زنان ایرانی در اقدامی تاریخی روسری‌هایشان را سوزاندند


در ساری، سوزاندن روسری‌ها با تشویق دیگر معترضان همراه شده استدر چهارمین روز اعتراض‌هایی که بعد از جان‌باختن مهسا (ژینا) امینی آغاز شده، زنان ایرانی در اقدامی کم‌سابقه و تاریخی روسری‌هایشان را از سر برداشتند و در برخی شهرها، آنها را آتش زدند.
تصاویر شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که عموما برداشتن روسری یا آتش‌زدن آن با تشویق گروه قابل توجهی از شهروندان روبه‌رو می‌شود.

دستکم در یکی از ویدئوها، یکی از زنان معترض در شهر کرمان، موهایش را در انظار عمومی می‌برد. این اعتراض او با حمایت گسترده معترضان روبه‌رو می‌شود که شعار می‌دهند: «باغیرت».
اگرچه خبررسانی درباره اعتراض‌های سراسری در ایران با دشواری‌هایی روبه‌روست، اما بررسی‌های بی‌بی‌سی نشان می‌دهد که این اعتراض‌ها برای چهارمین روز پیاپی در شهرهای بزرگ نظیر تهران، مشهد، کرمان، بندرعباس، قم، کرمانشاه، زنجان، ساری، رفسنجان و قزوین برگزار شده‌اند.

همزمان حضور سنگین نیروهای امنیتی نیز از ویدئوهایی که شهروندان موفق شده‌اند مخفیانه ضبط کنند در بسیاری از شهرها مشهود است.

برخی از این اعتراض‌ها با سرکوب خشونت‌بار نیروهای امنیتی روبه‌رو شده و مقام‌های دولتی تایید کرده‌اند که تاکنون دستکم سه تن از معترضان نیز کشته شده‌اند.

از جمله در یکی از ویدئوها از همدان، ماموران پلیس دیده می‌شوند که با باتوم به سوی معترضان هجوم می‌آورد و یکی از ماموران به شکل مستقیم به سوی معترضان شلیک می‌کند.
در جزیره کیش مانند بسیاری دیگر از نقاط ایران تظاهرات بعد از غروب آفتاب و فرارسیدن شب نیز ادامه داشته استتصاویر بسیاری نیز از مقاومت معترضان در برابر نیروهای امنیتی، پلیس و لباس‌شخصی‌ها منتشر شده است.

این اعتراض‌ها از روز شنبه و همزمان با خاکسپاری مهسا (ژینا) امینی در سقز و تظاهرات در سنندج آغاز شد و تا روز سه‌شنبه به شهرهای بیشتری رسید.

موج گسترده اعتراض‌های این چهار روز واکنش‌های بین‌المللی نیز در پی داشته است.

از آن جمله امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه که گفته است در دیدارش با ابراهیم رئیسی در نیویورک، بر لزوم رعایت حقوق زنان در ایران «پافشاری» کرده است.

همچنین جاوید رحمان، گزارشگر حقوق بشر ویژه حقوق بشر ایران در سازمان ملل نیز در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی فارسی با «شدیدترین لحن ممکن» قانون اجباری بودن حجاب در ایران را محکوم کرد.

او همچنین از حکومت ایران خواست تا از خشونت علیه معترضان در ایران دست بکشد.

نادا النشیف، سرپرست دفتر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز گفت گزارش‌هایی موجود است که نشان می‌دهد مهسا امینی توسط ماموران گشت ارشاد «از ناحیه سر مورد ضرب و شتم قرار گرفته» و به خوردو کوبیده شده است.

سازمان ملل از رهبران جمهوری اسلامی خواست تا به شهروندان اجازه بدهند تا به شکل مسالمت‌آمیز اعتراض خود را نشان دهند.

