کشف مقبره‌ای دست نخورده از قرن ۱۳ پیش از میلاد در اسرائیل

دویچه وله: کارگران ساختمانی در سواحل اسرائیل یک مقبره دست نخورده متعلق به دوره رامسس دوم، از فراعنه مصر را کشف کردند. در این مقبره اشیای مختلف و نیز استخوان‌های انسان کشف شده است.

یک مقبره سالم و دست نخورده از قرن ۱۳ پیش از میلاد مسیح در سواحل اسرائیل کشف شد. در خلال کارهای ساختمانی در کیبوتس پالماخیم واقع در ۱۰ کیلومتری جنوب تل‌آویو در سواحل دریای مدیترانه این مقبره که میان سنگ‌ها پنهان شده بود، پدیدار شد.

به گزارش اداره آثار باستانی اسرائیل، باستان‌شناسان در این مقبره اشیای گوناگونی از جمله انواع مختلف کوزه، چراغ نفتی، لیوان و کاسه، ظرف‌های کوچک برای مواد گرانبها و نیز تیرها و سرنیزه‌های ساخته شده از برنز پیدا کرده‌اند.

الی یناعی، کارشناس عصر برنز در اداره آثار باستانی گفته: «این مانند صحنه‌ای از ایندیانا جونز است، غاری با ظروفی روی زمین که ۳۳۰۰ سال است لمس نشده‌اند.»

به گفته او این مجموعه متعلق به زمان فرعون رامسس دوم است که قلمرو فرمانروایی‌اش از مصر تا سواحل مدیترانه و سوریه گسترده بود.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص به نقل از اداره باستان‌شناسی این کشور نوشته مشخص نیست این مقبره متعلق به چه کسانی است. احتمالا باید برای چندین نسل به عنوان محل دفن یک خانواده یا گروه استفاده شده باشد.
مقبره کشف شده در اسرائیلبرخی از اجساد داخل این مقبره به پشت خوابانده شده‌اند و برخی دیگر ظاهرا جابه جا شده‌اند. امکان تجزیه و تحلیل دی‌ای‌ان (DNA) بقایای این اجساد وجود ندارد اما این امیدواری هست که از باقی‌مانده‌های موجود در کاسه‌ها و کوزه‌ها اطلاعاتی به دست بیاید.

حداقل اینکه می‌توان از میان این اشیا فهمید که انسان‌ها در آن زمان چه چیزهایی می‌خورده‌اند. خوشبختانه مقبره پالماخیم مانند بسیاری دیگر از اماکن باستانی از سوی دزدان قبرها زیر و رو نشده اما ظاهرا سارقان مدرن توانسته‌اند برخی اشیا را به سرقت ببرند.

به گزارش سایت "تاگس‌شاو" اداره باستان شناسی اسرائیل پس از باز شدن مهر این مقبره در روز جمعه ۱۶ سپتامبر، ممنوعیت رسانه‌ای اعمال کرد اما این خبر در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد و ظاهرا افراد غیرمجاز توانسته‌اند از زیر دست نگهبانان رد شده و وارد این غار شوند.

الی یناعی، باستان شناس اداره آثار باستانی از کشفی "بسیار نادر" سخن گفته که محققان فقط "یک بار در طول زندگی" به آن دست می‌یابند.

 اتاق تدفین که تا زمان کشف آن مهر و موم شده بود، احتمالاً می‌تواند «تصویری کامل از آیین‌های تدفین عصر برنز» در منطقه ارائه دهد.
+9
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.