تجمع دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به قتل مهسا امینی

در ادامه واکنش‌های اعتراضی به قتل مهسا (ژینا) امینی از سوی گشت ارشاد، دانشجویان هنرهای زیبای دانشگاه تهران در اعتراض به قتل مهسا امینی صبح یکشنبه با حضور در صحن بیرونی این دانشگاه تجمع کردند.

ده‌ها نفر از دانشجویان دانشگاه در این تجمع با خواندن دسته جمعی سرود «همراه شو عزیز» از دیگر دانشجویان دعوت کردند که در این تجمع اعتراضی حضور پیدا کنند.

دانشجویان معترض همچنین کاغذهایی به همراه داشتند که بر آن شعارهای «ما نمی‌خواهیم بمیریم»، «من اعتراض دارم» و «ژینا جانم نمردی، اسمت رمز می‌شود» نوشته شده بود.

تجمع کنندگان در دانشگاه تهران در همراهی با شعار معترضان سقزی شعار «زن، زندگی، آزادی» را سر می‌دادند. معترضان سقزی روز جمعه در مراسم خاکسپاری ژینا امینی شعار «ژن، ژیان، آزادی» سر داده بودند.

در میانه‌های این تجمع، بسیج دانشگاه تهران و نیروهای حراست مانع از برگزاری ادامه اعتراض به کشته شدن مهسا امینی شدند و با دانشجویان درگیرشدند. دانشجویان در پاسخ به این اقدام بسیج دانشگاه تهران شعار «بی‌شرف، بی‌شرف» سر دادند.

از سوی دیگر برخی از فعالان مدنی زن بر اساس فراخوانی که روز گذشته منتشر شده بود، قصد داشتند که در اعتراض به کشته شدن ژینا امینی، مقابل ساختمان مجلس اقدام به برگزاری تجمع کنند. خبرها حاکی از آن است که نیروهای امنیتی در اطراف مجلس شورای اسلامی در میدان بهارستان مانع از برگزاری این تجمع شدند. گزارش‌ها حاکی از آن است که بین ده تا پانزده نفر از تجمع‌کنندگان از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

‏با توجه به برگزاری تجمع شنبه شب مردم معترض در سقز و سنندج برخی از فعالان مدنی سنندج در شبکه‌های اجتماعی از آمادگی برای برگزاری تجمع دیگری در ساعت ١٨ یکشنبه در میدان آزادی سنندج خبر دادەاند.

مهسا (ژینا) امینی، اهل سقز بود که برای سفری به همراه خانواده‌اش به تهران آمده بود. او عصر روز سه‌شنبه ۲۲ شهریور توسط ماموران گشت ارشاد بازداشت و به بازداشتگاه وزرا فرستاده شد. پس از گذشت ساعاتی مهسا از بازداشتگاه وزرا به بیمارستان منتقل و روز جمعه ۲۵ شهریور جان باخت. بر اساس گزارش‌های بیمارستان کسری و خانواده مهسا به جمجمه این جوان ۲۲ ساله ضربه وارد شده بود و او دچار سکته مغزی و قلبی شده بود. پیکر او ۲۶ شهریور در سقز در میان اعتراضات گسترده مردمی و حضور پرشمار ماموران امنیتی به خاک سپرده شد.

بهزاد رحیمی، نماینده سقز در مجلس شورای اسلامی با تایید خبر تیراندازی به سمت معترضان اعلام کرد که یک نفر از معترضان به دلیل اصابت چند ساچمه به روده‌هایش در بیمارستان سقز بستری است. او همچنین مدعی شد که در مراسم خاکسپاری هیچ کسی کشته نشد و فقط تعدادی زخمی سرپایی داشتیم.

این در حالی‌ است که وبسایت هه‌نگاو خبر از زخمی شدن دست‌کم ۱۳ نفر در جریان خشونت نیروهای امنیتی علیه مردم معترض سقز داده بود. کیان درخشان و محمد پارسا، دو نفر از این مصدومان‌اند که حالشان وخیم گزارش شده است. کیان درخشان به‌دلیل وخامت وضعیت جسمانی‌اش از بیمارستان شفا در سقز به مراکز درمانی تبریز اعزام شد. همچنین در شبکه‌های اجتماعی خبرهایی مبنی بر وخامت وضعیت جسمانی محمد پارسا اعلام شد.

احمد وحیدی وزیر کشور در جریان ماجرای بازداشت مهسا امینی مدعی شده بود که براساس گزارشات ارائه شده مهسا مشکلات پزشکی قبلی داشته است. اما امجد امینی، پدر مهسا امینی در گفتگو با روزنامه هم‌میهن می‌گوید: «ژینا هیچ بیماری‌ای نداشته و کسانی که می‌گویند او صرع یا بیماری زمینه‌ای داشته، دروغ می‌گویند. او نه صرع داشت، نه بیماری قلبی. بیشترین بیماری‌ای که داشته سرماخوردگی بوده. همه این‌ها را از خودشان درآورده‌اند.»

