رئیس جمهور ترکیه از سفر رسمی و قریب‌الوقوع خود به اسرائیل خبر داد

 رجب طیب اردوغان برای شرکت در مجمع سازمان ملل به نیویورک رفته استرادیو فردا: در ادامه روند بهبود روابط آنکارا و تل‌آویو، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، روز دوشنبه خبر داد که یک سفر برنامه‌ریزی شده به اسرائیل را بسیار زود عملی خواهد کرد.

آقای اردوغان که برای شرکت در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده، روز دوشنبه، ۲۸ شهریور، در یک سخنرانی در برابر اعضای سازمان‌های یهودی آمریکایی، با اعلام تدارک سفر رسمی خود به اسرائیل، همچنین تاکید کرد که یهودستیزی «جرم علیه بشریت» است.

همزمان رسانه‌های اسرائیل گزارش دادند که یائیر لاپید، نخست ‌وزیر موقت اسرائیل، که او هم برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل راهی نیویورک شده، با آقای اردوغان در حاشیه این اجلاس دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

هرچند اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل، که مقامی تشریفاتی دارد چند ماه پیش با سفر به ترکیه سهم زیادی در حل بحران عمیق دو کشور داشت، اما ملاقات اردوغان – لاپید، نخستین دیدار میان رهبران دو کشور در ۱۴ سال اخیر خواهد بود.پس از یک دوره طولانی بحران‌های عمیق، روند بهبود و ارتقای مناسبات دو کشور در روزهای گذشته سرعت گرفته و اسرائیل روز ۲۸ شهریور از انتصاب سفیر جدید خود در آنکارا خبر داد.

وزارت خارجه اسرائیل خانم ایریت لیلیان را که در دوره اخیر دبیر سفارت در آنکارا بود، به پست سفارت ارتقا داده است.

وزارت خارجه ترکیه نیز پیشتر گفته است که به زودی سفیر جدید این کشور برای اعزام به تل‌آویو را معرفی خواهد کرد.

ترکیه و اسرائیل هفته گذشته قرارداد از سرگیری پرواز شرکت‌های هوایی اسرائیلی مانند «ال‌عال» و «ارکیا» در مسیرهای مختلف هوایی بین دو کشور را نهایی کردند تا این پروازها در روزهای آینده و در آستانه اعیاد پاییزه یهودیان عملی شود.

در ۱۲ سال گذشته تنها شرکت‌های هوایی ترکیه بین دو کشور پروازهای منظم روزانه داشتند.

کوشش آقای اردوغان برای بهبود و گرم کردن مناسبات همه‌جانبه با اسرائیل و همچنین بیان دیدگاه‌های صریح او در نکوهش یهودستیزی، از مدتی پیش در آستانه نزدیک شدن انتخابات ترکیه سرعت گرفته است.

همزمان آقای اردوغان در ماه‌های اخیر انتقادهای تند گذشته خود از اسرائیل با هدف حمایت از فلسطینیان را نیز تکرار نکرده است.

اما همکاری اطلاعاتی گسترده ماه‌های اخیر دو کشور در شناسایی و خنثی کردن «باندهای تروریستی ایران» که اسرائیل تاکید داشت سازمان اطلاعات نظامی سپاه برای «کشتن و ربودن گردشگران اسرائیلی» به ترکیه اعزام کرده، یکی از عوامل مهم در نزدیک شدن دوباره ترکیه و اسرائیل به یکدیگر بود.
+18
رأی دهید
-26

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.