کشته شدن ۴ نفر و زخمی شدن ۸۵ نفر در اعتراضات مردمی استان کردستان

گزارش‌ها حاکی از کشته شدن دستکم ۴ نفر در کردستان: «خاکسپاری شبانه دو تن از کشته شدگان»
شبکه حقوق بشر کردستان عکس‌های سه شهروندی را که در تجمعات دیروز کشته شدند منتشر کرده است. فواد قدیمی و محسن محمدی در شهر دیواندره کردستان و رضا لطفی در شهر دهگلان در اثر تیراندازی نیروهای امنیتی و ضد شورش کشته شدند.
 
همچنین گزارش شده که فریدون محمودی اهل سقز هم در اعتراضات دوشنبه کشته شده است.
 
سایت هه‌نگاو می‌گوید که «به دلیلی فشار نهادهای امنیتی» مراسم خاکسپاری فریدون محمودی اهل سقز و محسن محمدی اهل دیواندره «شبانه و بدون برگزاری هیچ مراسمی برگزار شد.»
 
شبکه حقوق بشر کردستان هم می‌گوید که دیروز و دیشب «در نتیجه تیراندازی ماموران به سمت معترضان، بیش از ۸۵ تن مجروح و دست‌کم ۲۰۰ نفر بازداشت شدند.»
 
تجمعات و اعتراضات به مرگ مهسا امینی از صبح دوشنبه شدت یافته و شاهدان از سرکوب شدید معترضان خبر می‌دهند.
بسیاری از شهرهای ایران، شب گذشته شاهد تجمع‌های اعتراضی نسبت به مرگ مهسا امینی بود. برخی از این تجمع‌ها به درگیری شدیدی میان مردم و نیروهای امنیتی انجامید. منابع حقوق بشری از جان‌باختن چهار نفر در کردستان خبر می‌دهند.

شامگاه دوشنبه ۲۸ شهریور بسیاری از مردم در شهرهای مختلف ایران در اعتراض به مرگ مهسا امینی دست به تجمع اعتراضی زدند. در شبکه‌های اجتماعی، تصاویر و ویدئوهای پرشماری از این تجمع‌ها منتشر شده که نشان می‌دهد بسیاری از این تجمع‌ها با سرکوب شدید ماموران امنیتی، مواجه شده است.

آنگونه که در تصاویر و ویدئوها دیده می‌شود، تجمع اعتراضی در مناطق مرکزی تهران همچون میدان ولیعصر، خیابان حجاب و بلوار کشاورز به درگیری میان ماموران امنیتی و معترضان انجامید و نیروهای امنیتی برای متفرق کردن جمعیت معترض از گاز اشک‌آور و باتوم استفاده کردند.‌

 ماموران امنیتی با باتوم، حتی شماری از شهروندان حاضر در محل را که در تجمع حضور نداشتند، مورد ضرب و شتم قرار دادند.

در یکی از پربازدیدترین ویدئوها از درگیری‌های شب گذشته، ماموران امنیتی با خودروی آب‌پاش به میان معترضان در میدان ولیعصر آمدند اما معترضان بویژه زنان با مقاومت در برابر آن، این خودروی آب‌‌پاش را وادار به عقب‌نشینی کردند.
کاربران در شبکه‌های اجتماعی، شمار تجمع‌کنندگان در خیابان‌های مختلف پایتخت ایران را ''هزاران نفر'' برآورد کرده‌اند.
صف‌آرایی نیروهای امنیتی در مقابل معترضان در تهران (شامگاه دوشنبه ۲۸ شهریور)بهمن دارالشفایی، روزنامه‌نگار و مترجم در تهران، در صفحه خود در توییتر از مشاهده‌های خود درباره درگیری‌های دیشب، نوشته ''شمار تجمع‌کنندگان در هر کدام از تقاطع‌های فلسطین-قدس و ۱۶ آذر بیش از دو هزار نفر'' بوده است.
به نوشته او، ماموران امنیتی برای متفرق کردن مردم از گاز اشک‌آور استفاده کردند اما معترضان در واکنش برای کاهش اثر گاز اشک‌آور، سطل آشغال‌ها را آتش زدند.

او می‌نویسد که در میان ماموران امنیتی، ''حدود پنجاه شصت نیروی زن چادری'' هم حضور داشتند.

بسیاری از زنان حاضر در این تجمع‌ها به نشانه اعتراض به حجاب اجباری و مرگ مهسا امینی، حجاب از سر برداشتند.

معترضان شعارهایی همچون ''مرگ بر دیکتاتور''، ''زن، زندگی، آزادی''، ''مرگ بر جمهوری اسلامی'' و ''می‌کشم، می‌کشم/ هر آنکه خواهرم کشت'' سر دادند.

''ایرانی بسه دیگه/ غیرتت را نشون بده''، ''چشم و چراغ ایران/کردستان، کردستان''، ''می‌جنگیم، می‌میریم/ ایرانو پس می‌گیریم'' و ''این آخرین پیامه / هدف خود نظامه'' از دیگر شعارهای معترضان بوده است.

همچنین تصاویر و ویدئوهایی از به آتش کشیدن یک موتور سیکلت نیز منتشر شده است.
تصویری از به آتش کشیدن یک موتورسیکلت در جریان اعتراض‌ها در تهران (شامگاه دوشنبه ۲۸ شهریور)کاربران در شبکه‌های اجتماعی از بازداشت بسیاری از معترضان خبر می‌دهند اما تاکنون آمارهای رسمی درباره شمار بازداشت‌شدگان اعلام نشده است.

