تماس تلفنی ابراهیم رئیسی با خانواده مهسا امینی / تکاپوی مسئولین برای کنترل خشم عمومی

دویچه وله: مقامات رسمی به تکاپو افتاده‌اند تا خشم عمومی مربوط به کشته شدن مهسا امینی را مدیریت کنند. ابراهیم رئیسی با خانواده او تماس گرفته و مجلس کمیته حقیقت‌یاب تشکیل داده است. نماینده سقزمی‌گوید استیضاح وزیر کشور منتقی نیست.

ابراهیم رئیسی، در تماسی تلفنی به خانواده امینی تسلیت گفته و وعده کرده که ابعاد موضوع را از طریق دستگاه‌های مسئول پیگیری کند.

طبق اعلام روابط عمومی دفتر رئیسی، او در این مکالمه گفته است: «دختر شما هم‌چون دختر خود من است و احساس می‌کنم این حادثه برای یکی از عزیزان خودم پیش آمده است.»

قرار است مجلس یازدهم نیز با تشکیل کمیته حقیقت‌یاب آنچه را برای مهسا امینیرخ داده است از "چند بعد مختلف" بررسی کند. گزارش این کمیته تا سه روز آینده در صحن مجلس خوانده خواهد شد.

جلال رشیدی کوچی، عضو کمیته حقیقت‌یاب مجلس با اعلام این خبر افزود: «ما از لحظه‌ای که خانم امینی بازداشت شده تا زمان انتقال وی به بیمارستان را مورد بررسی دقیق قرار می‌دهیم و تمام احتمالات و فرضیات را در این مسئله در نظر می‌گیریم. از پزشکی قانونی نیز خواسته‌ایم سریع‌تر گزارش‌شان را به ما ارائه دهند.»

 نماینده مرودشت همچنین با اشاره به اینکه "گشت ارشاد باعث‌ ایجاد خشم و نفرت در جامعه شده است" گفت: «مردم از این برخوردهای سلیقه‌ای و نادرست، ناراحت هستند و تقاضایشان این است که این روش اصلاح شود. واقعیت این است که حتی زنان با حجاب ما نیز از این دو قطبی ایجاد شده ناراحت هستند و خواستار اصلاح این روش هستند.»
ابتکار: مخالف "حجاب اجباری" هستم
واکنش به فیلم پخش شده از مهسا امینی زمانی که در اختیار ماموران گشت ارشاد بود، همچنان ادامه دارد. این فیلم به سوالات بیشتری در افکار عمومی منجر شد، چرا که در تصاویر تنها لحظاتی که مهسا در حال صحبت با یکی از ماموران زن پلیس است و ناگهان به زمین می‌افتد، نشان داده می‌شود.

معصومه ابتکار، مشاور  سابق امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در این زمینه گفته است: «این فیلم تقطیع شده و انتشار آن سوالاتی را ایجاد کرده است.»
معصومه ابتکار: گشت ارشاد نه تنها فایده‌ای ندارد بلکه به جوانان احساس ترس و ناامنی می‌دهداو در مصاحبه با وب‌سایت رویداد ادعا کرده که در دوران فعالیت برای حذف گشت ارشاد تلاش کرده اما گروه‌های فشار مانع شدند: «گشت ارشاد نه تنها فایده‌ای ندارد بلکه به جوانان احساس ترس و ناامنی می‌دهد.»

مشاور پیشین امور زنان ریاست جمهوری ایران معتقد است، مهاجرت، دلسردی و مشکلات روانی جوانان ناشی از رفتار‌های گشت ارشاد است.

ابتکار در این گفت‌و‌گو مخالف خود باحجاب اجباری را اعلام کرده و افزوده است: «حتی معتقدم در مدارس نباید نماز را هم اجباری می‌کردند.»
نماینده سقز: مجلس قانع نشود استیضاح وزیر کشور محتمل است
بهزاد رحیمی، نماینده شهرهای سقز و بانه در مجلس با اعلام اینکه استیضاح وزیر کشور یکی از درخواست‌های مطرح شده در مجلس است، گفت: «وزیر کشور قول داده است، در روزهای آینده ابعاد دیگری از موضوع مرگ مشکوک مهسا امینی مانند فیلم‌ها و مستنداتی که در اختیار دارد را برای اقناع افکار عمومی و والدین خانم امینی ارائه بدهد. ما منتظر روشن شدن ابعاد مختلف درباره چگونگی مرگ این دختر جوان هستیم اما اگر مجلس قانع نشود استیضاح وزیر کشور محتمل است.»

