رودررویی اصولگرایان با اصلاح‌طلبان به بهانه سوگ مهسا امینی

دویچه وله: نماینده خامنه‌ای در موسسه کیهان و رسانه نزدیک به سپاه قتل مهسا امینی را بهانه حمله به اصلاح‌طلبان حکومت کرده‌اند. شریعتمداری می‌گوید "مدعیان اصلاحات" این واقعه را فرصتی برای "خالی کردن عقده‌های فروخورده" تلقی می‌کنند.

خشم و اعتراض عمومی نسبت به جان باختن مهسا امینی چنان شدت و ابعادی دارد که بسیاری از شخصیت‌ها و تشکل‌های جناح موسوم به "اصلاح‌طلبان" حکومت جمهوری اسلامی نیز به جمع منتقدان و معترضان پیوسته‌اند.

ظاهرا این مسئله باعث شعله‌ور شدن خشم رسانه‌های پرچمدار اصولگرایان تندرو شده که سران اصلاح‌طلبان را به باد انتقاد گرفته و خواستار احضار آنها به دادگاه می‌شوند.

دو نمونه از این حمله‌ها، مطلبی است که خبرگزاری فارس، رسانه نزدیک به نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران روز یک‌شنبه، ۲۶ شهریور منتشر کرد و یادداشتی که حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای در موسسه کیهان روز دوشنبه انتشار داد.
انتقاد از واکنش "مشمئزکننده" اصلاح‌طلبان
فارس با اعتراف به این که "موضوع مرحوم مهسا امینی جوانب مبهمی دارد" نوشت: «مشمئزکننده‌ترین واکنش به فوت مرحوم امینی متعلق به عناصر اردوگاه اصلاح‌طلب است.»

این خبرگزاری مدعی است که موضع‌گیری "برخی عناصر اصلاح‌طلب" حتی خصمانه‌تر و کینه‌جویانه‌تر از جریان‌هایی است که خود را برانداز می‌خوانند.

رسانه نزدیک به سپاه در ادامه به انتقاد شدید از محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق و محمود صادقی، نماینده پیشین مجلس پرداخت که کشته شدن مهسا امینی را تکرار یک فاجعه ناگوار و قتل خوانده‌اند.
سابقه قتل و اعتراف‌های اجباری
خبرگزاری فارس نوشته اگر ادعای ارتکاب قتل توسط نیروی انتظامی و گرفتن اعتراف اجباری نادرست باشد: «قوه قضائیه باید شخص محمود صادقی را در مقابل انظار عمومی به اشد مجازات برساند.»

قتل مخالفان و معترضان حکومت در بازداشتگاه‌ها و زندان‌های جمهوری اسلامی سابقه‌ای طولانی دارد که کشته شدن زهرا کاظمی بر اثر ضرب و شتم ماموران در بازداشتگاه فقط یکی از نمونه‌های آن است.

دو تشکل حقوق بشری "عدالت برای ایران" و "فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر" در یک گزارش تحقیقی که حدود دو سال پیش منتشر شد با ذکر شواهد متعدد اعلام کردند گرفتن اعتراف اجباری سابقه‌ای به اندازه عمر جمهوری اسلامی دارد و فقط در یک دهه گذشته اعتراف‌های اجباری ۳۵۵ نفر از صدا و سیمای حکومتی پخش شده است.

مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله اهل سنندج ۲۲ شهریور توسط نیروهای گشت ارشاد در تهران بازداشت و چند ساعت پس از آنکه به گفته نیروی انتظامی برای "توجیه و آموزش" به یکی از ساختمان‌های پلیس منتقل شد و اندکی پس از انتقال به بیمارستان درگذشت.
اعتراف فارس: باور اکثریت به شکنجه
نیروی انتظامی و وزیر کشور ادعا می‌کنند با مهسا امینی بدرفتاری نشده اما شواهد زیادی از ضرب و شتم و وارد شدن ضربه به سر او حکایت دارد.

سابقه بدرفتاری با بازداشت‌شدگان، اظهارات بستگان مهسا امینی که داشتن بیماری زمینه‌ای را تکذیب کرده‌اند و فیلم کوتاه و تقطیع شده حضور او در قرارگاه "توجیه و آموزش" که همه واقعیت را نشان نمی‌دهد، احتمال کشته شدن این دختر ۲۲ ساله را برای اغلب شهروندان باورپذیر کرده است.

رسانه نزدیک به سپاه در یک گزارش میدانی از تظاهرات روز یک‌شنبه در سنندج نوشت: «بسیاری از آن‌ها معتقدند مهسا امینی زیر شکنجه فوت کرده. این افراد عمدتا یا توضیحات پلیس را نشنیده‌اند یا از آن قانع نشده‌اند.»

حسین شریعتمداری در یادداشتی که ۲۷ شهریور در روزنامه کیهان منتشر شد ادعا کرده "مدعیان اصلاحات" نه تنها "از فوت خانم مهسا امینی متأسف نیستند بلکه از این اتفاق ناگوار خشنود و خوشحال نیز هستند".

او مدعی است اصلاح‌طلبان این واقعه را "فرصتی برای خالی کردن عقده‌های فرو خورده خود از پیروزی‌های چشمگیر اسلام و انقلاب" تلقی می‌کنند.