پدر مهسا امینی در اعتراض به انتشار تقطیع شده فیلم بازداشتگاه وزرا گفت: «این فیلمی هم که از بازداشتگاه نشان دادند، تقطیع شده بود. چرا آن موقع که دخترم را از ون پیاده کردند، نشان ندادند؟ چرا نشان ندادند در راهروهای بازداشتگاه چه اتفاقی افتاده؟ از نظر روانی به او استرس وارد کردند و این فاجعه را رقم زدند.»

پدر مهسا امینی با بیان اینکه نمی‌‎خواهد حق فرزندش پایمال شود، اعلام کرد که برای به سزای اعمال رسیدن عاملان کشته شدن دخترش به دادگستری تهران شکایت کرده‌ است و تا آخر این پرونده را پیگیری خواهد کرد.
+166
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  حق گو لندن - لندن، انگلستان

  چقدر قشنگ‌گفتند‌. زن ، زندگی ، آزادی . آفرین . مرگ، ملا، اسلام ، نکبت ، فقر ، فحشا ،تحقیر ، ظلم ، آوارگی .
  2
  122
  یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  فرید1614 - بروکسل، بلژیک

  اسم اون ضارب گشت ارشاد بی همه چیز باید افشا بشه تا خدمتش برسیم
  4
  107
  یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  فرید1614 - بروکسل، بلژیک
  فرید عزیز، نه اینکه خدمت قاتل ندا آفا سلطان رسیدین!
  5
  74
  یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  قبل از انقلاب یک سازمان هایی وجود داشتند به نام لاشخوران فدایی خلق ایران یا شغالان خلق ایران قبلتر از اون هم یک تعدادی بودند به نام کفتاران اسلام که کارشون ترور و کشتن وزیر و وکیل و نویسنده بود ولی در وضع خراب امروز که قابل مقایسه با اون دوره نیست هیچکس نه میخواد فدای خلق بشه و نه کاری واسه این خلق بکنه!!!
  3
  16
  یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  فرید1614 - بروکسل، بلژیک
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  دوست گرامی مطمعا باش اون بیشرف قاتل ندا هم با اسم و ادرس جدید پنهان شده وگر نه خدمت اون هم میرسیدن
  1
  13
  یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  طرز گویش شعارها همانند زمانی میباشد که در مکتب معلممان دیکته قرائت می‌کرد.
  24
  13
  یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zavareh - رودسر، ایران
  بسیار هم عالی، شعارهای کوبنده خوب است البته به شرطی که بهمراه مبارزه میدانی باشد. باور کنید گوش این حکومت اشغالگر و غارتگر از این شعارها پر است و برایشان هیچگونه ارزشی قائل نبوده و تره هم خرد نمی کند. مردم ما بایستی از فاز شعارهای خشک و خالی عبور و دست به مبارزات میدانی بزنند. استفاده از کوکتل مولوتوف در به آتش کشیدن خودروها و مراکز تجمع سرکوبگران، خلع سلاح آنها. ایستادگی رو در رو با اراذل حکومتی تا نابودی کامل یکایک آنها، راه دومی وجود ندارد. رسیدن به آزادی مانند هر چیز دیگری بهایی دارد که برای بدست آوردن آن بایستی پرداخته شود. گر مرد رهی میان خون باید رفت، وز پای فتاده سرنگون باید رفت، تو پای به راه در نه و هیچ مپرس، خود راه بگویدت که چون باید رفت.
  12
  18
  یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  سوسمار ولایت - دهلی، اتریش
  شب عید چه جوری نارنجک درست میکنین پس جوونا؟ بریزید وزرا با ککتل منوتف همونجام اتیششون بزنین. تفنگ که تو ایران فراوونه
  2
  16
  یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  cardenas - مادرید، اسپانیا

  برای رها شدن از دست این آخوندای عوضی تنها و تنها یک راه وجود داره و بس ( مبارزه مسلحانه ) . راهپیمایی و اعتراض و پتیشن و شعار و از این جور کارا یعنی کشک. تک تک افراد این حکومت اینقدر جنایت و دزدی کردن که محاله بدون زور اسلحه کنار برن. باید سلاح دست گرفت.
  3
  25
  یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  تا زمانی که راه نیوفتن طرف فرمانداری و کلانتری و ....رو نکشن بیرون، این .... پس فردا میان میگن دیدین چه جوری جمعش کردیم
  0
  0
  یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  حق گو لندن - لندن، انگلستان
  سوسمار ولایت - دهلی، اتریش
  دقیقا ! من مانده ام‌چرا ملت نمی روند وزرا را ...نمیزنند ؟ بابا از این اشغال‌های بسیجی دگم کمترین رفتند سفارت عربستان را ....زدند بخاطر یک ملای کریح منظر بنام نمر!
  0
  1
  یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  Chokam - ری، ایران
  اینا بزودی فلج میشن با هشتاد فقره قرض و قول. فعلا دانشجوین چشمشون وا نشده، بزودی اولین تکلیف رو جلوشون میذارن پذیرش دانشگاه خارج، برن اونجا ظرف بشورن تا اقامت بگیرن،اسمش رو بزارن پیشرفت!مبارک باشه
  0
  0
  دوشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.