معترضان در این اعتراض‌ها شعار می‌دهند:

    استقلال، آزادی، حجاب اختیاری
    مرگ بر دیکتاتور
    توپ، تانک، فشفشه، آخوند باید گم بشه
    این همه سال جنایت، مرگ بر این عدالت
    نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم
    می‌کشم، می‌کشم، آنکه خواهرم کشت
    ایرانی، می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد
    بی‌شرف، بی‌شرف
    ایرانی با غیرت، حمایت، حمایت
    مجتبی، بمیری، رهبری رو نبینی
    مرگ بر ماشین گشت ارشاد

در اعتراضی متفاوت گروه هکری عدالت علی اعلام کرد که سایت ستاد امر به معروف و نهی از منکر را هک کرده است.

این گروه نوشته است هدفش رساندن صدای مردم به گوش مقامات است و به آنها می‌گوید که فرصت زیادی برایشان باقی نمانده و با «ایجاد رعب و وحشت فقط آتش خشم مردم را شعله ورتر» می‌کنند.

این گروه بعد از هک عکس مهسا امینی را در صفحه اول این سایت قرار داده است.

در تهران با وجود حضور نیروهای امنیتی از میدان ولیعصر تهران گزارش شده که تجمعی برگزار شده است؛ شاهدان می‌گویند که نیروهای ضد شورش از باتوم و گاز اشک‌آور برای متفرق کردن مردم استفاده می‌کنند.

‌معترضان تهرانی برای سومین روز به خیابانها آمده‌اند و شعارهای اعتراضی سر داده‌اند؛ برخی از آنها در سطح خیایان نزدیک پارک لاله آتش روشن کرده‌اند.

بعضی گزارش‌ها حاکی از آنست که اینترنت همراه در تهران قطع شده است.

در ویدیوی دیگری که منتشر شده دو معترض با صورت پوشیده بنر مهسا امینی را از پل عابر پیاده بر روی اتوبان نواب تهران آویزان می‌کنند.

همزمان امجد امینی، پدر مهسا امینی تمامی اظهارات فرمانده نیروی انتظامی ایران را رد کرده است.

آقای امینی در گفتگویی با « رویداد ۲۴» گفته: «لباس مهسا هیچ مشکلی نداشت. ایشان (حسین رحیمی) می‌گویند لباس مهسا با لباسی که در فیلم دوربین‌ها به تن دارد کاملا متفاوت است، بنده می‌گویم این حرف کذب است و اصلا چنین چیزی وجود ندارد.»

نیروی انتظامی ایران پیشتر گفته بود «هیچ برخوردی با مهسا صورت نگرفته و او صرفا برای توجیه به مقر گشت ارشاد برده شده است.» حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی دیروز به خبرنگاران گفته بود: «لباس مهسا با لباسی که در فیلم دیده می‌شود، کاملا متفاوت است.»

این در حالی است که یک نماینده مجلس شورای اسلامی هم «بدحجابی» خانم امینی را رد کرده است.

جلال رشیدی کوچی گفته: «این بنده خدا که حجابش مشکلی نداشت. در مقایسه با عرفی که در جامعه جاافتاده ایشان جز افرادی بود که حجاب بدی هم نداشت. ای کاش این فیلم پخش نشده بود.»

قانون اجباری بودن حجاب، از جمله قوانینی است که روحانیون و اسلامگرایان در ایران، از زمانی که قدرت را قبضه کردند با شدت آن را اجرا می‌کنند.

اما این قانون در کنار دیگر محدودیت‌های گسترده‌ای که با استناد به «اسلام» در ایران اجرا می‌شوند، همواره با مخالفت عمومی روبه‌رو بوده است.

