مهسا امینی؛ معترضان دوباره در شهرهای ایران به خیابان آمدند

دویچه وله: دامنه اعتراضات به مرگ مشکوک مهسا امینی بعد از بازداشت توسط گشت ارشاد، گستردە‌تر شدە است و در چهارمین روز این آن چندین شهر ایران صحنه برگزاری تجمعات و شعارهای ضد حکومتی هستند. در کرمانشاه به سوی معترضین تیراندازی شدە است.
بنا بر گزارش‌ها، در چهارمین روز از اعتراضات عمومی به کشتە شدن مشکوک مهسا امینی بعد از بازداشت توسط گشت ارشاد، دامنه اعتراضات گستردە‌تر شدە است و مردم در چندین شهر به خیابان آمدەاند.

براساس تصاویری کە در فضای مجازی منتشر شدەاند، تجمع‌های اعتراضی در شهرهای تهران، کرج، رشت، کرمان، زنجان، قزوین، قم، اراک، بندرعباس، سبزوار، سنندج، ایلام، کرمانشاه و سقز در حال برگزاری هستند.

شبکه‌حقوق بشر کردستان گزارش دادە کە ماموران امنیتی در شهر کرمانشاه به سمت مردم معترض تیراندازی کردەاند و تعدادی از شهروندان معترض در اثر برخورد گلوله‌های ساچمەای زخمی شدەاند.

گزارش‌ها از اراک هم حاکی از آن است کە نیروهای امنیتی با شلیک گاز اشک‌آور سعی در متفرق کردن معترضان دارند.
در بیشتر تجمع‌ها مردم شعارهای "مرگ بر دیکتاتور" و "ننگ ما، رهبر الدنگ ما" را سر می‌دهند.

در ویدیوی کە بە دویچە وله فارسی رسیده است، شماری از زنان در زنجان روسری‌های خود را برداشتەاند و علیه حجاب اجباری شعار می‌دهند.

اعتراضات روز سه شنبه همانند روز گذشتە از دانشگا‌ه‌ها آغاز شد. دانشجویان در دانشگاه‌های شهرهای مختلف شعار‌های ضد حکومتی سر دادند.

دانشجویان دانشگاه علم‌وصنعت، بهشتی، خوارزمی، تهران و علامه در استان تهران و دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دانشگاه یزد و دانشگاه اصفهان تجمع اعتراضی برگزار کردند.
دانشجویان در دانشگاه علم و صنعت تهران شعار "مرگ بر ماشین گشت کشتار" را سر دادند.

یک شاهد عینی در تبریز به دویچە ولە فارسی گفت کە مردم معترض علی‌رغم حضور گستردە نیروهای امنیتی و یگان‌ ویژه به تجمع خود ادامه و شعارهای ضد حکومتی سر می‌دهند. به گفتە این شهروند نیروهای امنیتی اقدام به شلیک گاز اشک‌آور و گلوله‌های ساچمەای کردەاند و به همین دلیل در حوالی میدان "شهناز" درگیری‌های ایجاد شدە است.

همچنین یک شاهد عینی از کرمانشاه به دویچەوله فارسی گفت کە نیروهای امنیتی با شلیک گاز اشک‌آور و گلولە‌های ساچمەایی به مردم معترض حمله کردەاند.

تصاویر زیادی از اعتراضات روز سه‌شنبه به دویچە وله فارسی رسیده است. دویچە وله مستقلا امکان تایید آنها را ندارد.

در یکی از این تصاویر دیده می‌شود کە نیروهای امنیتی به داخل یک ایستگاه مترو در تهران گاز اشک‌آور پرتاب کردەاند. به همین دلیل برخی از معترضین مصدوم شدەاند. مردم حاضر در ایستگاه مترو شعار می‌دهند "مرگ بر دیکتاتور".

در تجمعی دیگر در تهران معترضان در شعار می‌دهند "امسال سال خونه، سید علی سرنگونه".

همچنین براساس تصاویر منتشر شدە در ساری و قم شماری از زنان روسری‌های خود را برداشتە و علیه حکومت شعار می‌دهند.

از رشت خبر می‌رسد کە تجمع‌های اعتراضی با خشونت و درگیری همراه بودە است. براساس برخی از تصاویر در این شهر یک موتورسیکلت نیروهای یگان‌ویژه به آتش کشیده شدە است. تصاویر مشابهی از مشهد هم منتشر شدە است.

گفتە می‌شود کە در قزوین، زنجان، مریوان، اراک هم درگیری‌های رخ دادە است.
+106
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  بهارم خون دختر دارد امشب. فغان مرگ در سر دارد امشب . چنین ماتم عزای عقل و دین است. به بارش خون اخگر دارد امشب. . کامران فرزان
  4
  31
  ‌سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  shirzan - برلین، آلمان

  دوستان دقت کردید از زمانی که روسیه درگیر جنگ در اکراین شده و دیگه نمیتونه مثل سابق حامی جمهوری شیطانی علی خامنه ائی باشه، چقدر این رژیم ضعیف تر شده، شاید الان بهترین زمان برای خلاص شدن از دست این ضحاک زمان باشیم
  2
  40
  ‌سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  22Mehrzad - زابل، ایران
  این حکومت مدنی نیست و تظاهرات و مردم بی گناه رابه خاک و خون میکشد ،پس قیام و تظاهرات مسلحانه بهتربن راه مقابله با سگان ولایی می باشد.
  17
  26
  ‌سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  TanTanMilo - دوبلین ، ایرلند

  بسیجیا حرومی تو سایت چی شد از وقتی که شلوغ شده دیگه وقت ندارید به اینجور اخبار و کامنتاش منفی بدین دیگه. آره دیگه اینهمه تو سال مفت خوری میکنید اینجور موقع ها نیازتون دارن دیگه
  2
  24
  ‌سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zavareh - رودسر، ایران
  رمز رسیدن به آزادی و پیروزی استمرار در مبارزه و ماندن در کف خیابان تا براندازی کامل این حکومت بیرحم و اشغالگر است.
  17
  27
  ‌سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  [::22Mehrzad - زابل، ایران::]. مطمئن باش هر کی بهت منفی میده سگ ولایی هست پس منفیات رو می‌شماریم ببینیم چند تا سگ ولایی تو این سایت هست
  0
  12
  ‌سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  این مزدورها دو یا فوقش سه نفر بیشتر نیستند منتهی با وی پی ان پشت سر هم لوگ این میکنند در عرض پنج دقیقه صد تا منفی به مخالفان و صد تا مثبت به خودشون میدهند ....
  0
  2
  ‌سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.