. ادامه اعتراضات نه تنها زبان بلکه کمر ایشان را خواهد شکست. امیدوارم این اتفاق هر چه زودتر بیافتد.
  3
  69
  ‌چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  TanTanMilo - دوبلین ، ایرلند

  این کثافت در مورد حقوق بشر تو آمریکا حرف میزنم ولی در مورد حقوق بشر تو مملکتی که خودش حکومت می‌کنه لال میشه و انگار اصلا خبری نشده
  3
  67
  ‌چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا

  دوستان گرامی آریا منش هم‌رزمان، عاشقان ایران زمین و تبری جویان از مشتی هزار پدر و مادر صیغه رو و اشغالگر سرزمین پاک اریاییمان درود فراوان بر شما. من واقعا در درک این حقیقت مشکل دارم که هنوز اراجیف یک مشت مادر حرمله عمامه به سر را هر روز به عنوان خبر گوش مکنیم و یا میبینم، اهمیت می‌دهیم و نظرات خود را که گاهی می‌نویسیم و بیشتر مواقع به حماقت آنها می‌خندیم. اگر فقط سکوت و خشم توام با بی اعتنایی خود را ابراز کرده و در موقع لزوم با خشم خود همانگونه که بانوان آریایی منش ما با سوزاندن لچکهای زوری خشم خود را ابراز کردند، ما نیز می‌توانیم کمتر اهمیت دهیم و آرام آرام بجای نام بردن از خیابان‌ها و اماکن عمومی جدید، نامهای زمان در افتخار پهلوی را ذکر کنیم، آرام آرام و بدون کمترین هزینه و خونریزی این قوم لواط کار، فاحشه پرور، بی اصالت را از سرزمین مقدس مان بیرون خواهیم نمود. پاینده باد پرچم سه رنگ ایران با آرم باستانی ایرانی آریایی شیرو خورشید، مرده باد اشغالگران بی وطن 🌹🌿🌱🤗🙏
  3
  36
  ‌چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  بدرک واصل شده !
  2
  31
  ‌چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zavareh - رودسر، ایران

  حال که مردم ما به حق و با تمام وجود اصل نظام پلید ولایت فقیه را نشانه گرفته اند شایسته نیست شما با چنین تیتر زدنهایی مبارزات آنان را در حد حجاب اجباری پایین آورید.
  2
  31
  ‌چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک

  این مرتیکه الدنگ خودش رو برای جورج فلوید جر داد ولی برای ژینا خفقون گرفته. بیخود نیست همه میگن آخوندها وطن فروشن.
  2
  29
  ‌چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  وکیل مدافع - لندن، کانادا
  آغاز سرنگونی جمهوری منحوس٬ بیرحم، آدمکش، نجس، رذل، پلید، کثیف، شرور، ضد ایران و ایرانی، شیطان صفت اسلامی آخوندهای عرب زاده اشغالگر ایران آریایی
  1
  8
  ‌چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  sabbas - لندن، انگلستان
  این جنایتکار فاسد بی شرف جرأت ذکر نام او را ندارد.
  1
  9
  ‌چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.