بلومبرگ: وقت آن رسیده آمریکا و اروپا «طرح B» را در مقابل جمهوری اسلامی روی میز بگذارند

نمایش موشک‌های بالستیک دوربُرد در خیابان‌های تهرانکیهان لندن: یک سال و نیم پیش، زمانی که دولت جو بایدن به امید «احیای برجام» مذاکرات با جمهوری اسلامی را آغاز کرد مخالفان رژیم دائم به واشنگتن و شرکای اروپایی آن نه تنها در مورد بی‌نتیجه ماندن مذاکره با رژیم ایران بلکه نسبت به پیامدهای معامله احتمالی با آنها نیز هشدار می‌دادند.

هرچند انتخاب دولت بایدن و اروپا این بود که در وین نمایندگان‌شان را برای احیای توافق اتمی با نمایندگان جمهوری اسلامی برای مذاکره روبروی هم بنشانند اما اکنون با ادامه بن‌بست در مذاکرات با زیاده‌خواهی‌ها و وقت‌کشی‌های جمهوری اسلامی، غنی‌سازی اورانیوم در ایران به سطح تسلیحاتی رسیده و طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی میزان ذخایر اورانیوم در کشور برای ساختن دست‌کم یک بمب اتمی کافیست.

همزمان با برگزاری نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داده شد که مقامات عالی سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس در حال گفتگو هستند تا ببینند چگونه به بن‌بست فعلی واکنش نشان دهند.

در این میان، بلومبرگ در مقاله‌ای می‌نویسد بن‌بست مذاکرات اتمی با جمهوری اسلامی کار را به جایی رسانده که دولت بایدن باید «طرح B» را روی میز قرار دهد تا شاید جمهوری اسلامی را وادار به عقب‌نشینی از خواسته‌های نامعقول برای توافق کند اما لازم است آمریکا اقداماتی نیز انجام دهد که به رژیم ایران فهمانده شود اگر توافق را نپذیرد پیامدهای شدیدی خواهد داشت.

دولت جو بایدن باید سخت‌تر تلاش کند تا منافذ در تحریم‌ها را که به حکومت ایران اجازه داده میلیون‌ها بشکه نفت به چین بفروشد بسته شود.

در بخشی از مقاله بلومبرگ آمده در ایران «حکومت به این جمع‌بندی رسیده که غربی‌ها در زمستان با بحران کمبود انرژی مواجه می‌شوند و در نهایت مجبورند به جمهوری اسلامی امتیاز دهند اما آمریکا و متحدان اروپایی واشنگتن باید آنها را از این تصور غلط دلسرد کنند.»

تحت هر شرایطی چه توافق با جمهوری اسلامی نهایی شود و چه در صورت عدم توافق اما اقدامات شرورانه جمهوری اسلامی در سراسر خاورمیانه ادامه خواهد داشت. بنابراین وقتی گروه‌های نیابتی وابسته به رژیم ایران علیه آمریکا اقدام می‌کنند باید با پاسخ محکم‌تر و سریع‌تر روبرو شوند. آمریکا باید به اتصال شبکه‌های پدافندی اسرائیل و کشورهای عربی خلیج فارس کمک کند تا برای مقابله با پهپادهای جمهوری اسلامی هماهنگ عمل کنند.

در ادامه این مقاله آمده «ایالات متحده باید اطمینان پیدا کند رژیم ایران می‌داند که صبر آمریکا بی‌انتها نیست… باید بی‌سر و صدا خطوط قرمزی ترسیم شود که ادامه غنی‌سازی اورانیوم و رساندن آن به سطح ساخت تسلیحات چه پیامدهایی خواهد داشت… باید تجهیزات کلیدی مانند هواپیماهای سوخت‌رسان برای حملات هوایی دوربرد در اختیار اسرائیل قرار داده شود و از حق این کشور برای دفاع از خود حمایت شود و اقدام احتمالی علیه جمهوری اسلامی را بطور منظم تمرین کنند… جای تعجب نیست که رژیم ایران با تاخیر در مذاکرات وقت‌کشی می‌کند تا توانایی‌های خود را تقویت کند.»
+30
رأی دهید
-9

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.