او ضمن مخالفت با برخوردهای نیروی انتظامی تحت عنوان گشت ارشاد افزوده است: «عدم اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی یکی از گلایه‌های جدی ما در پرونده مهسا امینی است.»
+10
رأی دهید
-106

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  behran - کردستان، ایران

  مردم سنندج که طی روزهای گذشته با زبان خوش مشت و لگد و باتون و گلوله و گاز قانع نشدند ژینا(مهسا) کتک نخورده٬ حکومت با تمام توان نظامی خیابانهای این شهر را امروز و امشب تبدیل به میدان جنگ و خونریزی کرده تا بلکه اینبار بتواند راضیشان کند!!!
  20
  81
  یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zavareh - رودسر، ایران

  مشکل ما ایرانیان راستین اراذل مزدور گشت ارشاد نیست بلکه مشکل اصلی ما کل این نظام ضد بشری پلید است که بایستی بزودی با چنگ و دندان هم که شده به زیر کشیده شود.
  20
  92
  یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  ebimicro - سینت نیکلاس، بلژیک

  دیروز پای خبر اعتراضات سقز نوشتم که با بد جورش درافتادن ، گفتم که کرد و غیرتش، اونم چی!؟؟؟ دخترشون رو بکشی. دیدین گفتم تا به .. خوردن وادارشون نکنن ول کن ماجرا نیستن؟ فکر نکنم با این ... خوردنم ها هم غایله خاتمه پیدا کنه. باز از ما گفتن بود.
  3
  76
  یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  siah76 - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  خانم ابتکارشما همون هستید که با چند تای دیگه مظلوم مثل خودت از دیوار سفارت بالارفتید و اون ابروریزی را کردید که هنوز هم بعد. از چهلو چندی سال دودش تو. چشم مردم عادی میره یادت رفته با اون مقنعه قشنگت داشتی ترجمه میکردی برای خبرنگاران ...حالا که طویله رهبری یونجه کم شده و . به همدیگه شاخ میزنید و میگی حجاب نباید اجباری باشه...ولی بچه خودت تو امریکا داره برای نظام با حجاب دنبال علم اندوزی و توله اوری هستش!!!تف تو روحت ملکه که این اخوند جماعتو اوردی سر کار...
  2
  47
  یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  arian1 - ابادان، ایران

  تماس تلفنی رئیس جمهور قاتل و جنایتکار ج.ا.با خانواده مهسا امینی مشکلی از مردم ستم دیده را حل نمی کند. چون مزدوران حکومتی ۴۳ سال است که هر روز جوانان مردم را به هر بهانه ای بازداشت می کنند و بعد هیچ خبری هم به خانواده های شان نمی دهند. حالا چون صدای مردم بلند شده و فرح و شاهزاده پهلوی ۲ روز را عزای عمومی اعلام کرده اند رژیم از ترس سرنگونی، رئیس جمهور آدم کشش را به میدان عذرخواهی فرستاده است.
  15
  40
  یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  مرتیکه قاتل خودش این اراذل و اوباش گشت ارشاد رو برای قدرت نمایی بیشتر قوی شون کرد حالا تو لباس میش به خانواده اش تلفن کرده؟ واقعا وقاحت هم حدی داره
  6
  46
  یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  باور نکنید. کثافتها دروغ میگند. هر بلایی سر طوسی خاوری مرتضوی زنجانی و و و آوردند سر قاتل این هم میارند. لعنت به اخوند انگلیسی و دینش.
  2
  44
  یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  فرهاد۱۹۷۷ - لوس‌انجلس، ایالات متحده امریکا

  این رئیس جمهور با ۶ کلاس سواد از یک کشور عقب افتاده میخواهد ادای رئیس جمهورهای کشورهای مترقی را در بیاورد، تلفن نزند به یک خانواده ظلم زده که مثلا من دنبال این موضوع را میگیرم تا خلطا کار مشخص شود. شما ها یک مشت انگل بیش نیستید و روزهای طلای شما دارد محو می‌شود. و شم خانم معصومه ابتکار یا خانم مری شما با ثابغقه‌ای که دارید بهتر از خفه شوید. متاسفانه مردم زود باور ایران از ابتدا ذات پلید و فاسد شوها را نشناختند و شما حرام‌زاده ها را باور کردنند.به امید روزی که همانطور که شماها با خانم فرخ‌رو پارسا رفتار کردید با تو یکی بکنند.تف به شرف نداشته همه‌تان
  3
  29
  یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  freedom of the press - تهران، ایران
  باز به دست و پا افتادند
  9
  27
  یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.