رئیسی عازم نیویورک شد تا در نشست مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کند

دویچه وله: ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری اسلامی ایران، صبح دوشنبه عازم نیویورک شد تا در نشست مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کند. او در سخنانی در فرودگاه مهرآباد تاکید کرد که هیچ دیدار و ملاقاتی با مقامات آمریکایی نخواهد داشت.

علیرغم اعتراضات ایرانیان خارج از کشور و نیز تقاضای برخی سناتورهای امریکایی برای عدم صدور ویزا برای ابراهیم رئیسی، او صبح روز دوشنبه ۲۸ شهریور عازم نیویورک شد تا در نشست مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کند.

رئیسی در فرودگاه مهرآباد پیش از پروازش در سخنانی تاکید کرد که "در این سفر پنج روزه هیچ دیدار و ملاقاتی با مقامات آمریکایی انجام نخواهد شد".

او سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل را "فرصتی برای بیان دیدگاه‌ها و مواضع جمهوری اسلامی ایران دانست".

هم‌زمان ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در کنفرانس خبری هفتگی خود اظهارات رئیسی درباره عدم گفت و گوی مستقیم با مقامات آمریکایی را تکرار کرد.

او در پاسخ به پرسشی درباره سفر علی باقری، رئیس تیم مذاکره کننده ایران، همراه با رئیسی به نیویورک و این که آیا همراهی باقری به معنای مذاکره در نیویورک خواهد بود، گفت: «همراهی آقای باقری در این سفر در ارتباط با همراهی هیئت عالی‌رتبه ایرانی صورت گرفته است و برنامه تعریف شده برای گفت‌وگو در خصوص مذاکرات رفع تحریم‌ها در چارچوب این نشست و اجلاس وجود ندارد، اما به صورت طبیعی نشست‌های بین‌المللی فرصت خوبی برای برگزاری نشست‌های سیاسی، انجام مذاکرات بین کشورها و فرصتی برای تبادل نظر در خصوص موضوعات مورد علاقه کشورها است.»

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: «سفر آقای باقری به نیویورک به همراه رییس‌جمهور، ارتباطی با گفت‌وگوی دوجانبه با مقامات آمریکایی در موضوع هسته‌ای و دیگر موضوعات ندارد.»

کنعانی همچنین این احتمال را رد نکرد که در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل "گفت‌وگوهایی در خصوص موضوع هسته‌ای و مذاکرات رفع تحریم‌ها صورت بگیرد".

مذاکرات بازگشت به برجام پس از رد و بدل پاسخ‌های ایران و آمریکا به متن نهایی توافق که از سوی اتحادیه اروپا در ماه ژوئن تهیه شد، متوقف شده است. آمریکا آخرین پاسخ ایران به این متن را "غیرسازنده" و "گامی به عقب" دانسته است.

درباره امکان دیدار بین مقامات ایرانی و آمریکایی نیز کنعانی بار دیگر تاکید کرد: «هیچ گفت‌وگویی با مقامات آمریکا در این سفر نخواهیم داشت.» او اضافه کرد رئیسی پیشتر در این ارتباط "با صراحت دیدگاه‌‌های ایران" را مطرح کرده است.

در مذاکرات بازگشت به برجام که از فروردین ۱۴۰۰ شروع شد، ایران و آمریکا به طور غیرمستقیم و با واسطه اتحادیه اروپا با یکدیگر مذاکره کرده‌اند.
+2
رأی دهید
-26

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  اونوقت نیویورک کجا میره !؟ میره گند میزنه به اونجا میاد! حالا داشته باش سوتیهایی رو که ، خیرسرش مثلاً تو سخعنرانیش میده !!
  0
  7
  دوشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.