از جمله بازداشت‌شدگان، مهناز محمدی، فیلمساز و فعال حقوق زنان است که عصر روز دوشنبه ۲۸ شهریور همراه با تعداد دیگری از فعالان حقوق زنان در یک تجمع اعتراضی در تهران بازداشت شد.
تجمع‌های اعتراضی در شهرهای مختلف ایران
تهران تنها شهری نبود که دیشب شاهد تجمع‌های اعتراضی بوده است.

هم‌زمان با پایتخت ایران، در بسیاری از شهرهای دیگر همچون مشهد، گوهردشت کرج، اصفهان، ایلام، رشت و شهرهای مختلفی در استان کردستان نیز مردم به خیابان‌ها آمدند.

از رشت خبر می‌رسد که شمار زیادی از مردم در خیابان گلسار این شهر دست به تجمع زدند. در یکی از ویدئوها دیده می‌شود که معترضان در رشت، نیروهای امنیتی را وادار به عقب‌نشینی کرده‌اند.

در اصفهان نیز معترضان بر بستر رود خشک‌شده زاینده‌رود شعارهای تندی علیه جمهوری اسلامی و رهبر آن، علی خامنه‌ای سر دادند. این تجمع‌کنندگان در شعارهای خود همچنین خواستار پیوستن سایر مردم به موج اعتراض‌ها شدند.

ویدئوهای منتشر شده حاکی از آن است که بسیاری از مردم نیز از داخل اتومبیل‌های خود، با معترضان همراهی می‌کردند و شعار سرمی‌دادند.
اعتراض‌های گسترده در کردستان
در کردستان نیز شهرهای مختلف این استان، شاهد تجمع‌های اعتراضی گسترده‌ای بوده است.

از جمله در سقز، زادگاه مهسا امینی ویدئویی منتشر شده که معترضان، پرچم جمهوری اسلامی را پایین کشیده‌اند.

گزارش‌ها از دیواندره حاکی از آن است که ماموران امنیتی به روی معترضان در این شهر، شلیک کرده‌اند و در نتیجه آن، دو نفر جان باختند.

در ویدئوهای منتشر شده از اعتراض‌ها در این شهر، صدای مستمر شلیک گلوله به گوش می‌رسد. سازمان حقوق بشری هه‌نگاو گزارش داده که در جریان درگیری‌های شب گذشته، دو نفر در سقز و دو نفر نیز در دیواندره جان باختند.

این گزارش همچنین می‌افزاید که شامگاه گذشته و در ۹ شهر مختلف در کردستان، جمعا ۷۵ نفر زخمی شدند.

برخی گزارش‌ها، هویت یکی از جان‌باختگان در سقز را فریدون محمودی و دو جان‌باخته دیگر در دیواندره را محسن محمدی و فوآد قدیمی اعلام کرده‌اند.

با این حال، برخی گزارش‌ها و کاربران حاضر در اعتراض‌ها می‌گویند بسیاری از معترضان به دلیل شلیک و ضرب و شتم از سوی ماموران امنیتی، در شرایط ناگواری به مراکز درمانی منتقل شده‌اند و از این‌رو، احتمالا شمار جان‌باختگان افزایش خواهد یافت.

برخی کارشناسان، دامنه و گستردگی این اعتراض‌ها را با آبان ۱۳۹۸ و دی ۱۳۹۶ مقایسه می‌کنند.
+65
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران
  درود بر مردم مبارز کردستان حالا دیگر وقت جنگ است پس اسلحه هایمان را بیرون دراوریم و اهریمنان پلید را هدف بگیریم. ما پیروزیم
  28
  40
  ‌سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zavareh - رودسر، ایران
  بدست آوردن آزادی در استمرار مبارزات میدانی رقم میخورد. کف خیابانها تا براندازی کامل این حکومت پلید نبایستی خالی بمانند...
  28
  38
  ‌سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  millionaire - منچستر، انگلستان
  بابا یه سری از این کردها دنبال جدا شدن از ایرانند ، هدف اعتراض فرق میکنه با دیگر شهرها ، یه دختر اگه بگن هموطن نیست و تو ترکیه یا عراق مرده مردم هیچ شلوغ میکنند ؟؟؟ جون میدیم اگه به هموطن ظلم بشه ولی اینها خودشونو هموطن ما نمیدونن ، پرچم هم دارن !! احمق‌ها
  17
  14
  ‌سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  کوچکترین شکی نداشته باشید، زمانی که به مأمورین انتظامی سنگ پرتاب میکنید، آنها هم مجبور به دفاع از خود می‌شوند. تجزیه‌طلبان ...
  24
  1
  ‌سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  ebimicro - سینت نیکلاس، بلژیک
  millionaire - منچستر، انگلستان
  نبودیم ولی بهتره که باشیم. نمی‌خواهیم سرنوشتمان با یک سری الاغ رهرو ولایت مطلقه یکی باشد. ما مردمانی آزاد و آزاده ایم، از سر شما خود بزرگ بینان کوته نظر بیزاریم. ما تجربه طلب نبودیم ، تجزیه طلبان کردید. ما خود را نه به این رژیم و نه به اعراب در ۱۴۰۰ سال پیش نفروختیم. ما قربانی غیرت ، صداقت و پاکی خود شده ایم. قدری اگر شعور داشتید دریای خزر را که همین رژیم به روس ها داد تجزیه طلب خطاب میکردید، اگر خلیج فارس را به چینی ها دادن عرعر می‌فرمودید نه در حق ملتی که تا بوده و هست قربانی سیاست و ظلم حکومت‌ها ی فاسد مرکزی بوده. آری ما تجزیه طلبیم به هزار و یک دلیل دیگر...
  0
  4
  ‌سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.