نماینده خامنه‌ای در موسسه کیهان اصلاح‌طلبان را به "کشته‌سازی" متهم کرد و ضمن " فتنه آمریکایی‌- اسرائیلی" خواندن جنبش اعتراضی سال ۸۸ قتل ندا آقا‌سلطان در آن حوادث را نیز یک رویداد از پیش برنامه‌ریزی‌شده عنوان کرد.
حمله سوال‌برانگیز در شرایط گذار مردم از هر دو جناح حکومت
شریعتمداری به دستگاه قضائی پیشنهاد کرد: «افرادی نظیر آقایان محمد خاتمی و جهانگیری و عبدالله نوری و‌... چند مدعی اصلاحات دیگر را احضار کند و در یک نشست رو‌در‌رو از آنها بخواهد دلائل و اسناد خود را درباره ادعای قتل‌! خانم مهسا امینی ارائه کنند.»

او همچنین خواستار تهیه فیلمی از این نشست و پخش آن از تلویزیون شده است. با این حال در شرایطی که موج اعتراض‌های اجتماعی در واکنش به جان باختن مهسا امینی در شهرهای مختلف گسترش می‌یابد، تاختن شریعتمداری که سخنگوی غیررسمی دفتر خامنه‌ای به شمار می‌رود و رسانه نزدیک به سپاه به اصلاح‌طلبان بسیار سوال‌برانگیز است.

بسیاری از تحلیلگران اعتراض‌های دی ماه ۹۶ را نقطه عطفی در حرکت‌های اعتراضی در جمهوری اسلامی ارزیابی می‌کنند که در آن برای نخستین بار مردم شعار دادند: "اصلاح‌طلب، اصولگرا دیگه تمومه ماجرا".
حمله به اصلاح‌طلبان برای انحراف افکارعمومی؟
این شعار و سردادن شعارهایی علیه کلیت حکومت و شخص خامنه‌ای در سال ۹۶ و سال‌های پس از آن، نشان می‌دهد که بسیاری از شهروندان از هر دو جناح حکومتی عبور کرده‌اند و دیگر به اصلاح حکومت امیدی ندارند.

تقریبا در تمام حرکت‌های اعتراضی پس از مرگ مهسا امینی از همان لحظات ابتدایی شعارهایی علیه دیکتاتور و خامنه‌ای به گوش می‌خورد و در مواردی شنیده می‌شود که معترضان فریاد می‌زنند "ننگ ما، ننگ ما، رهبر الدنگ ما".

در چنین وضعیتی حمله‌های شدید به اصلاح‌طلبان به خاطر موضع‌گیری در ارتباط با مهسا امینی را نمی‌توان به حساب استفاده اصولگرایان از فرصت برای تسویه حساب با رقیب تلقی کرد.

 چه بسا هدف اصلی منحرف کردن افکار عمومی از واقعه‌ای است که بسیاری از شهروندان مسئولیت آن را متوجه کلیت حکومت و رهبر آن می‌دانند.

انزجار و خشم عمومی نسبت به جان باختن مهسا امینی پس از جلسه "توجیه و آموزش" چنان شدید است که ستاد امر به معروف و نهی منکر هم در بیانیه‌ای ادامه کار گشت ارشادرا به طور تلویحی زیر سوال برده است.

این ستاد در بیانیه‌ای نوشت: «برای رفع معضل بدحجابی باید مساله جرم بودن بدحجابی که نیاز به دستگیری و پرونده‌سازی و دادگاهی شدن دارد، برداشته شود.»
+15
رأی دهید
-28

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  شیرمردان - سیدنی، استرالیا

  بی پدر، صد پدر شما خودتون هر کشته ای را پیراهن عثمان میکنید و در بوق و کرنا. حالا هم موضوع اصلاح طلبها نیستند که شورش می‌کنند موضوع خشم مردم و تنفر از شما چاپلوسان و نون به نرخ روز خورهاست. این تنفر و خشم به زودی به میوه که همانا آزادی ایران از دست شما کاسه لیسان است خواهد انجامید.
  0
  24
  دوشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  اگر این اعتراضات ادامه پیدا نکنه و مردم با نیروهای سرکوبگر مثل خودشان رفتار نکنند این جنایت هم مثل بقیه جنایات این اشغالگران کودک کش و دختر کش ماستمالی میشه
  0
  22
  دوشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  شیرمردان - سیدنی، استرالیا

  اون رهبر الدنگ کجاست که در محکومیت کشته شدن یک انسان بی گناه بیانیه بده؟؟ بی شرف شما کا برای مرگ جورج فلوید بیانیه دادی چرا در مرگ یک هموطن این کار رو نکردی؟؟ بی شرفی شما دیگر بر کسی پوشیده نیست.
  0
  22
  دوشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  مرده شور هر دو تونو با کل نظام منحوس جمهوری اسلامی ببره!
  0
  23
  دوشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  بیخود جوش نزنید.اصلاحطلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا.یعنی جمهوری اسلامی تمام، و اقتصادی اغاز. از اون گدای محل تا اون برج ساز دنبال مال و منال. تکالیف اسلامی مثل نمازو روزه تبدیل به تکالیف اقتصادی قرض و قول و ملک و املاک شمال و ترکیه و خارج
  3
  6
  دوشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران
  یکی نیست باین حسین بازجو بگه ، که مسیله از اصلاح طلب اصولگرا گذشته ، مردم خواهان محاکمه کل نظام حکومت اسلامی هستند!؟!
  0
  6
  دوشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.