حالا در پی جان‌باختن مهسا امینی که به اتهام «بدحجابی» دستگیر شده بود، خشم عمومی علیه حکومت جمهوری اسلامی بیش از گذشته علنی شده و روز سه‌شنبه، خیابان‌های شهرهای مختلف کشور شاهد تظاهرات مخالفانی بود که خواستار پایان دادن به اجرای چنین قوانینی هستند.
+144
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  از ابتدای آفرینش انسان، شیطان همواره در تلاش است تا انسان را با شیوه‌های گوناگون ازمسیر خداوند متعال باز دارد و به بیراهه ی گمراهی سوق دهد. وسوسه‌های شیطانی و ترغیب انسان به انجام گناه از مهمترین اهداف شیطان است که با شیوه‌ها و ترفندهای مختلف می تواند بر انسان تسلط پیدا کرده و او را از راه حق منحرف نموده و به سوی وادی ظلمات سوق دهد. درست همانند همین‌ صحنه‌ها که در ویدئو شاهد هستیم.
  76
  56
  ‌سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  اخوند شیپیشو - اندیمشک، استرالیا
  مردم ایران باید مسلحه بشن - وقتی بینند مردم میتوانند از خودشون دقاع کنن دیگه کار این حیوانات خون اشام تمومه - باید پادگان ها بگیرند - از تیر و کمان - ککتول ملتوف استفاده کنند - تنها راه نجات مردم - همبستگی و با هم بودن - دنیا نمیخواد این رژیم خونخوار از ایران برود - خودمون باید نابودشون کنیم . دنیا مفت داره از این حیوانات حاکم بر ایران استفاده میکنه . مردم بپا خیزید .
  1
  13
  ‌سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  ای بابا حالا اون یامین پور پاچه خوار که نگران بود امروز که زنی روسری اش رو سر نیزه میکنه فردا شورتش رو سر نیزه میکنه، نگران نشه که فردا خواهرش و ننه اش شورتشون رو آتیش بزنند
  22
  23
  ‌سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  بهارم خون دختر دارد امشب. فغان مرگ در سر دارد امشب . چنین ماتم عزای عقل و دین است. به بارش خون اخگر دارد امشب. . کامران فرزان
  21
  31
  ‌سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  هیچی به اندازه کشف حجاب اختیاری خوب نیست
  18
  26
  ‌سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۶
  sabbas - لندن، انگلستان
  درود بر زنان و مردان شجاع و دلیر ایرانی و ایران دوست.
  25
  38
  ‌سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  حق گو لندن - لندن، انگلستان
  با مبارزه مدنی نمی‌شود کار بجایی برد . اینها از سرچشمه ولایت وقیح هستند ! یعنی وقاهت دارند و شرمنده نمی‌شوند که بیخیال بشوند و گورشان را گم کنند . فقط باید امید داشت به مبارزه مسلحانه .
  1
  12
  ‌سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  cardenas - مادرید، اسپانیا
  تا وقتی اسلحه دست نگیرید هیچ فایده ای نداره و فقط کشته و تلفات میدید.
  1
  11
  ‌سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  cardenas - مادرید، اسپانیا
  اعتراض نمکنید میکشن و زندان میکنن اعتراض میکنی هم میکشن و زندان میکنن. اسلحه دست بگیرید و از خودتون دفاع کنید. اونا میکشن شما چرا نکشید؟ خونهاشون رو برای خودشون و خانوادشون نا امن کنید.
  1
  11
  ‌سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  وکیل مدافع - لندن، کانادا
  sabbas - لندن، انگلستان
  آغاز سرنگونی جمهوری بیرحم، آدمکش، نجس، رذل، پلید، کثیف، شرور، ضد ایران و ایرانی، شیطان صفت اسلامی آخوندهای عرب زاده اشغالگر ایران آریایی
  1
  5
  ‌سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  سارا فردوس - منچستر ، انگلستان
  . یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک. خفه بمیر تو‌ بوگندو.
  0
  10
  ‌سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  ننگ بر علی خائنه ای. تا اخوند کفن نشود این وطن وطن نشود. جای اخوند و دینش تو توالت تاریخه
  0
  8
  ‌سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۳:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  کاش عمامه آخوند ها را هم به آتش بکشند، روی سرشون البته!
  1
  9
  ‌سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  باید اتیش بزنن بگن بشینین روش
  0
  3
  ‌چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۲:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zavareh - رودسر، ایران
  پیام مهم به مردم دلاور و بپا خواسته ایران: هم اکنون دست نیروهای سرکوبگر بعلت حضور رئیسی ۶ کلاسه در نیویورک بسته است و اجازه ندارند که با تظاهرکنندگان آنگونه که میخواهند با خشونت برخورد کنند. و تردید نکنید که به محض خروج رئیس جمهور سه دکتره از آمریکا، سرکوبها خشن تر خواهند شد. از اینرو خیزش و نابودی کامل حکومتیان را بایستی هر چه زودتر به سرانجام رساند.
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.